Προς το περιεχόμενο

Tι fuzz και τι overdrive?


fm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

παιδια θελω ηχο σε στυλ spiritual beggars,corrosion of conformity...τι λετε για το ZVex Fuzz Factory?

 

Eξαιρετικό. Κατά τη γνώμη μου ένα από τα καλύτερα και πιο ευέλικτα φαζ που έχουν φτιαχτεί. Είναι βέβαια αρκετά ιδιότροπο, απαιτεί εξοικείωση και έχει πολλούς διακόπτες, με αποτέλεσμα να μη θυμάσαι πού βρίσκονταν αν τύχει και μετακινηθούν. Σε ανταμoίβει όμως με απίστευτο ήχο που αν το ψάξεις αρκετά μπορεί να ακουστεί άψογα και σε εντάσεις ψιθύρου  - μεγάλο προσόν! (μιλάω εκ πείρας μιας και το χρησιμοποιώ και έτσι) Από κομμάτι σε κομμάτι διαφέρει λίγο το gain και η συχνοτική του συμπεριφορά - μερικοί λένε ότι μπορεί να πέσεις και σε μούφα αλλά δεν έχω διαπιστώσει ποτέ κάποιο κομμάτι να είναι απογοητευτικό.

 

Μικρό δείγμα των άπειρων ήχων του (από high gain σε στυλ Muff και Fuzz Face ή Octavia μέχρι ελαφρύ Μαρσαλιάρικο crunch) με τα settings επισυνάπτω στο τέλος. Βέβαια είναι κάπως πριμαριστό, επομένως αν έχεις λαμπερό ενισχυτή πρέπει να τον ρυθμίσεις κατάλληλα μιας και δεν έχει επιλογέα για tone. Επίσης είναι απαραίτητο να μπει πρώτο στην αλυσίδα των πεταλιών σου για να "βλέπει" απευθείας τους μαγνήτες, ή να προηγούνται κλειστά true bypass πετάλια.

 

Θα διαπιστώσεις ότι σε ορισμένα settings είναι κάπως ανεξελεγκτο. Είναι υπεύθυνο και για τρελούς ήχους τσιριγμάτων αν δεν το πολυπροσέξεις, αλλά κι αυτό μπορείς να το μετατρέψεις σε πλεονέκτημα αν το συνδέσεις με ένα delay και ελέγχεις το pitch από το volume knob της κιθάρας σου... Αν δεν σε ενδιαφέρει η εξωτερική εμφάνιση, πήγαινε για το φτηνότερο μιας και είναι ακριβώς ίδιο με το handpainted. Bιντεάκια άφθονα στον Γιουτιούμπη.

 

Τα δυο συγκροτήματα που αναφέρεις είναι περισσότερο της amp distortion σχολής κι όχι του φαζ, αλλά τα αποτελέσματα πιστεύω ότι δεν θα απέχουν πολύ. Το Fuzz Factory μπορείς νομίζω να το πετύχεις στο Guitar Store και στον Zόζεφ, ενώ τα άλλα σχεδόν παντού στο κέντρο... Διευθύνσεις εδώ: http://www.noiz.gr/index.php?page=dealers

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει και αυτό Big Muff Pi with Tone Wicker taps.

το Big Muff γενικά σπέρνει (για εμένα).

πολύ βαρύ distortion/fuzz , πολύ δεμένος ήχος.

το tone wicker δεν το έχω δοκιμάσει, όμως φαίνεται καλή επιλογή.(πάντα για τα γούστα μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως θα ακουγεται με τν les paul?το tone της κιθαρας δν θ μπορει ν λυσει το προβλημα με τα πριμα?χρησιμοποιω πολυ και wah....θ μου παρουσιασει προβλημα?(αναφερομαι στο z vex factory....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@iam: Nαι, το Big Muff with Tone Wicker το πρότεινα προηγουμένως. Είναι ένα απλό Big Muff σε μικρότερο μέγεθος - ιδανικό για pedalboards - και με επιπλέον τροποποιήσεις και customizations. Λεπτομέρειες υπάρχουν στο σάιτ της Electroharmonix, να σου πω απλά πως σε μερικά settings είναι ίδιο και απαράλλαχτο το μοντέρνο Αμερικάνικο με το μεγάλο μέγεθος, ενώ μπορεί να καλύψει πολύ καλά και πιο παραδοσιακούς και ήπιους Muff ήχους παλιότερων μοντέλων (πχ. σε στυλ Γκίλμουρ).

 

@fm: H Les Paul, σαν παραδοσιακά "μπασαδούρικη" κιθάρα, θα τα πάει πολύ καλά, χωρίς να σημαίνει ότι και πιο jangly κιθάρες όπως πχ. μια στρατ δεν θα ακουστούν ωραιότατα. Για να χειριστείς όμως ένα τυχόν πρόβλημα με το eq σου χρειάζεσαι χειρισμό στο equalization μετά το εφφέ και όχι πριν, επομένως το tone knob θα φέρει μικρή αλλαγή στον ήχο - τον κάνει λίιιιιγο πιο fat αλλά αν υποθέσουμε ότι το βρεις πολύ πριμάτο, δεν θα λύσει το πρόβλημα. Ένα απλό eq pedal μετά από το F. Factory θα βοηθούσε πολύ περισσότερο.

 

ΥΓ. Οι δυο εικόνες που ανέβασα προηγουμένως δεν υπάρχουν στο μάνιουαλ, οπότε αν τις θέλει κάποιος θα χρειαστεί να τις σώσει και να τις τυπώσει. Δεν τις έχω φτιάξει εγώ, αλλά επίσης ούτε θυμάμαι ποιος τις έχει φτιάξει για να δώσω credit.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xαμηλό κούρδισμα ναι, στρατ όχι. Στην σπάνια περίπτωση που θες να χρησιμοποιήσεις single coil θα πρέπει να είναι αρκετά hot και συνήθως στο bridge (όπως πχ. οι Fu Manchu αλλά ο ένας έπαιζε με Mustang, όχι στρατ) αλλά γενικά δεν στο συνιστώ. Ο "κανόνας" είναι humbuckers, και μπορείς να πειραματιστείς με τον neck με το tone αρκετά χαμηλά με ένα αρκετά πριμάτο φαζ σε καθαρό ενισχυτή με πολλά μπάσα (αυτό που ονομάζω το woman tone του stonerά). Υπάρχουν κι άλλες λύσεις, βέβαια... Μερικές λεπτομέρειες εδώ: http://www.noiz.gr/index.php?topic=152760.0

 

Διαφωνείς με την στρατ ως προς τους κλασσικούς single coils ή και ως προς κάτι άλλο;

 

(δεν έχω παρά να εκφράσω το θαυμασμό μου για τις γνώσεις σου γύρω απ' το θέμα  :) )

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσφατα ακουσα την εκδοχη τoυ muff της ελληνικης jam. μπορεις να πας στο art music να το ακουσεις .

 

καμια σχεση με τα πολλα κομβια του zvex . level , tone . gain και εισαι κομπλε . ωραιο fuzzαριστο distortion που στα αυτια μου ακουστηκε πολυ γλυκο και πολυ πανω απο τον μεσο ορο  , τοσο που αν ποτε φτιαξω jam πεταλιερα σιγουρα θα παρει μια θεση

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνείς με την στρατ ως προς τους κλασσικούς single coils ή και ως προς κάτι άλλο;

 

(δεν έχω παρά να εκφράσω το θαυμασμό μου για τις γνώσεις σου γύρω απ' το θέμα  :) )

 

Aηδίες!!! :P :P  :P

 

Δεν διαφωνώ με την ίδια την στρατ μιας και είναι πολύ ευέλικτο όργανο. Ούτως ή άλλως, πχ. οι Monstermagnet (αρκετά κοντά στο stoner) και ο ένας παλιός κιθαρίστας από τους Nightstalker με στρατ έπαιζαν. Το θέμα είναι ότι αν είναι εξοπλισμένη με low output ή απλούς φυσιολογικούς μαγνήτες κρατάει αρκετά από το χαρακτήρα της σαν όργανο, ο οποίος είναι λίγο φτωχός σε sustain και μπάσα, και αρκετά "κουδουνιστός" (δλδ προσωπικά πιστεύω ότι παίρνει κίτρινη κάρτα μπροστά στις απαιτήσεις ενός πολύ "βρώμικου" στυλ όπως το stoner). Αν φοράει hot ή active μαγνήτες, το πρόβλημα λύνεται κάπως...

 

 

(Το θρεντ το έχω πάρει μονότερμα, γιααααα να δω και άλλες απόψεις...)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Η δικιά μου πρόταση είναι για fuzz το little big muff της EHX(και μπορείς να το ακούσεις στο Λογοθέτη.Κοστίζει 59 ευρώ) και για o/d το os2 της boss(αυτό θα το βρεις στο rolandplanet κοστίζει 65 ευρώ).Πιστέυω θα σε καλύψουν μια χαρά και δε θα υπερβεις και το budget σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου