Προς το περιεχόμενο

Δήλημα ... το κουρδιστίρι είναι λάθος ή ο υπολογιστής;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους / όλες και καλή εβδομαδα.

 

Χθές έφαγα μια γερή ήττα και δεν ξέρω ποιό είναι σωστό και ποιό λάθος.

 

Εχω τον vampire ( κεφαλή ) και τον οδηγώ σε μια καμπίνα Randall 4x12.

 

Ως σηνήθως κουρδίζω με το κουρδιστίρι του ενισχυτή. Αλλά ποτέ μέχρι τώρα δεν έπαιξα play along με τον υπολογιστή μια που παλιότερα δεν είχα ηλεκτρική αλλά κλασσική και το σημείο αναφοράς μου πάντα ήταν ο υπολογιστής.

 

Μπορεί κάποιος να μου πεί ποιό είναι το σωστό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως μπορεις να διατυπωσεις καπως καλυτερα την ερωτηση σου ?Δεν καταλαβαινω καθολου τι θες να πεις.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον υπολογιστή τι έπαιζε?

 

Στον υπολογιστή έπαιζε midi παιγμένο από το sonar. Αλλά και στο laptop η απόκλιση ήταν ίδια παίζωντας το ίδιο αρχείο από διαφορετικό πρόγραμμα ( cubase και guitar pro ).

 

Φίλε μου Superfunk το διατυπώνω διαφορετικά.

 

Χθές θέλησα να παίξω play along με τον υπολογιστή. Πριν να ξεκινήσω να παίζω είχα κουρδίσει χρησημοποιώντας το κουρδιστήρι του Vampire και δεν είχα αποκλίσεις - ξεκουρδίσματα με βάση πάντα το αυτό το κουρδιστήρι. 

 

Οταν λοιπόν πάτησα το play από το Sonar και ήρθε η ώρα της πρώτης συγχωρδίας .... το αποτέλεσμα ήταν σαν .... τούρτα με αντζούγιες  :P

 

Δηλαδή παράφωνο σε βαθμό αϊδίας. Ετσι είπα να δοκιμάσω και με το laptop να δώ άν συμβαίνει το ίδιο και όντως είχα την ίδια απόκλιση.

 

Κουρδίζω λοιπών με τον υπολογιστή και όλα πήγαν μια χαρά ..... αλλά όμως το κουρδιστήρι του ενισχυτή έδειχνε απόκλιση λίγω κάτω από ημιτόνιο.

 

Ποιό είναι το σωστό, το κουρδιστήρι ή ο υπολογιστής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "Standard" κουρδισμα ειναι το Α440...

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Pitch_(music)

 

δες που ειναι ρυθμισμενο το κουρδιστηρι του υπολογιστη σου & του ενισχυτη σου.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το κοιταξω μόλις πάω στο στο studio το απόγευμα.

 

Και θα σας πώ τα αποτελέσματα.

 

Υπόψην οτι το κουρδιστήρι του Behringer επιδέχεται καλιμπράρισμα και θα τα περάσω όλα από κόσκινο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

το πιθανοτερο ειναι να λειτουργει ενα απο τα δυο ηδη σε calibration mode και να μην το εχεις προσεξει! αυτο ειναι ενα προβλημα με τα κουρδιστηρια που κρατουν το calibration αντι να επανερχονται σε standard tuning οταν κλεινουν. αμα σου πω τι εχω παθει εγω, και ποσο καιρο επαιζα ξεκουρδιστος σε δουλεια (καθε φορα κουρδιζα με τη φετα και μετα "εφερνα" την κιθαρα με το τρεμολο γιατι μου ακουγοταν χαλια... ;D ;D ) ..αναρωτιεμαι γιατι τα φτιαχνουν ετσι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πιθανοτερο ειναι να λειτουργει ενα απο τα δυο ηδη σε calibration mode και να μην το εχεις προσεξει! αυτο ειναι ενα προβλημα με τα κουρδιστηρια που κρατουν το calibration αντι να επανερχονται σε standard tuning οταν κλεινουν. αμα σου πω τι εχω παθει εγω, και ποσο καιρο επαιζα ξεκουρδιστος σε δουλεια (καθε φορα κουρδιζα με τη φετα και μετα "εφερνα" την κιθαρα με το τρεμολο γιατι μου ακουγοταν χαλια... ;D ;D ) ..αναρωτιεμαι γιατι τα φτιαχνουν ετσι..

 

Από τον υπολογιστή έπαιρνα μια λά και κούρδιζα μετά με τις αρμονικές, δεν έτρεχα κάποιο πρόγραμμα - κουρδιστίρι. Το πιο πιθανό είναι ο behringer να θέλει καλιμπράρισμα με τα λεγόμενά σου.

 

Πάντως έχει πλάκα να προσπαθεί κανείς να παίξει στο σωστό τόνο έχοντας το τρέμολο ελαφρώς βυθισμένο  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι στιγμής το PC στο σπίτι απόκλιση 0% από το σήμα αναφοράς ( 440 Hz ).

 

Φεύγω για το στούντιο, μάλλον θα έχω να πώ ένα παραμύθι στον Behringer  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου