Προς το περιεχόμενο

Προβληματα Θορυβου


nxym

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να μην μακρηγορήσω θα μπω κατευθειαν στο θεμα που απο οτι εχω καταλαβει λιγο - πολυ ολοι εχετε συναντησει.

Εχω τα εξης

 

parasound halo c2 controller

parasound A52 amp

Audio Spectrum Artemis speakers (5.1 system)

Vaio Ar31m laptop

M audio profire 610

roland TD-9KX

 

Αγορασα προσφατα την M audio profire 610 και την συνδεσα στο Vaio Ar31m laptop

και αντιμετωπισα προβλημα θορυβου που εβγαινε και στα 5 ηχεια των αρτεμις. Σχετικα γρηγορα ανακαλυψα πως βγαζοντας το laptop απο την πριζα και δουλευοντας μονο με την μπαταρια ο θορυβος εξαφανιστηκε.

Ground Loop προβλημα απο οσα διαβασα στα forums. Αυτο που με προβληματιζει ειναι τα εξης

Η αγορα της m audio εγινε μετα απο πολλες συγκρισεις και αποψεις που διαβασα απο αλλα φορυμς και το συγκεκριμενο και πραγματικα δεν βρηκα εναν που να τον απογοητευει , το αντιθετο μαλιστα.

Το θεμα ειναι οτι αφου χρησιμοποιω τις balanced inputs του parasound με τις balanced εξοδους του 610 με XLR TO TRS BALANCED καλωδια γιατι να εχω θορυβο? Μαλιστα για την αντιμετωπιση του συγκεκριμενου προβληματος η balanced συνδεσεις προτεινονται αφου υπαρχουν.

Μηπως ο 610 δεν χρησιμοποιει truly balanced εξοδους η κακης ποιοτητας κατασκευη? Διερωτωμαι.

 

Υπαρχει περιπτωση να φταινε τα καλωδια και να περνανε τον θορυβο?

Σημειωνω οτι λογω αποστασης απο τον ενισχυτη τα balanced καλωδια ειναι το καθε ενα με προεκταση απο XLR M TO XLR F (10 μετρα ) + XLR M to TRS M (επιπλεον 4,5 μετρα) μεχρι την εξοδο 1/2 του profire.

Ποιες λυσεις μπορω να εχω χωρις να αποσυνδεσω την γειωση?

Υπαρχει κατι παρομοιο με ebtech Hum X σε 220V/50 που να κανει ground loop isolation  στην AC χωρις κυνδυνο  και οχι στο ηχητικο σημα?

http://www.ebtechaudio.com/humxdes.html

 

Οποιαδηποτε αποψη θα φανει χρησιμη

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις σίγουρα ground loop. Οι λύσεις είναι δύο:

-απομονώνεις τη γείωση του Λάπιτοπ ή

-βάζεις DI με απομόνωση γείωσης στις εισόδους και εξόδους της κάρτας ήχου

good λακ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως έχεις ground loop.

Το να απομονώσεις τη γείωση δεν είναι καθόλου έξυπνη ιδέα, μην το κάνεις.

Πρώτα τσέκαρε τα καλώδιά σου με ένα πολύμετρο ή ένα cable tester οτι δεν έχουν διαρροές και ότι είναι όντως balanced.

Άλλαξε τις πρίζες από τις οποίες παίρνουν ρεύμα τα monitors, να μην είναι ίδια με αυτή που παίρνει το laptop και η κάρτα.

Πράγματι ένα DI στην έξοδο της κάρτας με ground lift θα σου έλυνε το πρόβλημα.

Άλλη λύση: Άλλαξε το τροφοδοτικό του VAIO σου με το μεγάλο που δίνει η SONY (7,3 Amp) το οποίο έχει 2πινη πρίζα και όχι 3πινη σούκο που έχει το δικό σου. Είναι λίγο ακριβό, αλλά εγώ το βρήκα στο ebay για 34€. Αν ψάξεις θα το βρεις.

 

Αυτά

Ελπίζω να βγάλεις άκρη,

Φιλικά

Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου