Προς το περιεχόμενο

Ποιες Ibanez έχετε και ποιες τροποποιήσεις έχετε κάνει?


insdel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

παλια είχα μια RGT42, (πρωτη μου κιθάρα) άλλαξα τους εργοστασιακούς μαγνήτες με Tone Zone (bridge) και Air Norton (neck)

 

η διαφορά ήχου πάντως πρέπει να πω οτι δε μου φάνηκε να αξίζει τα 200+ που είχα σκάσει τότε για την αλλαγή

 

η κιθάρα έπαιζε φοβερά (ίσως το μανίκι παραήταν προγγρεσιβοειδές/μεταλλάδικο για τα γούστα μου), μόνο που το floyd royseοειδές τρέμολό της είχε αρχίσει να με εκνευρίζει στο κουρδισμα και στο σετάρισμα, οπότε ήθελα κάτι σε σταθερή γέφυρα

 

βρήκα την υγειά μου -με ποια άλλη? μα με μια Schecter C-1 classic φυσικά! 8)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθάρα με τους Emg έχει πλέον τον ήχο που ήθελα.Κομπρεσαρισμένο,σφιχτό,με εύκολα pinch και περισσότερη σαφήνεια απ ότι με τους προηγούμενους μαγνήτες.

Ο neck όταν παίζεις arpeggios τονίζει τις δυναμικές προσθέτοντας όγκο στις μπάσες απ όπου ξεκινάς και καθαρίζοντας προς τις ψιλότερες νότες.

Ο sa μόνος του,είναι ότι πλησιέστερο σε strat θα μπορούσα να έχω.Τον χρησιμοποιώ αποκλειστικά για τα clean μέρη.

Ο..bridge είναι η χαρά των riff.Στακάτο παίξιμο όταν χρειάζεσαι τα stabs των 16ων,όοοογκο όταν παίζεις μεγάλες αξίες ή παίζεις powerchords σε τρεις χορδές (σαν 7χορδη).

Στο συνδιασμό τους,(θέση 2 ή 4),έχουν εντελώς διαφορετική συμπεριφορά απ ότι οι dimarzio-ibanez.Ο ήχος δεν καθαρίζει όπως πριν αλλά "αρπάζει".Κάνει το clean κανάλι να μπλουζίζει,σαν να δίνεις λίγο distortion ή σαν να "σπάει" το καθαρό.Δεν είναι my cup of tea αλλά σίγουρα είναι ένας επιπλέον ήχος.

Πρόσφατα παίζοντας και με το tone,βρήκα και jazzy παχύς ήχους με neck στο clean του ενισχυτή.

Είμαι πανευτυχής με την επιλογή μου και σε "metal oriented players" θα τους συνιστούσα ανεπιφύλακτα.Τα 200 άξιζαν..

Ανυπομονώ να βάλω το tremol-no στο τέλος του μήνα για να μπορέσω να κουρδίσω χαμηλότερα και να παίξω σε d-tuning..

 

Είπαμε,παίζει metal to μανίκη και εννοείται πως σφηρίζει.. ;D ;D

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη Ibanez RG2620QM με SD Custom trembucker και Dimarzio Paf pro F-Spaced

Δεύτερη Ibanez J-Custom RG8570, εδώ δεν χρειάστηκε ουτε καν να σκεφτώ να πειράξω κάτι

Τρίτη Ibanez, Custom Swirl ala Vai Passion and warfare με…

 

Jem σώμα από Poplar

Swirl βάψιμο

Βερνίκι νίτρου

Plexiglas pickguard

Dimarzio Fred F-spaced: Bridge

Seymour Duncan SSL2 classic stack: Middle

Dimarzio Paf Joe F-spaced: Neck

Dimarzio 5-way switch

Dimarzio tone and volume (push/pull) pots

Shielding σε όλα τα cavities

Scalloped 18-24

Έχει αφαιρεθεί το truss rod cover και έχουν κλειστεί οι τρύπες

“Green” abalone inlays

Black painted headstock

Jim Dunlop straplocks

 

...When i got the music i gotta place to go...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη Ibanez RG2620QM με SD Custom trembucker και Dimarzio Paf pro F-Spaced

Δεύτερη Ibanez J-Custom RG8570, εδώ δεν χρειάστηκε ουτε καν να σκεφτώ να πειράξω κάτι

Τρίτη Ibanez, Custom Swirl ala Vai Passion and warfare με…

 

Jem σώμα από Poplar

Swirl βάψιμο

Βερνίκι νίτρου

Plexiglas pickguard

Dimarzio Fred F-spaced: Bridge

Seymour Duncan SSL2 classic stack: Middle

Dimarzio Paf Joe F-spaced: Neck

Dimarzio 5-way switch

Dimarzio tone and volume (push/pull) pots

Shielding σε όλα τα cavities

Scalloped 18-24

Έχει αφαιρεθεί το truss rod cover και έχουν κλειστεί οι τρύπες

“Green” abalone inlays

Black painted headstock

Jim Dunlop straplocks

 

Αληθεια πως δενει ο SSL2 με τους dimarzio??

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ναι ... για πες!Ο The Chopper για middle θεση δεν ειναι ΠΟΛΥ δυνατος;

 

Ο Fred αν και τον περίμενα πως και πως, δεν με τρέλλανε... Πολύ καλές αρμονικές αλλά ως εκεί. Χωρίς χαρακτήρα. Να φανταστείτε πολλές φορές άνοιξα τα καλώδια να δω αν κάτι κολλήθηκε λάθος γιατί ήταν σαφώς κατώτερος από αυτό που περίμενα. Ο JB κλασσικός ήχος 80's χωρίς εκπλήξεις.

 

Ο Chopper στη μέση μια χαρά. Ήθελα έναν σχετικά δυνατό 'μονό' ώστε να μην έχω απώλειες έντασης στο switching.

 

Ο AirNorton σαφώς καλύτερος μαγνήτης στο ζευγαράκι με τον Fred. Κατέληξα να παίζω περισσότερο με τον neck παρά με τον bridge. Ο Jazz με ξεκαθαρισμένο παίξιμο, χωρίς μουντάδες - ιδανικός για τη θέση kate me. Ο AirNorton αντικαταστάθηκε επειδή ήθελα να έχω τους δύο SD όχι επειδή δεν μου άρεσε. Ίσως να ξαναγυρίσει κάποια στιγμή.

 

Πάντως να πω την αλήθεια μου - και θα πέσουν να με φάνε - αλλά νομίζω ότι το basswood είναι πολύ ψόφιο ξύλο (αλλά ας μην το κάνουμε θέμα)...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου