Προς το περιεχόμενο

Set-up: Που?


FrosT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολυ καλησπερα σας... Μπορειτε να μου προτεινετε κανα δοκιμασμενο μαγαζι να παω την κιθαρα μου για setup (Αθηνα), και επ' ευκαιρια να κανω και την 18V μοντα στους EMG που εχω? Μπαι δε γουει ποσο θα παει το μαλλι και για τα δυο, εχετε καμια ιδεα?

 

Α, και κατι ακομα: ΠΟΥ ΣΤΟ @#%$@^%$*&! μπορει κανεις να βρει 13αρες χορδες για ηλεκτρικη??? Προ ημερων γυρισα τη μιση Αθηνα ψαχνοντας και δεν βρηκα τιποτα τις προκοπης...  :D

 

Θενξ προκαταβολικα.......

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από μάστορες άλλο τίποτα. Δε θα προτείνω κάποιον γιατί δεν έχω κάνει...active δουλειές ούτε έχω δει παρόμοια δουλειά σε κάποια άλλη κιθάρα.

 

Για 13άρες τώρα...αν είσαι τύπος που στοκάρει χορδές δε θα βρεις προκοπή παρά μόνο στο eBay. Αλλά απ'ό,τι έχω δει οι 13άρες είναι σχετικά λίγες κι εκεί, και σπάνια σε μεγάλα πακέτα (δεκάδες, δωδεκάδες)... :-\

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλησπερα σας... Μπορειτε να μου προτεινετε κανα δοκιμασμενο μαγαζι να παω την κιθαρα μου για setup (Αθηνα), και επ' ευκαιρια να κανω και την 18V μοντα στους EMG που εχω? Μπαι δε γουει ποσο θα παει το μαλλι και για τα δυο, εχετε καμια ιδεα?

 

Α, και κατι ακομα: ΠΟΥ ΣΤΟ @#%$@^%$*&! μπορει κανεις να βρει 13αρες χορδες για ηλεκτρικη??? Προ ημερων γυρισα τη μιση Αθηνα ψαχνοντας και δεν βρηκα τιποτα τις προκοπης...  :D

 

Θενξ προκαταβολικα.......

 

Για την 18V μετατροπή, δεν χρειάζεσαι παρά μόνο ένα κολλητήρι και ένα επιπλέον κλιπ για μπαταρία. Το θέμα βέβαια είναι αν χωράνε οι δύο μπαταρίες στην κιθάρα σου (δεν λες τι είναι) ή αν θα χρειαστούν σκαψίματα για να χωρέσουν.

 

Συνδιάζοντας τους EMG με τις 13άρες, να υποθέσω ότι παίζεις κάτι σε μέταλ και θέλεις να κουρδίζεις χαμηλά? Γιατί πιθανώς, αν είναι έτσι, να μη χρειάζεσαι 13άρες, αλλά να είσαι ΟΚ με κάποιο σετ 11άρες με βαρύτερες μπάσσες.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την 18V μετατροπή, δεν χρειάζεσαι παρά μόνο ένα κολλητήρι και ένα επιπλέον κλιπ για μπαταρία. Το θέμα βέβαια είναι αν χωράνε οι δύο μπαταρίες στην κιθάρα σου (δεν λες τι είναι) ή αν θα χρειαστούν σκαψίματα για να χωρέσουν.

 

Ναι, απλα επειδη βαριεμαι ολιγοντι  ;D ;D ειπα να ξεμπερδευω και να τα κανω 2 σε ενα... Αληθεια, κλιπ για μπαταρια που μπορω να βρω? Σε καταστημα με ηλετρικα? Επισης ειχα σκεφτει μηπως εβγαζα τελειως την 9αρα και εψαχνα να βρω καμια μπαταρια 18V να βαλω... Υπαρχει τετοιο πραμα??? Η κιθαρα παντως ειναι Les Paul οποτε χωρος υπαρχει για 2η μπαταρια...

 

Συνδιάζοντας τους EMG με τις 13άρες, να υποθέσω ότι παίζεις κάτι σε μέταλ και θέλεις να κουρδίζεις χαμηλά? Γιατί πιθανώς, αν είναι έτσι, να μη χρειάζεσαι 13άρες, αλλά να είσαι ΟΚ με κάποιο σετ 11άρες με βαρύτερες μπάσσες.

 

Η υποθεση σου ηταν σωστη My friend, (για την ακριβεια παιζω σε drop A#) αλλα γενικα εχω συνηθισει τις χοντρες και με βολευουνε (για χορδες μιλαμε παντα ε...  :D :D ) και δεν παιζω και τιποτα τρομερα σολα, κυριως ρυθμικα και riffs. Απλα με το σεταπ που εχω τωρα τριζουν οι χορδες και εχω ανεβασει πολυ τον καβαλαρη με αποτελεσμα να ανεβει πολυ το action...

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω πως τελικά θα σου πολυαρέσει τόσο χαμηλό κούρδισμα σε κιθάρα με μικρή κλίμακα.

Μάλλον θα ακούγεται θολούτσικο και ασαφές - και φυσικά είναι λόγω της κλίμακας της Les Paul που σου τρίζει. Υπάρχει δηλαδή και (πολύ σοβαρός) πρακτικός λόγος που όσο χαμηλώνει το κούρδισμα πρέπει να αυξάνεται το scale length....

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω πως τελικά θα σου πολυαρέσει τόσο χαμηλό κούρδισμα σε κιθάρα με μικρή κλίμακα.

Μάλλον θα ακούγεται θολούτσικο και ασαφές - και φυσικά είναι λόγω της κλίμακας της Les Paul που σου τρίζει. Υπάρχει δηλαδή και (πολύ σοβαρός) πρακτικός λόγος που όσο χαμηλώνει το κούρδισμα πρέπει να αυξάνεται το scale length....

Μαλιστα, εγω τοσο καιρο παιζω σε αυτο το κουρδισμα και ουτε προβληματα με τον ηχο εχω ουτε τιποτα. Ετσι κι αλλιως τοσος κοσμος παιζει σε τετοια κουρδισματα με regular scale κιθαρες... Δεν ειναι και τιποτα τραγικο... Μονον 2 τονουληδες κατω ειναι  ;D ;D ;D

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παίζω σε Σι με LP τύπου κιθάρα και δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα, ούτε με το action ούτε με τον ήχο, αλλά σίγουρα θα'ναι καλύτερα με μια 25" και πάνω, μια και το intonation είναι λίγο pain in the @ss... Επίσης, επειδή κι εγώ ψάχνω μανιωδώς 13άρες αλλά δεν βρίσκω, προς το παρόν κάνω τη δουλειά μου με σετ από 7χορδες και βαρύτονα σετ - 12-68 δηλαδή. Μια χαρά είναι, αν και προσωπικά τις βρίσκω και πάλι σχετικά "ελαφριές", και δεν εννοώ το tension, το οποίο είναι μια χαρά "σφιχτό".

 

Για τους EMG πάντως το κάνεις άνετα και μόνος σου, όπως σου είπε κι ο Loci.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.enigmagt.gr/ δοκιμασμενο αλλα υπερβολικη αναμονη.

 

Επισης αν θελεις και εχεις ορεξη μπορεις να το κανεις και μονος σου συμφωνα με ενα αρθρο που υπαρχει εδω (αλλα δεν το βρισκω προς το παρον)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης αν θελεις και εχεις ορεξη μπορεις να το κανεις και μονος σου συμφωνα με ενα αρθρο που υπαρχει εδω (αλλα δεν το βρισκω προς το παρον)

Βασικο set up κιθαρας.Do it yourself!

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=39

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.enigmagt.gr/ δοκιμασμενο αλλα υπερβολικη αναμονη.

 

 

Δεν αξιζει να περιμενεις 80 χρονια στον Οικονομακη για κατι τετοιο(ο οποιος ειναι παρα πολυ καλος μαστορης,αλλα τι μαστοριλικι χρειαζεται η μετατροπη στην μπαταρια??).Τα βασικα του Setup να μαθεις να τα κανεις μονο σου,ειναι πιο ευκολο απο το να μασας τσιχλα και να κατεβαινεις σκαλα και θα σου φανει πολυ χρησιμο κ στο μελλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου