Προς το περιεχόμενο

Σοβαρο προβλημα με πωλητη στο E-Bay


metal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω προτείνω να πεταχτεις μεχρι τα Lidl να αγορασεις μια ξυλινη κιθάρα και να του την στείλεις. Αργότερα του ζητας συγνώμη για το λάθος και τον παρακαλας να σου την επιστρέψει διοτι εχει τεράστια προσωπική αξία για εσενα (στην χαρισε ο παππους σου π.χ.). Εαν δεν θελει να την επιστρέψει ζήτα του 1000 ευρώ για να την κρατήσει και έτσι θα είσαστε και πάτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ψαχνοντας στο ebay βρηκα μια παρομοια περιπτωση http://answercenter.ebay.com/thread.jspa?threadID=1000194036&forumID=1&start=0

Και καποιος λεει οτι μπορει να σε κατηγορησουν για κλοπη αν κρατησεις κατι που σου εστειλαν λαθος, ισχυει αυτο?

Ίσως ισχύει, ανάλογα με την νομοθεσία της κάθε χώρας. Γι' αυτό σου είπα στο πρώτο μου μήνυμα ότι πιθανόν το e-bay να σου ζητήσει (αλλά όχι να σε υποχρεώσει) να το στείλεις πίσω. Για να κάνω το δικηγόρο του διαόλου, αν σου έστελνε κάποιος κάτι φτηνότερο αντί για αυτό που παράγγειλες θα αντιδρούσες αμέσως. Γιατί να μη κάνεις το ίδιο και τώρα που έγινε το αντίθετο; Εφόσον το μήνυμά του είναι μέσω e-bay νομίζω οι πιθανότητες να είναι όντως λάθος μεγαλώνουν. Από κει και πέρα είναι θέμα αντίληψης περί ηθικής  :P ... (ξέρεις ... τι είναι νόμιμο, τι ηθικό, τι νόμικο και ηθικό κτλ κτλ)

 

ΥΓ Εγώ επιμένω πάντως ... θα τον έγραφα ... επιχειρηματίας είναι, ας έχει και λίγη φύρα  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε ρωταω, αν του πεις το πουλησα το βιολακι τι μπορει να κανει το ebay? να σε υποχρεωσει να τρεχεις να το βρεις και να το αγορασεις πισω για να το επιστρεψεις?

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δεν μπορεί να αποδείξει ότι σου έστειλε λάθος αντικείμενο. Οπότε πέστου ότι εσύ πήρες αυτό που έπρεπε οπότε όλα οκ. Το ebay σε καλύπτει. Αρνητικό feedback πωλητής δεν μπορεί πλέον να ρίξει  εκτός  αν δεν πληρώσεις. Αφού εσύ ήσουν τυπικός απέναντι στο ebay και αυτόν μην ανησυχείς. Όσο για το refund των 1000ευρώ είναι απλά αστείο και ξεχασέ το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάγκες,έχω πεθάνει στα γέλια με τα σχόλια ορισμένων..πραγματικά το διασκεδάζω...

Φίλε metal,ρώτα τον εαυτό σου ποια αντιμετώπιση του ζητήματος θα σε κάνει να κοιμηθείς ήσυχος το βράδυ...είμαστε όλοι χρήστες και εξυπηρετούμαστε από ένα απρόσωπο ίντερνετ...τα λάθη,η απάτη είναι μέρος αυτού του συστήματος.σε ποια μερίδα χρηστών θα κατατάξεις τον εαυτό σου???ήρθε η ώρα να μάθεις ποιος είσαι...

Είμαι ebayer χρόνια...ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!!!

Αν αυτό σε απασχολεί,κοιμήσου ήσυχος...με υπόκρουση Vivaldi...

Mπορείς πάντως πανεύκολα να μάθεις αν είναι απατεώνας....η αν είναι κάποιος που όντως ζημιώθηκε και δεν πρεπει να μας νοιάζει αν είναι φραγκάτος η όχι.Για κάποιους άλλους,φραγκάτοι είμαστε εμείς...

Το ίντερνετ έχει άγραφους νόμους που τελικά είναι οι μόνοι που μπορούν να το καταστήσουν αξιόπιστο...

Πάντως αν το θέμα είναι το αν θα διωχθείς ποινικά...ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΣΤΟ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ!!!

Εσύ αποφασίζεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μεγαλε αν το συνεχισεις λιγο ακομα θα μαζεψουμε λεφτα να του τα δωσουμε εμεις. Κανε ο,τι σε φωτισει ο θεος. I rest my case.

 

ΣΥΑΠΕΜΘΠΓΚμΒΕ

 

Συλλογος Υποστηριξης Αγαθων Πιτσιρικαδων Ελληνων Μελλοντικων Θυματων της Πιο Γνωστης Κομπινας με Βιολια του Ebay

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη μιλαμε για τη σεσιμασμενη σπειρα των βιολιτζιδων? (πωπω το βλεπω τιτλο στις ειδησεις του σταρ)

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μεγαλε αν το συνεχισεις λιγο ακομα θα μαζεψουμε λεφτα να του τα δωσουμε εμεις. Κανε ο,τι σε φωτισει ο θεος. I rest my case.

 

Και να πεις οτι ειπε και τιποτα το παιδι :D Οι υπολοιποι το ξεχυλωσαμε (και τωρα δεν εχει αλλο χυλο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου