Προς το περιεχόμενο

Βινύλια


idontfeelonce

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, πρόσφατα βρήκα στο υπόγειόυ μου δίσκους βινυλίου Led Zeppelin , Queen, David Bowie, Beatles, Pink Floyd, και διάφορα τέτοια γύρω στους 40-45. Μπορείτε να με συμβουλέψετε όσον αφορά το πώς να τους πουλήσω, αν όντως πουλιούνται; Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, πρόσφατα βρήκα στο υπόγειόυ μου δίσκους βινυλίου Led Zeppelin , Queen, David Bowie, Beatles, Pink Floyd, και διάφορα τέτοια γύρω στους 40-45. Μπορείτε να με συμβουλέψετε όσον αφορά το πώς να τους πουλήσω, αν όντως πουλιούνται; Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Φτιάχνεις ένα Excel που έχεις όλους τους δίσκους (καλλιτέχνη, όνομα δίσκου, έκδοση, κατάσταση βάσει standards, κόστος) και βάζεις αγγελία εδώ και σε φορουμ hifi, αποστέλλοντας στους ενδιαφερόμενους την λίστα.

Μπορείς να τους πας και σε δισκάδικα που (αν τους πάρουν) θα στους απαξιώσουν και θα σου δώσουν σχεδόν τίποτα.

Υπάρχει και το ebay.

 

Είτε έτσι, είτε αλλιώς, εκτός κι αν έχεις τίποτα συλλεκτικό ή βρίσκεται σε άριστη κατάσταση, ακόμα και αν είναι σε καλή κατάσταση, ειδικά αυτή τη περίοδο, θα έλεγα ότι καλό θα ήταν να μην περιμένεις πολλά.

Εγώ μάλλον θα τους κράταγα.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να τσεκάρεις και το discogs.com. Ψάξε την βάση να βρείς την έκδοση που έχεις και εκεί έχει την τιμή (εφόσον είναι διαθέσιμη η ίδια έκδοση για πώληση από κάποιον User του discogs) θα σου δώσει ένα μπούσουλα τουλάχιστον για την αξία του δίσκου.

 

Απλά πρόσεξε την έκδοση να είναι η ίδια με την δικιά σου γιατί πολλά album έχουν πολλαπλές εκδόσεις (π.χ. άλλη χώρα, άλλη εταιρεία, συλλεκτικές εκδόσεις, επανεκδόσεις κλπ) και μερικές είναι πιο ακριβές από άλλες και αυτό μπορεί να σου δώσει λάθος εντύπωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά πρόσεξε την έκδοση να είναι η ίδια με την δικιά σου γιατί πολλά album έχουν πολλαπλές εκδόσεις (π.χ. άλλη χώρα, άλλη εταιρεία, συλλεκτικές εκδόσεις, επανεκδόσεις κλπ) και μερικές είναι πιο ακριβές από άλλες και αυτό μπορεί να σου δώσει λάθος εντύπωση.

Και εξαιρουμένων κάποιων άλμπουμ (τα περισσότερα από αυτά βγήκαν μόνο Ελλάδα), οι Ελληνικές εκτυπώσεις είναι χαμηλότερης αξίας.  :-\

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To καλύτερο σάιτ αξιολόγησης (για την ακρίβεια συλλογής δεδομένων από ebay και άλλες πηγές) που μου έχουν πει και συλλέκτες φίλοι μου για τις αγοραπωλησίες βινυλίων τους ότι χρησιμοποιούν συχνά εδώ και χρόνια είναι το http://www.popsike.com. Noμίζω όμως πως μετά από μερικές χρήσεις ανά ημέρα σου ζητά να κάνεις register, το οποίο μάλλον θέλει κι ένα συμβολικό ποσό.

 

Αν έχεις μπόλικο υλικό και θες μια δεύτερη γνώμη (με αντίτιμο...):

http://www.rarerecordpriceguide.com/buy-the-book

http://www.rarerecordpriceguide.com/

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν πάρεις ένα πικάπ να τους χαρείς ... (πράμα που θα έκανα στη θέση σου)

 

Μη χαθείς .... ακολούθησε τις οδηγίες του audiokosta και εδώ είμαστε  :)

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου