Προς το περιεχόμενο

Vaio ή macbook pro??


jazzmaster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι mac vs pc θέμα...

Θέλω μια γνώμη με βάση τις τεχνικές προδιαγραφές...

Με ποιο δηλαδή θα κάνω καλύτερα τη δουλειά μου και

θα έχω τα λιγότερα προβλήματα...

 

π.χ. υπάρχει μεγάλη διαφορά στη μνήμη μεταξύ DDR2 kai DD3?

θα μου φτάσει ο 250 σκληρός (έχω kontakt3)

θα παίζει καλά το cubase me to OSX?

 

και γενικά ρε αδερφέ, ποιό απο τα 2 θα διαλέγατε?

 

 

 

g_03359335.jpg

 

Vista Home Prem GR/EN16.4 inchesΤύπος Οθόνης X-Black

ATI Radeon HD 4650 Μνήμη Κάρτας Γραφικών 1024

Core 2 Duo  2.53 GHz

6 GB DDR2 Μέγιστη Μνήμη8 GB

500 GB SATA  5400

Blu-Ray

IEEE-1394

3 USB 2.0 

ExpressCard/34

 

 

macbook_pro_08_1.jpg

 

Mac OS 10.5 Leopard GR/EN

15.4 inches Backlit Glossy

nVidia GeForce 9400M

Core 2 Duo 2.53 GHz

4096 MB DDR3

250 GB SATA 5400 rpm

IEEE-1394

2 USB 2.0

 

 

Επαναλαμβάνω, δεν ειναι mac vs pc το θέμα,

είναι ποιο θεωρείται πιο suitable για μουσική (strictly cubase 5 + Kontakt 3)

 

Eyxaristo.

 

FONT face=impact size=3>once is a mistake twice is jazz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!!!

 

Λοιπόν...Έχουμε και λέμε: Και τα δύο μηχανήματα είναι super duper αν εξαιρέσεις βέβαια τη μεγάλη διαφορά ανάμεσα στα vista και στα snow leopard...Από άποψης υλικού είναι πολύ δυνατά και τα 2 με ελαφρο προβάδισμα του macbook pro που έχει DDR3 και εντυπωσιακή LED backlit οθόνη.Τώρα όσον αφορά στο software...To cubase δεν το δουλεύω διότι έχω logic pro & logic express στο macbook μου...Το Kontakt 3 και πρόσφατα το 3.5 τα χρησιμοποιώ και είμαι πολύ ευχαριστημένος από την απόδοση τους στο macbook ;) Από την άλλη αν δεν έχεις σκοπό να χρησιμοποιήσεις logic ποιος ο λόγος να δώσεις τόσα λεφτά για να πάρεις macbook pro???Εκτός αν και το sony vaio είναι στην ίδια κατηγορία χρημάτων που διαθέτεις οπότε σ'αυτην την περίπτωση εγώ θα προτείνω macbook pro!!!

Φέντερ σε Λέο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς άνετα να πάρεις όποιον θες και να αλλάξεις τον σκληρό με κάποιον που να τρέχει στις 7200 στροφές. Ίσως παρατηρήσεις λίγο περισσότερη κατανάλωση ενέργειας, αλλά ειδικότερα αν χρησιμοποιείς samples θα δεις μια πολύ καλύτερη απόδοση, καθώς ο σκληρός θα τρέχει άνετα και δεν θα κολλά σε απαιτητικά project.

Και συμβουλή; Προτίμησε τον western digital scorpio black, ο οποίος σε μη απαιτητικές εργασίες καταναλώνει όσο και ένας στα 5400 rpm. Δεν ξέρω πως το κάνανε, αλλά αυτό για το οποίο τον διαφημίζουν ισχύει 1000%, ενώ ταυτόχρονα είναι και απόλυτα συμβατός με τον macbook pro. Έχω προσωπική εμπειρία από τον δικό μου.

 

Τώρα όσων αφορά τα 2:

Με δεδομένο ότι κάποια στιγμή θα πας σε 8 gb μνήμη και σε κάποιον 320 ή 500 gb σκληρό στις 7200 rpm, απλά έρχεσαι το θέμα σε τι σε βολεύει. Το osx ή τα vista? Από καθαρές hardware επιδόσεις σε αυτήν την περίπτωση (ίσες μνήμες και σκληρός) ελαφρύ προβάδισμα έχει ο macbook pro, αλλά το κόστος είναι τραγικά υψηλό για 8άρες μνήμες ddr3, ενώ έχεις και μια παραπάνω usb2 θύρα στο sony, οπότε...

 

 

Αλλά και πάλι είναι θέμα περισσότερο τι σε βολεύει, ενώ και οι δύο δε θα σε απογοητεύσουν σε κάποιο project.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα θα παρεις εναν καλο ενισχυτη!!

(σορυ δεν αντεξα)

:)

 

χωρις να εχω πολλες γνωσεις απλα ετυχε να τους περιεργαστω για λιγο και τους δυο σε φιλους θα προτιμουσα μακ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας δουλέψει και σε PC lappies και σε Macbooks, θα ξαναέπαιρνα macbook, γιατί έτσι.

 

Είναι χιλιο-ειπωμμένο ο καθένας παίρνει ό,τι τον βολεύει. Δεν θα ξέρεις τί σου κάνει με βάση τους άλλους χρήστες γιατί οι δικές σου ανάγκες και το workflow είναι παράμετροι διαφορετικές από οποιονδήποτε άλλο.

 

Δές σε ένα φίλο σου το Macbook και το PC lappie και μην το λιώσεις πολύ το θέμα. Ό,τι και αν πάρεις θα του κάνεις ένα customization και θα σου έρθει γάντι.

 

Θέματα όμως όπως η αυτονομία της μπαταρίας, αν δουλεύεις <<στα χωράφια>>, πρέπει να τα κοιτάξεις.

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου