Προς το περιεχόμενο

Περισσότερα Τάστα!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γιατι να κανετε τοσες πολλες μοντες στο σωμα με αμφιβολα αποτελεσματα ?

Γιατι δεν παιρνεις ενα body blank και να κανεις μια καινουρια κιθαρα ? αλλα για να θες να  κανεις τετοια μοντα πρεπει να εισαι τρελος καγκουρας !  ;D

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 117
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το κέρατο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ το θέλω τυλίξτε το για το σπίτι.  ;D

Και εγώ πραγματικά το λέω. Μόλις το κόψει ο Yann πήγαινε και πάρ'το.

E,εγω δεν μπορω παρα να το πω πραγματικα... ;D

 

Το κερατο κατοχυρωνεται στον Μr. Harilatron! 8)

 

Δηλαδη θα γινει Μονοκερως γραφειου,ε?....(..Αιγοκερως?)..  ;D ;D

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

E,εγω δεν μπορω παρα να το πω πραγματικα... ;D

 

Το κερατο κατοχυρωνεται στον Μr. Harilatron! 8)

 

Δηλαδη θα γινει Μονοκερως γραφειου,ε?....(..Αιγοκερως?)..  ;D ;D

 

Θα δείτε τι θα το κάνω.  ;D

 

Τελικά με το intonation... τι σκέφτεσαι yann? Η αίσθησή σου είναι ότι θα δουλέψει έτσι απλά ή έχεις κατά νου τίποτα μόντες?  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1. Ενα σεβαστό μέρος της ταστιέρας θα βρίσκεται "μετά" το υπάρχον neck pocket. Αν αυτό το τμήμα γίνει με τη λογική το overhang, για μηχανικούς λόγους θα πρέπει να ακουμπάει τέλεια στο σώμα (Στο οποίο υποθέτω θα "κλειστεί" το ρουτάρισμα του πρώην neck μαγνήτη). Δεν έχω αμφιβολία ότι ο yann μπορεί να "φέρει" το heel του μανικιού να "κουμπώνει" ωραία στο  neck pocket και ταυτόχρονα το overhang να "ξαπλώνει" τέλεια στο σώμα. Ο περιορισμός εδώ, είναι ότι το trussrod ουσιαστικά "δουλεύει" από το 15ο-16ο και πάνω και στην ουσία θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο για να "ευθειαστεί" το "ελεύθερο μέρος της ταστιέρας με το "στατικό τμήμα" που θα εφάπτεται στο σώμα. Στην ουσία, το trussrod δεν θα μπορεί να ρυθμίσει το relief σε ολόκληρη την ταστιέρα. Στο τμήμα του overhang... αυτό θα πρέπει να γίνει με το τρίψιμο των τάστων... μια κι έξω. Ο yann θα πρέπει να κάνει setup με τη ΛΙΜΑ δηλαδή.

 

 

2. Υποφιάζομαι ότι θα οδηγηθείτε σε βαριές χορδές (11+) γιατί καθώς δεν θα έχετε relief, θα πρέπει να σηκωθεί κάμποσο η γέφυρα για να μην ταστάρει το όλο κατασκεύασμα. Κι αν σηκωθεί η γέφυρα, δεν θα μπορεί να έχει σωστό intonation μέχρι εκεί κάτω. Προσωπικά, μπορεί να έκανα κάποιο ανεξάρτητο ψευτο-intonation "κλέβοντας" δέκατα απο τα τάστα κάτω απο το 21ο. Δηλαδή, αν εκτιμούσα ότι θα πρέπει να "τραβήξω" 4 mm πίσω το σελάκι για να "φτιάξω" το intonation στο 30ο τάστο, μπορεί να έφτιαχνα την ταστιέρα ως συνήθως μέχρι το 21ο (και να ρύθμιζα το intonation ως συνήθως) και απο το 21ο μέχρι το 30 να την έφτιαχνα σαν να ανήκει σε κοντύτερο (κατά 4 mm) scale. Αυτό, θα αύξανε (μοιρασμένα στα τάστα 21-30) την απόσταση του 30ου από τη γέφυρα αντισταθμίζοντας την αδυναμία πραγματοποίησης κανονικού intonation σε τόσο πολλά τάστα. Οι βαριες χορδές θα κάνουν πιο εύκολη την όλη κατάσταση και επιπροσθέτως θα δωσουν και λίγο παραπάνω sustain στα πολύ ψηλά τάστα.

 

 

 

 

 

 

 

 

ωρες ωρες αναρωτιεμαι αν εγω που δεν εχω τη πραγματικη ιδεα απο αυτα ανηκω στη μειοψηφια η στη πλειοψηφια. Σιγουρα παιζουμε κιθαρα και οι δυο!??!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

ωρες ωρες αναρωτιεμαι αν εγω που δεν εχω τη πραγματικη ιδεα απο αυτα ανηκω στη μειοψηφια η στη πλειοψηφια. Σιγουρα παιζουμε κιθαρα και οι δυο!??!

 

Δεν ξέρω πως να το πάρω αυτό  :)

 

Προσωπικά θεωρώ τον εαυτό μου έναν πολύ μέτριο κιθαρίστα που όμως παίζει πολλά χρόνια με αποτέλεσμα

1) να ξέρει να μένει "στα κυβικά του".

2) να ξέρει να βγάζει ήχο σχετικά εύκολα με τα διάφορα εφφέ κλπ.

 

Σε σχέση με το gear geekiness, εννοείται ότι δεν πιστεύω ότι κάποιος πρέπει να ενδιαφέρεται για κατασκευαστικές λεπτομέρεις προκειμένου να θεωρηθεί κιθαρίστας. Προσωπικά με ευχαριστεί να ασχολούμαι με αυτά  - ανεξάρτητα απο τη μουσική.  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχέση με το gear geekiness, εννοείται ότι δεν πιστεύω ότι κάποιος πρέπει να ενδιαφέρεται για κατασκευαστικές λεπτομέρεις προκειμένου να θεωρηθεί κιθαρίστας.

Ε, ναι! Δεν παιζει κανενα ρολο το "gear geekiness" με το αν παιζεις καλη κιθαρα... Φιλος κιθαριστας, που χαζευω καθε φορα που τον βλεπω να παιζει, δεν το'χει ουτε χορδες να αλλαξει ή τι κανουν τα saddles!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, ναι! Δεν παιζει κανενα ρολο το "gear geekiness" με το αν παιζεις καλη κιθαρα... Φιλος κιθαριστας, που χαζευω καθε φορα που τον βλεπω να παιζει, δεν το'χει ουτε χορδες να αλλαξει ή τι κανουν τα saddles!  :)

Γιατί νομίζεις πως προσπαθώ να μάθω για τα υπόλοιπα?? Επειδή είμαι τρομερός παίκτης???χαχαχαχαχαχαχαχα!!!!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι να κανετε τοσες πολλες μοντες στο σωμα με αμφιβολα αποτελεσματα ?

Γιατι δεν παιρνεις ενα body blank και να κανεις μια καινουρια κιθαρα ? αλλα για να θες να  κανεις τετοια μοντα πρεπει να εισαι τρελος καγκουρας !  ;D

Αυτό που του έστειλα είναι παλιό σώμα, 80's Fender....να δεις πως το λένε....Α "Ψημένο" ;D ;D ;D ;D (και μου έμεινε και ένα μανικάκι ;D)

Θα δείτε τι θα το κάνω.  ;D

Θα φτιάξεις την πραγματική μία και μοναδική Frankenstein Κιθάρα (όχι σαν του Van halen, πφ ;D ;D)

 

ααααχ, είναι ωραίο το Gear Geekiness ;D ;D ;D Ειμαι "μοντιφάκιας", τι να κάνω?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πω, πωωωω, έχω ένα κεφάλι γ@μ@&*!!

 

Καλημέρα ΝΟΙΖάδες!!!

 

Έχουμε νέα και φωτογραφίες απο την κιθάρα!

Λοιπόν, καταρχήν το μανικάκι θα είναι όλο Maple τελικά. Ξανθούλι ξανθούλι, εκτός απο την κόντρα που θα δούμε σε τι ξύλο θα καταλήξουμε (Walnut, rosewood, wenge, θα δούμε).

Τα νερά στο maple είναι όλα ίσια και πολύ όμορφα, ο Yann έκανε τον κόπο (και τον ευχαριστώ) να το συγκρίνει με ένα έτοιμο All Parts Maple και η διαφορά είναι απίστευτη, δείτε και μόνοι σας.

Σύντομα θα έχω και νέα για το καινούργιο Artwork στο σώμα Thanks To Marathon And His Custom Shop, πάρτε μία ιδέα:

http://www.customshop.gr/williams.html

Maple_Neck_1.thumb.jpg.4e5e5e30f9676a7cf8efb9d27c60d004.jpg

Maple_Neck_2.thumb.jpg.2f9b9b5159671ac07a7323162f5b3dfa.jpg

Maple_Neck_3.thumb.jpg.282ee065e149ff2392f8fed1e9f670cb.jpg

DSC02706.thumb.JPG.84b0667ef0a3d01c2fa32d70089fd262.JPG

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου