Προς το περιεχόμενο

The best guitarist ever according to Jimi... (Rory Gallagher)


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα διάβασα ότι, όταν, κάποτε, ερωτήθηκε ο J. Hendrix πώς είναι να είσαι ο καλύτερος κιθαρίστας του κόσμου, απάντησε: "Και που να ξέρω εγώ... Ρωτήστε τον Rory Gallagher."

O Rory ήταν ο πρώτος κιθαρίστας που προσπάθησα να παίξω (Bad Penny). Πρόσφατα επανήρθα μετά από χρόνια στη δουλειά του, και κατάλαβα τι εννοούσε ο Jimi.

Θυμήθηκα επίσης τα λόγια ενός φίλου μου που μου είχε πει παλιά ότι "όσο πιο μεγάλος μάστορας είσαι σε κάτι, τόσο πιο εύκολο το κάνεις να φαίνεται"... Έτσι κι ο Rory...

 

http://www.youtube.com/watch?v=LSzsDWTc4mY

 

Γαμώ το αλκόολ μου γαμώ...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εγω παντως πιστευω για κρινεις καποιον πρεπει να εισαι στο επιπεδο του, αρα δικιο εχει και ο Τζιμυ...

Αυτο που γνωριζω στα σιγουρα ειναι ποιοι ειναι καλητεροι ή χειροτεροι απο μενα.....

τους χειροτερους μπορω να τους καταταξω τους καλητερους οχι.-

 

Κατι που πρεπει να σημειωσω ομως ειναι οτι εχω δει στο επιπεδο μου κιθαριστες να κανουν πραγματα καλητερα και αλλα χειροτερα απο οτι εγω...

 

Καπως ετσι πρεπει να ναι τα πραγματα και εκει στους Ημιθεους της ηλεκτρικης, κατα τα αλλα ειναι και θεμα γουστου και κουλτουρας.

 

έχω και δικαιώματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει για το παίξιμο τι να πούμε.

Αλλά και ο ήχος ρε γμτ, τι ηχάρα θε μου. ΤΙ ΗΧΑΡΑ.

Ούτε γλυκανάλατος, ούτε μουντομπάσος, τα πρίμα να σου κόβουν την καρωτίδα. Αυτά είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμήθηκα επίσης τα λόγια ενός φίλου μου που μου είχε πει παλιά ότι "όσο πιο μεγάλος μάστορας είσαι σε κάτι, τόσο πιο εύκολο το κάνεις να φαίνεται"... Έτσι κι ο Rory...

Όσοι έχετε το Dvd Irish Tour, μπορείτε να ξαναδείτε τη σκηνή στο μπαρ με τις άπειρες Guiness για ντεκόρ, που κάποια στιγμή εξηγεί και παίζει slide...εκεί σε πιάνουν τα κλάματα...γιατί δεν είναι τόσο εύκολο όσο το κάνει να φαίνεται.

Είχα την τύχη να τον δώ live το 1979 στο Παρίσι (έχω ακόμα κρατημένο το εισητήριο από τότε), ακόμα απορώ πως ένα τριμελές γκρουπ έβγαζε τόσο πλήρη ήχο.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τον απόλαυσα στον ΝΑΟ (Ν.Φιλαδέλφεια).

Και φυσικά έχω τρια DVD που τα έχω λιώσει.....

(Τι μπασάρα που παίζει ο κολλητός του!!!)

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τον απόλαυσα στον ΝΑΟ (Ν.Φιλαδέλφεια).

Είδες που έχει αξία να είσαι και λίγο γέρος? ;D ;D..έχουμε δεί κιθαρισταράδες, οι σημερινοί θα τη βγάλουν με τον Slash

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι ομως ειχα την τιμη ενα βραδυ εξω απο το Λονδινο το χειμωνα του 96 να μου αφιερωνουν οι κολητοι του ( Gerry McAvoy & Wilgar Campbell μαζι μ'αλλους δυο ) γ@μ@τες Blues-ιες μεχρι τις 3 τα ξημερωματα αποκαλωντας με brother και ζητωντας συγνωμη στο τελος καθε κοματιου , για την ποιοτητα των οργανων και του ηχου ( Oh my god!!!! :o :o :o )

Μετα απο καθε τραγουδι με παρακαλασουν μου να παιξω μαζι τους. 8)

αλλα ομως ειμουν τοσο λιωμα που δεν μπορουσα να σταθω ορθιος κι ετσι μασησα και δεν ανεβηκα .

Αγκαλιαστηκαμε φιληθηκαμε , ειπαμε και μερικα "ιρλανδεζικα" κι υστερα σπασαμε κατα τις τεσσερσιμηση με το βυτιο που ηπιαμε κερασμενο απο την τυπα που ειχε την παμπ.

 

By the way ειμουν κι εγω στη Φιλαδελφεια εκεινο το βραδυ με τις μολοτοφ , τα δακρυγονα τους αλαφιασμενους μπατσους και τα rock 'n' roll παρμυθια  μας λιγα χρονια πριν ξεθωριασουν  :-\

 

 

http://www.rorygallagher.com/news.htm

 

 

 

It's only Rock 'n' Roll .....................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά έχω ιδιαίτερη αδυναμία στο Rory. Toν θεωρώ τον top ή τουλάχιστον μέσα στην top 5άδα της εποχής (με Blackmore, Alvin Lee και με τους κιθαρίστες των Skynyrd ανάμεσα σε άλλους).

 

Απίστευτος ήχος, γ@μιστερό rock phrasing και κομματάρες....

 

Ήμουν λίγο μικρός και δεν είχα πάει στο live στο ΝΑΟ ('79;) και αν δε κάνω λάθος ήταν τότε που έπεσαν οι πλαστικές σφαίρες;;;; ας με διορθώσουν όσοι είχαν πάει και ξέρουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου