Προς το περιεχόμενο

Περισσότερα Τάστα!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

21, 22, 24 και πάλι 21, 22, 24 και πάλ....Εεεεεεε Φτάνει!

Δε μου φτάνουν, τι να κάνω?

 

Και έτσι το σκέφτηκα καλά, πολύ καλά.

Έκανα βέβαια πρώτα την απαραίτητη βόλτα σε sites γνωστών κι αγνώστων κατασκευαστών, ρώτησα τιμές, έστειλα mail, πήρα τηλέφωνα.

Δεν έβγαλα και πολύ άκρη, άσε με έναν που βρήκα στο Αμέρικα ήθελε 2300$+720$ τελωνείο και μεταφορικά.

Τι λέτε κύριε μου, σας είπε κανείς οτι μου τρέχουν απ’τα πατζάκια? Τα 2300 για την κιθάρα οκ, αλλά 720$ για τελωνείο και μεταφορικά :o :o :o? Ημαρτον κύριε πρόεδρε ;D ;D

 

Και μετά πεισματώθηκα και είπα, τί καλύτερο έχουν αυτοί απ’τους δικούς μας κατασκευαστές-οργανοποιούς? Τίποτα.

Έτσι λοιπόν το πήρα απόφαση και μετά απο συμβουλές του συμφορουμίτη Yann (και εφόσον δέχτηκε την "πρόκληση", όπως είπε) αποφάσισα να του δώσω την "εργολαβία".

Έτσι λοιπόν έχουμε μία κιθάρα που θα αποτελείτε απο ένα κατάληλα τροποποιημένο σώμα Stratocaster (απο την 80’s μου, alder, sunburst) και ένα μάνικο που θα έιναι κατασκευασμένο εξ ολοκλήρου απο το Yann και θα έχει 33! τάστα. Ναι 33.

Στο αριθμό 33 καταλήξαμε αναγκαστηκά , γιατί δεν ήθελα να χάσω τον μεσσαίο μαγνήτη, μιάς και τον χρησημοποιώ πολύ, ειδικά στα καθαρά.

Το σχέδιο που έχω στη φωτογραφία είναι αυτό που αρχικά έφτιαξα εγώ (σε κλίμακα) και πάνω σ’αυτό θα γίνουν οι όποιες άλλες τροποποιήσεις χρειαστούν, ώστε το όργανο να μπορεί να παίζει παντού.

 

Το σώμα, θα ταξιδέψει αύριο και ότι νεότερα υπάρχουν θα σας ενημερώνουμε και εγώ, αλλά και ο Yann.

 

Θα ήθελα προκαταβολικά να τον ευχαριστήσω και μέσα απ’το φόρουμ για τη βοήθεια και την εξυπηρέτησή του.

 

Γνώμες και σχόλια δεκτά!

New_Guitar_3.thumb.png.5083437ba15b45fd4ac4b5cb25d4f2db.png

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 117
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Θα είναι 33 για όλες τις χορδές ή θα την κάνεις με γωνία (δηλαδή 33 για τα καντίνια και λιγότερα στις μπάσες χορδές); Καλό ξεκίνημα και οτι καλύτερο για το project σου.

...When i got the music i gotta place to go...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη τυχη με το project.

Ειλικρινα ελπιζω να εισαι σαν τον λαστιχανθρωπο των 4 Φανταστικων, με παρα παρα πολυ λεπτα και μακρια δακτυλα....

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'ότι κατάλαβα μετά τη συζήτηση που είχαμε είναι οτι θα είναι σε όλες τις χορδές, βέβαια η πρόσβαη στα μπάσσα στο 33ο δεν θα είναι και ότι πιο εύκολο, αλλά πιστεύω είναι θέμα εξάσκησης και εξοικίωσης με το όργανο.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πές του Yann, να σου ράψει και μια θήκη γιατί δεν θα μπαίνει πουθενά (ίσως σε θήκη κοντραμπάσου)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη τυχη με το project.

Ειλικρινα ελπιζω να εισαι σαν τον λαστιχανθρωπο των 4 Φανταστικων, με παρα παρα πολυ λεπτα και μακρια δακτυλα....

Σ'ευχαριστώ evris. Και να μην είμαι θα γίνω. Τώρα που μπήκα στο χορό.... ;D ;D ;D

 

Πές του Yann, να σου ράψει και μια θήκη γιατί δεν θα μπαίνει πουθενά (ίσως σε θήκη κοντραμπάσου)

Έχω μία θήκη μπάσσου, νομίζω θα χωράει. Αν όχι πάω για την κοντραμπάσσου ;D ;D

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ώστε το όργανο να μπορεί να παίζει παντού.

Θα βλεπεται ομως?

Τι scale θα εχει?

 

edit:

Περαν του παιξιματος, οι μαγνητες πως θα χειριζονται τοσο ψηλες συχνοτητες?

Πως σκοπευεις να την κουρδιζεις? Τι δαιμονας μπηκε στο μυαλο σου?

Γιατι δεν ψαχνεις καποιον να σε ξεματιασει? ;D

 

2ο edit:

Το στανταρ μηκος των χορδων θα φτανει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ότι νεότερα υπάρχουν θα σας ενημερώνουμε και εγώ, αλλά και ο Yann.

Εμείς θα σε ενημερώνουμε γιατί, έτσι από περιέργεια θα ρίχνουμε καμμιά ματιά μην κάνει καμμιά βλακεία ο Yann

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ακριβώς θέλεις 33 τάστα?!? Μια 7χορδη δεν σου έλυνε το πρόβλημα? Κουρδισμένη σε Μι, με καντίνι αντί για τη χαμηλή Σί. Κι αυτές ούτως ή άλλως σε μεγαλύτερες κλίμακες βγαίνουν (μέχρι 27 αν θυμάμαι σωστά).

 

Οπως και να'χει, καλή τύχη με το project!  :)

 

 

Παρεμπιπτόντως, πολύ sky guitar το κάτω κόψιμο! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βλεπεται ομως?

Ναι αμέ ;D Τουλάχιστον εμένα μου άρεσε αυτό που είδα στο preview.

Θα βλεπεται ομως?

Τι scale θα εχει?

To scale θα είναι το 25.5 (νομίζω) και απλά η ταστιέρα θα εκτίνετε προς τα κάτω.

Περαν του παιξιματος, οι μαγνητες πως θα χειριζονται τοσο ψηλες συχνοτητες?

Πως σκοπευεις να την κουρδιζεις?

Αρχικά θα βρώ τους καλούς και σίγουρους HS-2 & HS-3 και μετά θα δω. Βασικά υπήρχε μία εταιρία κάποτε, ονόματι reflex που τύλιγε κάτι περίεργους κατά παραγγελία. Θα ψάξω να βρώ αντίστοιχους.

Τι δαιμονας μπηκε στο μυαλο σου?

Γιατι δεν ψαχνεις καποιον να σε ξεματιασει? ;D

Ουυυυυ Σατανάδες 666 ξου ξου ξου ;D ;D ;D

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου