Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για νέο HomeStudio


JohnGian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Το 80, επεδή ήμουν και εκεί ;D δεν υπήρχαν παντού χομ στουντιο, δεν υπήρχαν σχεδόν πουθενά. Οι υπολογιστές άρχισαν να γίνονται προσιτοί (όχι φτηνοί) στον κόσμο από το 87-90

 

 

Πάλι δε με πιάνεις!! Χομ στούντιο δε σημαίνει pc!! Παντού υπήρχε ένα 4 κάναλο, κι αυτό χομ στούντιο ήταν!

 

Και προσοχή δεν λέω ότι αυτά ήταν καλύτερα ποιοτικά, το αποτέλεσμα σαν αποτέλεσμα ήταν καλύτερο! Ποιο μελετημένο, δουλεμένο και κυρίως με χαρακτήρα! Και φυσικά όχι απόλυτα όπως λέει ο φίλος audiocostas! Υπάρχουν και τρελές μπάμιες!

 

Το συμπέρασμα που βγαίνει και θέλω να τονίσω (και που πρέπει να προσέξει ένας καινούργιος χομ στουντιάς) είναι να κοιτάει ρεαλιστικά τα πράγματα! Το Nuendo και τα 70000 plugins δε θα βοηθήσουν σε τίποτα! Η πρώτη ερώτηση που πρέπει να κάνει κανείς είναι "τι θέλω, γιατί το θέλω και τι θέλω να κάνω με αυτό!" Και όχι ποιο είναι το καλύτερο Daw που πρέπει να πάρω και ποια είναι τα καλύτερα πλαγκίνς για να το γεμίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..........και η μουσική δημιουργία είναι δώρο Θεού και ενίοτε δώρο προς τον Θεό στον οποίο για να κάνεις δώρο πρέπει να πιστεύεις σε Αυτόν.

 

ΑΛΛΑ Θεος ειναι ενας και δεν παιζει με ψηφια...

http://funksheet.blogspot.com/2009/08/guthrie-govans-gear-2009.html

 

σιγα το θεο,ουτε η μανα του δεν τον ξερει.... ;D ;D

Eσύ να δούμε σε τι Θεό πιστεύεις...Αμήν

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και την ενεργητικότητα σας.

 

Πρώτα απ όλα, να πω ότι τα θρησκευτικά τα έβαλα εκ των πρωτέρων όταν είπα  "Πρώτα ο Θεός, ή ώρα έφτασε"

 

 

Να κάνω κι εγώ το σχόλιο μου σε σχέση με την ποιότητα ως προς τα εργαλεία, βασιζόμενος σε βασικές αρχές της ζωής και όχι μόνο της μουσικής...

 

Αν ανοίξεις την εγκυκλοπέδια, σε όποιο όνομα και αν πέσεις επάνω, θα διαπιστώσεις ότι αυτός ο μέγαλος άνθρωπος... αυτό που έκανε, ΔΕΝ το έκανε με πολλά λευτά και κυρίως ΔΕΝ το έκανε ΓΙΑ τα λευτά!

 

...δεν ξέρω πόσα plugin είχε ο Motchard.

 

Τα εργαλεία οπωσδήποτε βοηθούν τον μάστορα, αλλά ΔΕΝ τον αντικαθιστούν.

 

Σχετικά με την αρχική μου ερώτηση...

 

α) λίγο πολύ όλα τα DAW είναι καλά, αν και εφόσον τα μάθεια καλα

 

β) Να πάρω κάρτα firewire.  ΟΚ

 

 

Δύο Οθόνες ή μια μεγάλη?

 

Θα χρειαστώ κάτι άλλο εκτός από τα πλήκτρα μου, monitors, την κάρτα και το PC? 

 

Thanks!

John

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια και από μένα. Ήμουν στη θέση σου πριν μερικούς μήνες, οπότε θα σου δώσω κάποιες συμβουλές σαν αρχάριος.

 

a) Ποιό είναι καταλληλότερο για χαμηλό budget και εύκολο στην μάθηση σε συνδυασμό με features?

Τώρα τελευταία γίνεται αρκετός ντόρος για το reaper. Πάμφθηνο, συνεχή δωρεάν updates για μεγάλο χρονικό διάστημα, όχι ιδιαίτερα εύκολο στην εκμάθηση, αλλά υπάρχει ολόκληρη κοινότητα από πίσω που το επεκτείνει, και θα βρεις άπειρα tutorials στο internet για να ξεκινήσεις.

 

b) Θα στήσω PC από την αρχή.  Προτείνετε 2 οθόνες? ή μιά 22" ή 24" ??

Όπως και να το κάνεις, 2 είναι πιο ευέλικτο setup. (προσωπική άποψη)

Θα σου πρότεινα να πάρεις 2 19άρες σε 4:3 αναλογία.

 

d) Θα παραμείνω πάντοτε χομπίστας, προτείνεται εσωτερική ή εξωτερική κάρτα ήχου?

Αυτό είναι πολύ υποκειμενικό, πιστεύω... Εξαρτάται από τι τιμή κοιτάς, πόσα κανάλια θέλεις, χίλιαδυό... Απ'ότι καταλαβαίνω, τα τελευταία χρόνια οι εσωτερικές κάρτες έχουν αυξήσει κατά πολύ τις επιδόσεις τους. Μην ανησυχείς για προβλήματα ψηφιακού θορύβου, παρεμβολών κτλ.

Εγώ έχω μια απλή m-audio 2496 των 80 ευρώ, και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Έχω παίξει ταυτόχρονα πάνω από 10+ tracks ηχογραφημένα από το συνθ μου, και δεν είχα κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα θορύβου. Εντάξει, δεν τη συγκρίνω με λόγο σήματος/θορύβου (ή κονβέρτορες) επιπέδου apogee ή motu (motu δεν έχω ακούσει για να πω την αλήθεια), αλλά είναι πολύ τίμια καρτούλα.

Οι εξωτερικές σαφώς είναι πιο βολικές στο βάλε-βγάλε βύσματα ή για αρκετά κανάλια, αλλά αν δεν σε απασχολεί αυτό, δεν βλέπω κάποιο άλλο λόγο να προτιμήσεις εξωτερική για αρχή. Όσο για το firewire, για 1-2 stereo κανάλια σε ό,τι δειγματοληψία και bitrate αν μιλάμε, πιστεύω είναι υπερβολικό. Αλλά, αν σκέφτεσαι για εξωτερική, και μπορείς να διαθέσεις τα χρήματα, γιατί όχι;

 

Επίσης αν σκέφτεσαι να αγοράσεις μικρόφωνο στο μέλλον, προτίμησε μία με mic-input και phantom power. Δεν ξέρω αν έχουν εσωτερική προενίσχυση ή χρειαζεται ξεχωριστή, οπότε ας το διευκρινίσει κάποιος αυτό.

 

 

Γενικά να έχεις στο νου σου, ότι περισσότερο θα επηρεάζεις εσύ τον ήχο σου, παρά το setup σου. Αν είναι να βάλεις 10 κανάλια το ένα πάνω στο άλλο με τέρμα make up-gain στον compressor, ή βάλεις στο eq +20dB στα πρίμα, ή δεν βάζεις noise gate όταν έχεις παύσεις πολλών μέτρων, ή ..... δεν πα'να'χεις και την καλύτερη κάρτα; Μάλλον χάλια θα ακούγεσαι! Επικεντρώσου σε αυτά που μπορείς να διορθώσεις εσύ, παρά το hardware σου. Στην τελική, αν δεις μετά από καιρό ότι κάτι δεν σου κάνει, το σκοτώνεις, και παίρνεις κάτι καλύτερο... Αυτό είναι το μόνο καλό πλέον με το hardware! ;D

 

Σιδέρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα δυο πραγματα μετρανε και δεν αλλαζοντε ευκολα μετα

1 τα μονιτορ

2 καρτα ηχου (εξωτερικη και να εχει πολλες εισοδους αποψη μου )

η οθονη δεν ειναι προβλημα

προγραμματα υπαρχουν πολλα και καθε ενα εχει και τα + του

οπως ειπε και καποιος πριν με οτι ξεκινησεις με αυτο συνεχιζεις

σωστο αλλα σιγα τα αυγα πανω κατω ολα στο ιδιο μοτιβο

καλο ειναι και το midi keyboard να ειναι κατι αξιολογο

θα βρεις στις αγγελιες ατομα που πουλανε συχνα

αυτα

καλη τυχη

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Καλύτερο παράδειγμα από τον "δικό" μας Nikolas δεν υπάρχει που με ένα κ@λοκοντρόλερ γράφει παπάδες. Φυσικά ο άνθρωπος είναι (πολυ)σπουδαγμένος και κατασταλαγμένος στα software που χρησιμοποιεί...και δεν του χρειάζεται κανένα εξωτικό synth ή hardware. H ποιότητα είναι (ή δεν είναι) μέσα μας.

Στο κ@λοκοντρόλερ δε θα διαφωνίσω! Casio PX110 είναι! (και ενα Oxygen 8).

 

Αλλά... έχω αρκετό πράγμα απο software και samples, νομίζω. Όσον αφορά το hardware τομέα, τώρα ξεκινάω, αλλά κι εκεί προσπαθώ να πάρω top πράγματα... Άν μου έδινε κάποιος μόνο sf2 δεν ξέρω αν θα μπορούσα να βγάλω το αποτέλεσμα που βγάζω τώρα. Απλά το αναφέρω για να μην υπάρχει κάποια παρεξήγηση. Κατα τα άλλα κολακευμένος παιδιά...  :-[

 

John: Θα χρειαστείς γενικά "ήχους". Είτε samples (ένα πιάνο μεγέθους 40 GB που το έχουν πεθάνει στις ηχογραφίσεις...) για πιο ορχηστρικά πράγματα, είτε σύνθια (σαφώς μικρότερα) για πιο ηλεκτρονικά πράγματα. Ένα sequencer για να τα βάλεις όλα μέσα. Κάποια καλά ηχεία, αλλά εγώ είμαι της γνώμης ότι και ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ακουστικά (που κοστίζουν 1/10 των ΚΑΛΩΝ ηχείων) είναι εντάξει για ένα χομπίστα...

 

Για samples, θα πρέπει να αγοράσεις, αφού δεν υπάρχει πολύ πράγμα τσάμπα (ΔΗΛ FREEWARE, έτσι;). Για σύνθια και VSTs υπάρχουν τόνοι κυριολεκτικά, και έτσι χώσου, κατέβασε, δοκίμασε, σβήσε, επανέλαβε... Υπάρχει ένα sticky επάνω επάνω, που δίνει όλα τα λινκς που θα χρειαστείς.

 

2 οθόνες... Με 250 ευρώ είσαι άρχοντας, μη τα τσιγκουνευτείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ ΠΑΡΑ πολύ!

 

Να είστε καλά για τον χρόνο σας παιδιά!

 

Νομίζω ότι έχω το 95% του μπούσουλα να ξεκινήσω.

 

Τα υπόλοιπα τα ανακαλύπτω μόνος μου.

 

Καμία φορά...  αυτο που μετράει δεν είναι ο στόχος, αλλά το ταξίδι προς τον στόχο

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου