Προς το περιεχόμενο

peavy 6505 combo ή randall rg75g3plus???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδιά θέλω γνώμες,είμαι ανάμεσα από τον peavy 6505 combo http://www.thomann.de/gr/peavey_6505_112_combo.htm

και τον randall rg75 http://www.thomann.de/gr/randall_rg75g3plus.htm

με ενδιαφέρει να έχει γκάζια και σκληρό ήχο (κυρίως για death).ξέρω οτι και οι 2 μάρκες είναι καλές για αυτόν τον ήχο αλλά δε μπορώ να διαλέξω  ;D

 

p.s. ελπίζω να τα χω κάνει όλα σωστά γιατι είμαι καινούριος εδώ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλος ήλθες στο ΝΟΙΖ,

Όπως θα είδες στα χαρακτηριστηκά τους, ο Peavey είναι ένας all tube ενισχυτής, ενώ ο randall έχει λάμπα (μία :P) στην προενίσχυση.

Αυτή είναι η συμαντικότερη διαφορά.

Απ'όπου και να το κοιτάξεις η λάμπα είναι κάτι χιλιόμετρα πάνω απ'το mosfet.

Είτε το θέλεις για γκάζια, είτε για καθαρά με 5 λάμπες στην προενίσχυση του peavey, έναντι μία του randall και 2 τελικές στον peavey και καμία στον randall η επιλογή είναι λίγο μονόδρομος.

Για τα περίπου 150€ που έχουν διαφορά στην τιμή δεν θα το σχολιάσω, γιατί οι ηχητικές και ποιοτηκές διαφορές είναι τεράστιες.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα ο λαμπατος θα ειναι επίπεδα πάνω....

 

η ερώτηση η δική μου είναι η εξής..χωρίς να 'εχω ακούσει ποτε το συγκεκριμένο ενισχυτη...

 

αν έχει τόσο gain ώστε να μπορείς να παίζεις death metal...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλαμε για τον 6505+ ο οποιος αν δεν κανω λαθος (αν κανω διορθωστε με) εχει ακομα περισσοτερο gain απο τον 5150 που ειναι ο προγονος του...και νομιζω ολοι μας ξερουμε ποσοι και ποσοι παιζουν με τον 5150...οι μισες καφρομεταλικες μπαντες και οχι μονο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι όντως πολλές μπάντες στη death σκηνή χρησιμοποιούν τον 5150.thanx για τη γνώμη σας θέλω να ρωτήσω και κάτι ακόμα,σίγουρα ο λαμπάτος είναι καλύτερος αλλά με τις λάμπες τι γίνεται κάθε πότε πρέπει να τις αλλάζω και πόσο κοστίζει όλο αυτό???επίσης αν κάποιος έχει ακούσει τον randall θα με βοηθούσε πολύ η γνώμη του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας περιμενουμε ομως να δουμε πως θα ακουγεται ο κινεζος 6505 γιατι δεν εχει κυκλοφορησει ακομα στην αγορα  ;)

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλαμε για τον 6505+ ο οποιος αν δεν κανω λαθος (αν κανω διορθωστε με) εχει ακομα περισσοτερο gain απο τον 5150 που ειναι ο προγονος του...και νομιζω ολοι μας ξερουμε ποσοι και ποσοι παιζουν με τον 5150...οι μισες καφρομεταλικες μπαντες και οχι μονο...

 

Μια διόρθωση.

Ο 6505 είναι ο 5150 ίδιος. Άλλαξε το όνομα καθώς έχασε τα δικαιώματα όταν έφυγε ο EVH

O 6505+ είναι ο 5150ΙΙ ίδιος, για τον ίδιο λόγο.

 

Σε γενικές γραμμές ο 5150ιι/6505+ έχει κάπως λιγότερο gain, καλύτερο καθαρό κανάλι και ξεχωριστό eq για κάθε κανάλι. Γιαυτό και ο 5150/6505 προτιμάται από τους "βαρύτερους", αν και οι διαφορές είναι σχετικά μικρές.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εχεις δικιο φιλε boukas σε αυτα που λες. Επισης απ'οτι ξερω ο 5150ιι/6505+ εχει μια παραπανω λαμπα στην προενισχυση γι'αυτο αν δεν κανω λαθος εχει καλυτερο καθαρο καναλι ετσι δεν ειναι; Εγω λανθασμενα νομιζα πως γι'αυτο εχει περισσοτερο gain.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου