Προς το περιεχόμενο

Έγχορδα και τρομπέτα


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Ναί, λοιπόν. Πάλι τρομπέτα! Την έχω πατήσει με το όργανο!

Αλλά αυτή τη φορά, έβαλα έγχορδα, και νομίζω ότι είναι ότι καλύτερο μπορεί να γίνει ως rendering! Εξαιρετικά ρεαλιστικός ήχος, κατα τη γνώμη μου!

 

http://www.nikolas-sideris.com/stuff/WGACA.mp3 (είναι λούπα... μη μου πείτε τίποτα για το πως τελειώνει/αρχίζει).

 

Έγχορδα: LASS

Τρομπετα: The Trumpet

Reverb/EQ/κλπ: Cubase 5 (Το Reverence είναι πολύ πολύ ωραίο Convolution Reverb).

 

Υπάρχει και η παρτιτούρα για όποιον θα την ήθελα, για ψιλοανάλυση, κλπ. Την έκανα για εσάς, γιατί κάποιοι είχαν ζητήσει "tutorial".

 

Ερωτήσεις, βρίσιμο, σχόλια, μπύρες δεκτά...  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχόλια

Το άκουσα αρκετές φορές.

Όμορφο το αποτέλεσμα.

Δεν μου άρεσε το βιμπράτο της τρομπέτας, προδίδει το πράγμα. Γίνετε πιο soft;

Θα ήθελα πολύ να το ακούσω και χωρίς reverb.

Τα βιολιά δεν με έπεισαν σε κάποια σημεία. Και στο φόρτε (π.χ. προς το τέλος που μπαίνουν χωρίς την τρομπέτα) θα τα προτιμούσα πιο έξω.

Τα τσέλα-μπάσα πολύ ωραία.

Δοκίμασες τίποτα σε panning; (Ίσως βοηθήσει λίγο στην ευκρίνεια).

Χίλια μπράβο πάντως, κάνεις δουλειά στο καινούργιο σου στούντιο!

 

Βρίσιμο

Σταμάτα αμέσως αυτό που προσπαθείς να κάνεις. Μας παίρνεις την δουλειά!

 

Ερωτήσεις

......  ???

 

Μπύρες

Οπωσδήποτε!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σχόλια

Το άκουσα αρκετές φορές.

Όμορφο το αποτέλεσμα.

Δεν μου άρεσε το βιμπράτο της τρομπέτας, προδίδει το πράγμα. Γίνετε πιο soft;

Δεν έχεις άδικο. Θα το κοιτάξω (ακούσω μάλλον;;)

 

Θα ήθελα πολύ να το ακούσω και χωρίς reverb.
Επίσης θα το κοιτάξω, γιατί ήταν η πρώτη φορά που χρησιμοποίησα το Reverence και δεν θυμάμια τι (σκ@τ@) είχα βάλε...

 

Τα βιολιά δεν με έπεισαν σε κάποια σημεία. Και στο φόρτε (π.χ. προς το τέλος που μπαίνουν χωρίς την τρομπέτα) θα τα προτιμούσα πιο έξω.
Πιο έξω; Πιο δυνατά, γιατι πάνε σχεδόν στο τέρμα (δε το ήθελα πιο δυνατά, δηλ ff). Πιο έξω απο Reverb? αυτό θα το κοιτάξω σε σχέση με το reverence...

 

Τα τσέλα-μπάσα πολύ ωραία.

Δοκίμασες τίποτα σε panning; (Ίσως βοηθήσει λίγο στην ευκρίνεια).

Χίλια μπράβο πάντως, κάνεις δουλειά στο καινούργιο σου στούντιο!

Τα έγχορδα είναι hard panned απο μόνα τους, οπότε δε χρειάζεται. Η τρομπέτα, μπορεί να ήθελε, αλλά την ήθελα στο κέντρο ομολογώ... Ναι, κάνω καινούριες δουλειές και γουστάρω το καινούριο στούντιο. Είναι τεράστια αλλαγή!

 

Θενξ για τα σχόλια. Όλα πολύ σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολύ όμορφο (αναμενόμενο αυτό :) )

 

Να σημειωθεί πως δεν σχολιάζω καμία έλλειψη μπάσου (ηλεκτρικού ή κοντραμπάσου) δεν το χρειάζεται το κομμάτι βεβαίως βεβαίως :P

 

Υπάρχει και η παρτιτούρα για όποιον θα την ήθελα, για ψιλοανάλυση, κλπ. Την έκανα για εσάς, γιατί κάποιοι είχαν ζητήσει "tutorial".

 

Από περιέργεια, για πες κανένα δυο λόγια να φρεσκάρουμε και τίποτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικόλα πολύ ωραίο αυτό που έχεις γράψει.Μ αρέσει πολύ.Ο ήχος της τρομπέτας όμως θέλει πολύ δουλειά.Είναι λίγο ψεύτικος.

Κ για τα βιολιά στο τέλος θα συμφωνήσω με τον zestair.Πρέπει να βγουν λίγο έξω γιατί πνίγονται από τις μπάσες συχνότητες.Αυτά με κάθε επιφύλαξη μιας κ τα ηχεία μου είναι moultimedia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

rondat: thanks man ^_^

 

Ευή: "για πες κανένα δυο λόγια να φρεσκάρουμε..." Για βιολιά; Για θεωρια; Την παρτιτούρα;...  ???

 

Τάκη: Ναι, έχεις δίκιο. Η τρομπέτα θέλει λίγο δουλίτσα. Για τα μπάσα θα το δω. Γενικά τα ηχεία μου αντέχουν, αλλά ξέρω κι εγώ... Θα βάλω και τα ακουστικά και θα ακούσω.

 

Είναι παραγωγή στο καινούριο χώρο, και άρα μπορεί να είναι ολίγον εκτός. Ακόμη το μαθαίνω τον χώρο. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευή: "για πες κανένα δυο λόγια να φρεσκάρουμε..." Για βιολιά; Για θεωρια; Την παρτιτούρα;...  ???

 

Την παρτιτούρα για θεωρία/ αρμονία κυρίως.

(Όταν δε διαβάζω καλά καταλαβαίνω και τα μισά... καλά πάμε)

 

Όντως λοιπόν από περιέργεια θέλω να δω την παρτιτούρα τώρα ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι με 2 ακροάσεις μου φάνηκε αρκετά life-like...δεν έχω να παρατηρήσω τίποτα! Μπράβο Νικόλα..

 

 

Να σημειωθεί πως δεν σχολιάζω καμία έλλειψη μπάσου (ηλεκτρικού ή κοντραμπάσου) δεν το χρειάζεται το κομμάτι βεβαίως βεβαίως :P

 

 

noted.  :P

Καλά, τόσο πολύ σε πείραξε?? ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Χρόνια πολλά σε όλους.. Είμαι νέος στο φόρουμ και σας χαιρετίζω!

 

Να ρωτήσω... Είχα έντονα παράσιτα στο mp3  που άκουσα παραπάνω.. κνένας ακόμα με το ίδιο πρόβλημα? ή εγώ το έχω το παράσιτο μόνο?

Ευχαριστώ

Πάλι καλά που μας έμεινε η Μουσική...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου