Προς το περιεχόμενο

Mesa boogie Rect-o-verb Transformer - Variac


adin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

 

Πρίν μερικούς μήνες είχα αγοράσει ένα Mesa Boogie Rect-o-verb ο οποίος θα έλεγα μου άρεσε αρκετά στα καθαρά του αλλά παραδόξος τα γκάζια του ήταν λίγα και μάλιστα με όποιον το συζητούσα μου έλεγε πως απλά κάτι δεν έκανα σωστά ή δεν ήξερα τι έλεγα.

Λοιπόν μετά απο μια επίσκεψη στο guitar store έπαιξα με ένα recto που είχαν εκεί τα παιδιά και έμεινα απλά άφωνος με αυτό που άκουγα.... και να σκεφτείς τον είχα βάλει και αγγελία για πούλημα αγοράζοντας ένα Marshall την ίδια στιγμή....

 

Ο ενισχυτής μου έχει αμερικάνικο ρεύμα (110) με αποτέλεσμα να μην αποδίδει σωστά στα γκάζια του και να αφαιρεί headroom σε γενικές γραμμές από οτι κατάλαβα χτές ....

 

Είδα σε προηγούμενο thread πως αυτό λύνεται με variac απλώς στο τέλος έμεινε λίγο αόριστο για το ποιό θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει το παληκάρι ... Ανέφεραν μέσα και το ενα που είναι στα 1000w και το άλλο στα 3000w.

 

Υπάρχει κάποιος ΄που έχει κάνει αντίστοιχη αγορά και έλυσε το πρόβλημα με αυτό τον τρόπο ή αναγκαστηκά θα πρέπει να το δώ με το Στόλλα / Boogie για αλλαγή στο transformer ;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεσαι ούτε Variac ούτε άλλο μετασχηματιστή. Ένα καλό μάστορα να σου μετατρέψει το πρωτεύων σε 220V, θες. Συνήθως κάποια jump-εράκια να αφαιρεθούν ή να αλλάξουν θέση χρειάζεται.... αν είσαι τυχερός βέβαια και είναι "universal" ο μετασχηματιστής που έχεις. Αλλά, συνήθως οι Boogie έχουν!  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστώ για την άμεση απάντηση :)

Γνωρίζουμε ίσως κάποιον που να μπορεί να κάνει αυτή την δουλειά καθότι είμαι άσχετος εντελώς με το άθλημα που λέγεται ηλεκτρονικά ....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου