Προς το περιεχόμενο

Βοοst σε effects loop από Marshall?


gustone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ...ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΕΝΟΣ MARSHALL DSL 401 TOY ΟΠΟΙΟΥ ΤΟ FX LOOP ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΟΠΙΖΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΑ ΠΕΤΑΛΙΑ! ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ ΜΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΟ BOOST,ΕΧΩ ΕΝΑ CARL MARTIN HYDRA BOOST, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ ΤΟ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΦΟΒΕΡΑ ΑΛΛΑ ΣΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΨΟΦΙΟ! ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΗΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ BOOST (CLEAN ΚΑΤΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ) ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΕΝΙΣΧΥΤΗ?? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Kατ' αρχάς το boost, δεν έχει σχέση με το fx loop. To fx loop υπάρχει για κάποια modulation effects (delay, phasers, reverbs) τα οποία ακούγονται καλύτερα μετά το γκάζι της προενίσχυσης.

 

Και πάλι αυτό δεν είναι κανόνας βέβαια και εξαρτάται από το πετάλι, το οποίο θα πρέπει να δοκιμάσεις και στις δύο θέσεις, μπροστά από τον ενισχυτή και στο fx loop για να αποφασίσεις.

 

Το hydra boost είναι ένα πολύ καλό boost από την εμπειρία μου στη χρήση του με τον JCM800. Ίσως λοιπόν να κάνεις κάτι λάθος. Έχε υπ' όψην ότι κάποιοι Marshall, ανάλογα και με τις διάφορες ρυθμίσεις και το biasing (αν και δεν έχω μεγάλη εμπειρία από τον DSL) παίρνοντας

ένα boost μπροστά, δεν δυναμώνούν σε ένταση όπως άλλοι ενισχυτές, απλά κομπρεσσάρουν περισσότερο.

 

Αν παρ' όλα αυτά θέλεις ένα ακόμα καλύτερο boost, η πρότασή μου είναι το ZVEX Super Hard On.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γραφε με μικρα please.

 

Πριν βιαστεις να αντικαταστησεις το C Martin σου καλο θα ειναι να μας πεις που και πως το χρησιμοποιεις, γιατι εχω την εντυπωση οτι μαλλον εισαι μπερδεμενος και βλεποντας οτι αναφερεις περι effects loop νομιζω οτι κατι δεν κανεις σωστα. Το βαζεις πριν το input του ενισχυτη σου ή στη λουπα?

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΕΤΑΛΙ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΤΟ FX LOOP ΤΩΝ ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟΔΙΔΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΠΡΟΣΤΑ! ΑΠΛΑ ΕΠΕΙΔΗ Ο MARSALL ΕΧΕΙ ΣΕΙΡΙΑΚΗ ΛΟΥΠΑ ΑΝΤΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΙΟ ΣΩΣΤΟ, ΕΧΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ! ΤΟ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΘΥΜΗΤΗ ΑΠΟΔΟΣΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΒΑΖΕΙ  "ΒΡΩΜΙΑ" ΣΤΟΝ ΗΧΟ (Υ.Γ.ΠΑΙΖΩ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΣΗ ΤΟΥ ΕΝΙΣΧΥΤΗ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΕΤΑΛΙ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΤΟ FX LOOP ΤΩΝ ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟΔΙΔΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΠΡΟΣΤΑ! ΑΠΛΑ ΕΠΕΙΔΗ Ο MARSALL ΕΧΕΙ ΣΕΙΡΙΑΚΗ ΛΟΥΠΑ ΑΝΤΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΙΟ ΣΩΣΤΟ, ΕΧΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ! ΤΟ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΘΥΜΗΤΗ ΑΠΟΔΟΣΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΒΑΖΕΙ  "ΒΡΩΜΙΑ" ΣΤΟΝ ΗΧΟ (Υ.Γ.ΠΑΙΖΩ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΣΗ ΤΟΥ ΕΝΙΣΧΥΤΗ).

 

Μην γράφεις κεφαλαία ντε. Γιατί λες πως η σειριακή λούπα δεν είναι τόσο "σωστή" όσο η παράλληλη? Η καθεμιά έχει τις χρήσεις της. Ακόμη, τα boosts φτιάχτηκαν για να σου δίνουν ακριβώς αυτό που... δεν θες: να βρωμίζουν τον ήχο του ενισχυτή σου, ή μάλλον να σου δίνουν ελαφρά έως μεγάλη "βρωμιά" βασισμένη όμως πάντα στο ηχόχρωμα του ενισχυτή πουσάροντάς τον.

 

Μερικοί τα χρησιμοποιούν για να ανέβουν προσωρινά σε volume απέναντι στους άλλους, πχ. για ένα σόλο, αλλά από ένα σημείο έντασης και έπειτα δεν μπορεί να σου βγάλει τον ίδιο ήχο πιο δυνατά, απλούστατα γιατί τα αποθέματα του headroom του ενισχυτή σου έχουν τελειώσει (είτε αυτός είναι Marshall είτε όχι). Είναι αυτό που είπαν και τα παιδιά προηγουμένως... Ακόμη όμως δεν έχω καταλάβει τι το θες το boost αν δεν σου αρέσει το αποτέλεσμά του!

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θλελω ακριβώς για αυτό το πραγμα, το σόλο, οπότε δεν θέλω να μου αλλάζει τον ήχο απλά να με βγάζει μπροστά. Γι'αυτό και θελω καθαρό boost!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..γενικά, δεν ταιριάζουν όλα τα πετάλια σε όλους τους ενισχυτές..από την άλλη, όπως είπε και ο bloody sunday, μπορεί να παίζεις κοντά στην τελική ένταση του ενισχυτή και να μην μπορεί να δυναμώσει άλλο ο ήχος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου