Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για νέο HomeStudio


JohnGian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά γειά σας, Είμαι ο Γιάννης και είναι το πρώτο μου ποστ στο forum σας.

Συγχαρητήρια σε όλους σας για την όμορφη κοινότητα.

 

Θέλω να φτιάξω ένα φτηνό Homestudio για ηλεκτρονική και instrumental μουσική,

(Είχα homestudio το 1994, αλλά σοβαρό τρακάρισμα με ανάγκασε να τα πουλήσω όλα και να υποσχεθώ μια μέρα να ξαναφτιάξω ένα)  ...η μέρα πρώτα ο Θεός έφτασε.

 

Θα ήθελα τις συμβουλές σας σε κάποια πράγματα.

 

Θα μάθω κάποιο daw από την αρχή μιας και έχω μείνει πίσω... 

 

a) Ποιό είναι καταλληλότερο για χαμηλό budget και εύκολο στην μάθηση σε συνδυασμό με features?

 

b) Θα στήσω PC από την αρχή.  Προτείνετε 2 οθόνες? ή μιά 22" ή 24" ??

 

c) Εκτός από ηχεία Monitors, master clavie, και κάρτα ήχου, θα χρειαστώ κάτι άλλο?  (Οχι αναλογικές ηχογραφήσεις προς το παρών, μπορεί microfone στο μέλλον)

 

d) Θα παραμείνω πάντοτε χομπίστας, προτείνεται εσωτερική ή εξωτερική κάρτα ήχου?

 

 

Ξέρω ότι όλα αυτά έχουν απαντηθεί σε επιμέρους posts στο forum αλλά έκανα μεγάλη προσπάθεια να διαβάσω ότι μπορώ πριν κάνω αυτό το Ποστ.

 

Anyway τα νες posts κάνουν και το forum πιο ενεργό.

 

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων!!

 

Γιάννης

P.S. Η ποιότητα του ήχου είναι κάτι που με ενδιαφέρει και το γεγονός ότι είμαι αρχάριος και χομπιστας δεν σημάινει μου αρέσει να παράγω άθλιο αποτέλεσμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

P.S. Η ποιότητα του ήχου είναι κάτι που με ενδιαφέρει και το γεγονός ότι είμαι αρχάριος και χομπιστας δεν σημάινει μου αρέσει να παράγω άθλιο αποτέλεσμα.

Kαλώς ήρθες. Τη σήμερον ημέρα, ακόμα και με χαμηλού budget μηχανήματα, είναι πολύ δύσκολο να παράξεις άθλιο αποτέλεσμα.

Ξεκίνα από εδώ, πιο τζάμπα δεν γίνεται

http://www.noiz.gr/index.php?action=tpmod;dl

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλώς ήρθες. Τη σήμερον ημέρα, ακόμα και με χαμηλού budget μηχανήματα, είναι πολύ δύσκολο να παράξεις άθλιο αποτέλεσμα.

 

Διαφωνώ καθέτως και οριζοντίως!  ;D

 

Τη σήμερον ημέρα είναι που ακούς όλο και χειρότερες χομ μειντ δουλειές! Παλιότερα οι χομπίστες δούλευαν με 2-3 πράγματα και τα μάθαιναν απ έξω και ανακατωτά! Τώρα στην εποχή του Daw με τα 1500000 σπασμένα προγράμματα που μπορεί να έχει έχει πρόσβαση κανείς θέλει μεγάλη προσοχή για να μην πέσεις στην παγίδα του να γεμίζεις το pc σου με αηδίες που ποτέ δεν κατάλαβες τι είναι και γιατί τις θέλεις.

 

Ακόμα και με προγράμματα τύπου γκάραντζ μπαντ που θέλει προσπάθεια για να κάνεις κάτι να ακουστεί χάλια (αφού όλα είναι καλογυαλισμένα και κονσερβοποιημένα) το αποτέλεσμα είναι μια από τα ίδια!

 

Σορρυ που γίνομαι εριστικός αλλά τώρα τελευταία έτυχε να ακούσω διάφορα ντέμο από προηγούμενες δεκαετίες και έκανα την παραπάνω διαπίστωση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

a) Ποιό είναι καταλληλότερο για χαμηλό budget και εύκολο στην μάθηση σε συνδυασμό με features?

 

Τα περισσοτερα daw ειναι το ιδιο απλα στη χρηση,συνηθως με οποιο ξεκινησει καποιος με αυτο συνεχιζει (και βεβαια αυτο το γεγονος το κανει και το..."καλυτερο" ;D ;D)

 

προσωπικα θεωρω το SONAR 8 απιστευτο deal για αυτα που προσφερει.

 

 

Εκτός από ηχεία Monitors, master clavie, και κάρτα ήχου, θα χρειαστώ κάτι άλλο?  

 

να μαθεις ΚΑΛΑ το daw σου & φυσικα τα ΒΑΣΙΚΑ "περι ηχογραφησης" ΤΙΠΟΤΑ αλλο.

 

d) Θα παραμείνω πάντοτε χομπίστας, προτείνεται εσωτερική ή εξωτερική κάρτα ήχου?

 

αυτο δεν εχει σχεση με το αν εισαι επαγγελματιας η οχι,προσωπικα η σκεψη και μονο μιας εσωτερικης καρτας μου φερνει ανατριχιλα,παρε μια καλη καρτα firewire.

 

b) Θα στήσω PC από την αρχή.  Προτείνετε 2 οθόνες? ή μιά 22" ή 24" ??

 

αν εχεις χωρο φυσικα 2,και οσο μεγαλυτερες γινεται...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ καθέτως και οριζοντίως!  ;D

Τώρα στην εποχή του Daw με τα 1500000 σπασμένα προγράμματα που μπορεί να έχει έχει πρόσβαση κανείς θέλει μεγάλη προσοχή για να μην πέσεις στην παγίδα του να γεμίζεις το pc σου με αηδίες που ποτέ δεν κατάλαβες τι είναι και γιατί τις θέλεις.

 

Διαφωνώ καθέτως και οριζοντίως!  ;D

Προφανώς και έγγυται στο γούστο, ταλέντο, ικανότητα πές το όπως θές να μπορείς να κάνεις το ξεκαθάρισμα.

Καλύτερο παράδειγμα από τον "δικό" μας Nikolas δεν υπάρχει που με ένα κ@λοκοντρόλερ γράφει παπάδες. Φυσικά ο άνθρωπος είναι (πολυ)σπουδαγμένος και κατασταλαγμένος στα software που χρησιμοποιεί...και δεν του χρειάζεται κανένα εξωτικό synth ή hardware. H ποιότητα είναι (ή δεν είναι) μέσα μας.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά τώρα τελευταία έτυχε να ακούσω διάφορα ντέμο από προηγούμενες δεκαετίες και έκανα την παραπάνω διαπίστωση!

Τις προηγούμενες δεκαετίες, μουσική μπορούσαν (έτσι) να κάνουν μόνο πολλοί λίγοι εκλεκτοί. Σήμερα μπορούμε όλοι (δεν κρίνω εάν κάνουμε καλή η κακή) και αυτό το θεωρώ θείο δώρο...

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ καθέτως και οριζοντίως!  ;D

Προφανώς και έγγυται στο γούστο, ταλέντο, ικανότητα πές το όπως θές να μπορείς να κάνεις το ξεκαθάρισμα.

Καλύτερο παράδειγμα από τον "δικό" μας Nikolas δεν υπάρχει που με ένα κ@λοκοντρόλερ γράφει παπάδες. Φυσικά ο άνθρωπος είναι (πολυ)σπουδαγμένος και κατασταλαγμένος στα software που χρησιμοποιεί...και δεν του χρειάζεται κανένα εξωτικό synth ή hardware. H ποιότητα είναι (ή δεν είναι) μέσα μας.

 

Δεν αναφέρθηκα πουθενά στην σύνθεση και στην ενορχήστρωση!

 

Φυσικά και υπάρχουν και απίστευτες δουλειές από σπίτι. Το θέμα είναι ότι αν το δεις αναλογικά θα έπρεπε να υπάρχουν περισσότερες καλές δουλειές! Δε συμβαίνει αυτό όμως!

 

Τις προηγούμενες δεκαετίες, μουσική μπορούσαν (έτσι) να κάνουν μόνο πολλοί λίγοι εκλεκτοί. Σήμερα μπορούμε όλοι (δεν κρίνω εάν κάνουμε καλή η κακή) και αυτό το θεωρώ θείο δώρο...

 

Δε μιλάω για το 60 ρε παιδιά! Για 80-90 λέω, παντού υπήρχαν χομ στουντιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε συ Marathon μιλάμε για ηχογραφήσεις και όχι μουσικές δημιουργίες.

Μην τα μπερδεύεις.

Εχει δίκιο ο flea............ σε μεγάλο βαθμό............. αλλά όχι απόλυτα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αναφέρθηκα πουθενά στην σύνθεση και στην ενορχήστρωση!

Φυσικά και υπάρχουν και απίστευτες δουλειές από σπίτι. Το θέμα είναι ότι αν το δεις αναλογικά θα έπρεπε να υπάρχουν περισσότερες καλές δουλειές! Δε συμβαίνει αυτό όμως!  

Δεν είχα καταλάβει ακριβώς τι εννοούσες. Αλλά και πάλι το ότι σήμερα μπορούμε όλοι να κάνουμε μουσική σε ένα υπολογιστή δεν μας κάνει μουσικούς. Καλές δουλειές κάνουν οι καλοί μουσικοί.

 

Δε μιλάω για το 60 ρε παιδιά! Για 80-90 λέω, παντού υπήρχαν χομ στουντιο!

Το 80, επεδή ήμουν και εκεί ;D δεν υπήρχαν παντού χομ στουντιο, δεν υπήρχαν σχεδόν πουθενά. Οι υπολογιστές άρχισαν να γίνονται προσιτοί (όχι φτηνοί) στον κόσμο από το 87-90

 

Βρε συ Marathon μιλάμε για ηχογραφήσεις και όχι μουσικές δημιουργίες.

Μην τα μπερδεύεις.

Ο καινούργιος φίλος μας στο αρχικό του post γράφει "master clavie", δεν νομίζω να μιλάει ΜΟΝΟ για ηχογραφήσεις αλλά για δικές του home παραγωγές. Για να φτάσεις στην ηχογράφηση (νομίζω), ότι ξεκινάς απο ένα όργανο που με κάποιο τρόπο παράγει ήχο. Αυτό (μάλλον) λέγεται μουσική δημιουργία είτε είναι σύνθεση ή εκτέλεση

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καινούργιος φίλος μας στο αρχικό του post γράφει "master clavie", δεν νομίζω να μιλάει ΜΟΝΟ για ηχογραφήσεις αλλά για δικές του home παραγωγές. Για να φτάσεις στην ηχογράφηση (νομίζω), ότι ξεκινάς απο ένα όργανο που με κάποιο τρόπο παράγει ήχο. Αυτό (μάλλον) λέγεται μουσική δημιουργία είτε είναι σύνθεση ή εκτέλεση

..........και η μουσική δημιουργία είναι δώρο Θεού και ενίοτε δώρο προς τον Θεό στον οποίο για να κάνεις δώρο πρέπει να πιστεύεις σε Αυτόν.

 

Οπότε αγαπητέ Γιάννη καλοσόρισες και συγγνώμη που θα αγνοήσουμε (κατά την πάγια τακτική μας) τον τίτλο του thread και θα σου προτείνουμε να πα να ασχοληθείς με τα θρησκευτικά.

Αμήν.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου