Προς το περιεχόμενο

The best guitarist ever according to Jimi... (Rory Gallagher)


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν λες λίγος εννοείς ότι σε σχέση με humbuckers είναι πιό λεπτός, αδύναμος κτλ;;; Γιατί είναι και 30 χρόνια πριν.

30 χρόνια πρίν άκουγα (μιλάω για live πάντα) και τον Santana και σε βεβαιώνω ότι πιο "γεμάτη" κιθάρα δεν έχω ξαναακούσει. Να πώ την αλήθεια τότε δεν με ενδιέφεραν καθόλου όλα αυτά, δεν με ενδιέφεραν ούτε τι κιθαρες είχαν, ούτε με τι ενισχυτές έπαιζαν ούτε πετάλια ούτε τίποτα...μόνο και μόνο που έβλεπα στη σκηνή όλους αυτούς έφτανε.

Τώρα αρχίζω και γίνομαι "γεροπερίεργος"...

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

30 χρόνια πρίν άκουγα (μιλάω για live πάντα) και τον Santana και σε βεβαιώνω ότι πιο "γεμάτη" κιθάρα δεν έχω ξαναακούσει. Να πώ την αλήθεια τότε δεν με ενδιέφεραν καθόλου όλα αυτά, δεν με ενδιέφεραν ούτε τι κιθαρες είχαν, ούτε με τι ενισχυτές έπαιζαν ούτε πετάλια ούτε τίποτα...μόνο και μόνο που έβλεπα στη σκηνή όλους αυτούς έφτανε.

Τώρα αρχίζω και γίνομαι "γεροπερίεργος"...

 

xexexexe!!

Θα σου πω κατι κλισε τωρα. Η prs ή o Vox που παιζει ο καθε santana, page κλπ. ειναι prs ή Vox που ειναι σε καθε σπιτι? Αντε και να ειναι. Εχουμε 8000 μηχανικους ηχου απο πισω ή  καποια fender να μας πληρωνει για να φωτογραφιθουμε με καποιο προιον?

Ναι καταλαβαινω τι λες αλλα κλαψ εκει θα μεινουμε ;). Α ΡΕ ΠΑΤΕΡΑ ΚΑΙ ΣΟΥ ΠΑ ΝΑ ΠΟΥΛΑΜΕ ΚΟΚΑΙΝΗ ;D ;D ;D ;D

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ ο Gallagher πόσους sponsors είχε, πόσα πράγματα είχε τζάμπα, πόσους μηχανικούς ήχου; Μια κιθάρα κι αυτή διαλυμένη, την κάρφωνε σε ένα treble booster και έναν ενισχυτή και άιντε... Οπότε τα υπόλοιπα είναι απλές οδοντόκρεμες...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xexexexe!!

Θα σου πω κατι κλισε τωρα. Η prs ή o Vox που παιζει ο καθε santana, page κλπ. ειναι prs ή Vox που ειναι σε καθε σπιτι?

Για τους Vox δεν έχω άποψη, αλλά για κιθάρες μπορώ να σου πώ (επειδή το να φτιάξεις μία κιθάρα δεν είναι πυρηνική φυσική), ότι σήμερα, μόνοι μας, μπορούμε να φτιάξουμε εξ ίσου καλές κιθάρες με αυτές που έχει ο κάθε Santana

 

xexexexe!!

Εχουμε 8000 μηχανικους ηχου απο πισω ή  καποια fender να μας πληρωνει για να φωτογραφιθουμε με καποιο προιον?

Δεν είναι αυτό, είναι όπως όταν είσαι 3 ετών και όλοι δίπλα σου σου φαίνονται γίγαντες έτσι και τότε. Εγώ ήμουν 20 και αυτοί, οι γίγαντες, 30-35, στα ντουζένια τους και ήταν πραγματικά γίγαντες πάνω στη σκηνή.

 

Ρε συ ο Gallagher πόσους sponsors είχε

Τζάμπα guiness είχε πάντως ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια κιθάρα κι αυτή διαλυμένη, την κάρφωνε σε ένα treble booster και έναν ενισχυτή και άιντε...

 

Αυτό είναι και η ουσία (και μεγάλο πάθος γι'αυτό που έκανε...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ ο Gallagher πόσους sponsors είχε, πόσα πράγματα είχε τζάμπα, πόσους μηχανικούς ήχου; Μια κιθάρα κι αυτή διαλυμένη, την κάρφωνε σε ένα treble booster και έναν ενισχυτή και άιντε... Οπότε τα υπόλοιπα είναι απλές οδοντόκρεμες...

Μονο που ειχε μια δισκογραφικη πισω του φτανει.

Ή μηπως οι αγνωστος Χ band ειχε. Stones, Beatles, Doors, κλπ

Απλα τοτε δε φαινοντουσαν.

Δηλ ο srv πιο διαλυμενη κιθαρα δε κρατουσε. Οταν τον ακουσα να λεει για αυτην τι εχει πανω μεσα εξω, μου φυγαν και δε γυρισαν. Ετσι?

Μη γελιεσαι φιλε μου, το marketing τωρα σου διμιουργει αναγκες. Παλια στις καλυπτε. Αλλα παντα με σκοπο το κερδος.

 

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους Vox δεν έχω άποψη, αλλά για κιθάρες μπορώ να σου πώ (επειδή το να φτιάξεις μία κιθάρα δεν είναι πυρηνική φυσική), ότι σήμερα, μόνοι μας, μπορούμε να φτιάξουμε εξ ίσου καλές κιθάρες με αυτές που έχει ο κάθε Santana

Δεν είναι αυτό, είναι όπως όταν είσαι 3 ετών και όλοι δίπλα σου σου φαίνονται γίγαντες έτσι και τότε. Εγώ ήμουν 20 και αυτοί, οι γίγαντες, 30-35, στα ντουζένια τους και ήταν πραγματικά γίγαντες πάνω στη σκηνή.

Τζάμπα guiness είχε πάντως ;D ;D

Μιλαω γενικα (για Vox). Αλλα νομιζω οτι στις λεπτομεριες κρυβεται το μυστικο. Αλλο τοτε αλλο σημερα. Και αλλο τωρα(αν καταλαβαινεις) Συμφωνω οτι το 3χρονο το παπακι μοιαζει με harley, και φυσικα οτι στα δακτυλα και στη καρδια κρυβεται ο πραγματικος ηχος. Απλα εγκυκλοπαιδικα εχουμε το δικαιωμα να ασχολιομαστε(γι αυτο ειμαστε εδω-αγαπη-) απο κει και περα ομως, ουτε τοσες guiness δε μπορουμε να παρουμε.(να πιουμε ομως ΦΥΣΙΚΑ ;D ;D ;D)

ΥΓ κρινω της τεχνικης υποστηριξης καθε μπαντας και οχι τεχνικης δυνατοτητας παιχτικα(ξεφυγα λιγο απ το θεμα του θρεντ)

 

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάση δύο ταλαιπωρημένες κιθάρες συγκρίνεις έναν Αμερικάνο μουσικό με έναν Ιρλανδό οι οποίοι είχαν και 10-15 χρόνια διαφορά (τεράστιες διαφορές στο μάρκετινγκ όσον αφορά στο χώρο και στο χρόνο); Δες μόνο τη συναυλιακή πορεία του Rory και του SRV.

Τεσπαν, ας μην αρχίσουμε πάλι τις συγκρίσεις...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάση δύο ταλαιπωρημένες κιθάρες συγκρίνεις έναν Αμερικάνο μουσικό με έναν Ιρλανδό οι οποίοι είχαν και 10-15 χρόνια διαφορά (τεράστιες διαφορές στο μάρκετινγκ όσον αφορά στο χώρο και στο χρόνο); Δες μόνο τη συναυλιακή πορεία του Rory και του SRV.

Τεσπαν, ας μην αρχίσουμε πάλι τις συγκρίσεις...

Οχι συγκριση αυτου του ειδους. Απλα ηταν σις ιδιες 10ετιες περιπου. Δες ας πουμε LIVE MOCAMBO 1982-83 αν δε κανω λαθος. ΜΕΤΑ το 88-90 μετα το LIVE ALIVE αρχισε το ''φανερο'' προμοσιον του SRV οπου στο LIVE IN AUSTIN κατι στημενο μου τη χαλουσε.

ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ ΝΑ ΤΟΥS ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΜΙΜΟΥΜΑΣΤΕ!!!

HAIL ROCK N ROLL

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Στην δεκαετία του 90 είχα δουλέψει σε δεκάδες συναυλίες όχι φυσικά ως τεχνικός ήχου αλλά ως κουβαλάιζερ !!!! (σύνθετη λέξη). Ήμουν ένας από τους Αλβανούς της εποχής (τότε είχαμε έλλειψη από τους αυθεντικούς) που κουβαλούσαν τα πάντα (ηχεία κτλ, κτλ) τα έστηναν και με το τέλος τα ξέστηναν.

Μπορώ να σας πω με σιγουριά ότι special όπως αναφέρονται μοντέλα από κιθάρες και ενισχυτές σε μεγάλους μουσικούς εγώ δεν είδα... Είδα δεκάδες fender, gibson, marshall κτλ ,κτλ αλλά τίποτα το περίεργο και το ασυνήθιστο !!! Και επειδή προσπαθούσα να πιάσω ψιλοκουντούλα με κανέναν τεχνικό και roadie όλοι έπαιρναν του κοινού εμπορίου. Και μάλιστα τα περισσότερα ήταν τόσο ταλαιπωρημένα που από τις επιδιορθώσεις νόμιζες ότι θα τα παίξουν επί σκηνής !!!!!

Οπότε μάλλον τα ράσα δεν κάνουν τον παπά !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου