Προς το περιεχόμενο

Μεταξύ δυο συγκεκριμένων preamp


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

Βρίσκομαι μεταξύ της αγοράς δύο δικάναλων προενισχυτών:

1. AVALON AD202

http://www.thomann.de/gr/avalon_ad2022_preamp.htm

2. FOCUSRITE RED 8

http://www.thomann.de/gr/focusrite_red_8.htm

Τους άκουσα και τους δύο (δυστυχώς όχι μαζί),

και οι εντυπώσεις άριστες αμφότερα, αλλα δυστυχώς μετά βίας μπορώ να πάρω έναν...

Αν κανείς τους έχει δουλέψει και τους δύο ή πολύ καλά κάποιον από αυτούς θα του ήμουν υπόχρεος αλλά παρακαλώ ας μείνουμε on topic για τους δύο συγκεκριμένους

Σχετικά με τη χρήση, υπάρχει καλός χώρος για recordings με καλή μόνωση και καλό επίπεδο ανακλάσεων. Θα οδηγήσουν εκτός από φωνητικά, κάποιες στέρεο ηχογραφήσεις κυρίως ακουστικών οργάνων (κιθάρες, κλασικές ακουστικές, μαντολίνο κλπ, ή overheads κλπ).

Από μικρόφωνα υπάρχει ένα Neumann M149, ένα Blueberry, και δύο ματσαρισμένα ΑΤ 4040 και ΑKG C 1000.

Τα φώτα σας,

και ευχαριστώ εκ των προτέρων

(Νικόδημε, ελπίζω να μην απέχεις από αυτό το θέμα... ;D)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαρακτήρας, ή διαφάνεια στον ήχο ?

 

Εγώ είμαι μάλλον του "χαρακτήρα". Και απο τα δύο μηχανήματα στα οποία κατέληξες, χαρακτήρα έχει κατιτις παραπάνω ο Focusrite. Αν και για να παίξω λίγο εκτός κανόνων  ;) και στο κόστος που έθεσες τον πύχη θα αντιπρότεινα τον M201 της Grace.....

 

Just my 2c....

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Προσωπικά δεν θα επέλεγα κανέναν από τους δύο....αλλά αφού ο Φίλιππος θέτει αυστήρα το συγκεκριμένο δίλλημα....lets see...

 

Γενικά μιλώντας είμαι σαφέστατα πιο κοντά στην λογική της Focusrite....ΑΛΛΑ έχω την εντύπωση πως τόσο η σειρά RED όσο και τα "μοντέρνα" ISA είναι αρκετά "μακριά" από την αρχική Neveish κατέυθηνση της εταιρίας....Δεν είναι άσχημα, αλλά στα αυτιά μου τουλάχιστον δεν έχουν ιδιαίτερη σχέση με το "βαθύ" χαμηλομεσαίο ήχο (αλλά και λαμπερό) ήχο αντίστοιχων σχεδιάσεων. Αν και πρέπει να ομολογήσω πως η σειρά RED μου ακούγεται σαφέστατα καλύτερη (για τα γούστα μου  ;)) από ότι τα σημερινά ISA...

 

Γενικά ΟΛΑ τα focusrite preamps (RED & ISA) μου δίνουν την εντύπωση ενός πιο εντόνου υψηλομεσαίου χαρακτήρα (ο οποίος πιθανότατα αποτελεί ιδανικό συμπλήρωμα για κάποια tube mics όπως το M149) ο οποίος όμως σίγουρα δεν ταιριάζει στα πάντα (πχ ταιριάζει σε ένα snare mic αλλά όχι σε μια ένρινη "λεπτή" φωνή). Γενικά έχουν χαρακτήρα...απλά it's not my kind....(ένα ζευγάρι δεν θα με χαλούσε βέβαια...αν και νομίζω πως η πραγματική "δύναμη" της αρχικής ISA ήταν το "εξελιγμένο" 1081 style eq και όχι τόσο το preamp.....όπως βέβαια και η συνολική υπερβολή της ff recording console)

 

Τώρα τα AVALON σίγουρα δεν είναι του στυλ μου.....πολύ τίποτα για το τίποτα  ;D ;D

 

ΑΛΛΑ...

 

Στο συγκεκριμένο "δίλλημα" η υλοποίηση της AVALON προσφέρει σαφέστατα πιο πολλές βασικές λειτουργικές ευκολίες  (output trim, VU metering) αλλά και ένα πολύ σημαντικό sound shaping & mic matching εργαλείο (variable input impedance). Σε αντίθεση το RED με το designάτο (αλλά υπερβολικά λιτό) interface δεν προσφέρει σχεδόν καμμιά λειτουργική ευκολία ή δυνατότητα (και απ'ότι θυμάμαι το gain αυξομειώνεται με 6 db steps.....πράγμα πολύ άβολο, ειδικά αν κάποιος ενδιαφέρεται στο να υπεροδηγήσει το gain stage χωρίς να υπεροδηγήσει όμως την έξοδο....κάτι πολύ χρήσιμο γενικά στους "χρωματισμένους" transformer ballanced preamps  ;))

 

ΑΡΑ....

 

...μάλλον θα επέλεγα το AVALON

 

αλλά Φίλιππε η σύγκριση είναι μάλλον λίγο άκυρη....είναι αρκετά διαφορετικές καταστάσεις. Ίσως θα έπρεπε (αν ψάχνεις για κάτι "καθαρό" , all around "εργαλείο") να αντικαταστήσεις το "θερμόαιμο" RED με την πρόταση του Τόλη, το m201 της Grace Design που είναι πολύ κοντά στην λογική του AVALON (επίσης με "ευκολίες" αλλά και εξίσου - αν όχι περισσότερο -  "πιουρίστική" προσέγγιση).

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικόδημε ήμουν σίγουρος ότι θα έβαζες κάτι τέτοιο στο παιχνίδι....

Καλά κάνατε και οι δύο,

η πρόταση φαίνεται εξαιρετική

ωστόσο μιλάμε για αυτόν

http://www.athensproaudio.gr/index.php?target=products&product_id=30289

ή αυτόν

http://www.athensproaudio.gr/index.php?target=products&product_id=29778

(για να πω την αλήθεια, το ad conv δε με ενδιαφέρει αλλά αν κατάλαβα καλά είναι ο μόνος τρόπος να έχει κανείς και τα meters γιατί αλλιώς πρέπει να ακούς την έξοδο db προς db.... ;D ή λάθος κατάλαβα?

Επίσης, δεν έχω καταλάβει αν σε κάποιο στάδιο είναι tube ή όχι.......

(διάβασα πράγματι καταπληκτικές κριτικές, αλήθεια τον έχει κανένας σας??, γιατί από τους δικούς μου φίλους γνωστούς όχι)

Ευχαριστώ και πάλι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το m201 είναι μια μοντέρνα solid state υλοποίηση χωρίς καμμία παρουσία λυχνίας  ;)

 

Η ιδιαιτερότητα του είναι ότι είναι fully ballanced σε όλη την διαδρομή του σήματος,το οποίο σε συνδυασμό με την γενικότερη σχεδίαση και υλικά προσφέρουν ένα transparent ηχητικό αποτέλεσμα με μεγάλο headroom και πολύγρήγορη αντίδραση (θεωρητικά τουλάχιστον).

 

Το ενδιαφέρον σημείο είναι οι "έξτρα παροχές" όπως η 130V τροφοδοσία για high voltage μικρόφωνα και ο ενσωματωμένος M/S επεξεργαστής....άντε και το ribbon mode αν και ομολογώ ότι θα προτιμούσα να υπάρχει απλά η επιλογή για αλλαγή της αντίστασης εισόδου και ένα +10db gain switch ανεξάρτητα από την διακοπή της phantom τροφοδοσίας...

 

Δεν το έχω ακούσει για να πω την αλήθεια αλλά με βάση αυτό που άκουσα από το μικρότερο (απ'όλες τις απόψεις  ;)) m101 αλλά και από την γενικότερη σχέση μου με την Grace είμαι σίγουρος ότι του αξίζει δικαιωματικά ο τίτλος του high end gear....

 

Το ζήτημα βέβαια είναι τι ακριβώς ψάχνεις εσύ,σωστά?

 

Εγώ γενικά όπως είπα δεν συμπαθώ το "καθαρό" recording gear....αλλά όπως γράφω και εδώ

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=73

 

...όταν πρέπει να επιλέξουμε μία προενίσχυση για "όλες τις δουλειές" είναι ίσως πιο φρόνιμο και λογικό να επιλέξουμε μια "καθαρή" και "δυνατή" λύση και όχι τόσο κάτι που μπορεί να είναι πιο εντυπωσιακό ή ιδιαίτερο σε κάποιες περιπτώσεις αλλά πιθανότατα να καταντήσει κουραστικό ή ισοπεδωτικό σε 16, 24 ή δεν ξέρω εγώ πόσα tracks....

Στα συν επίσης των "καθαρών" είναι η άριστη διαχείριση των transients και η ακρίβεια στην ενίσχυση ασχέτως ποσοστού gain....

 

Στα μείον ότι όλα τα παραπάνω συν μπορεί απλά να θεωρηθούν βαρετά και αδιάφορα ;D ;D

 

Γιατί από την άλλη πλευρά (για εμένα τουλάχιστον) δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο (σε αυτό το θέμα) από το απόλυτο (ηχητικό...όχι απλά τεχνικό)  matching ανάμεσα σε μικρόφωνο, πηγή και προενίσχυση, ή από τον τρόπο που υπεροδηγούντε ορισμένες υλοποιήσεις, ή από τον τρόπο που συμβάλει ο κορεσμός των μετασχηματιστών στο χαμηλομεσαίο τμήματου φάσματος, ή από τον τρόπο που διαχειρίζοντε τα transients καποια op-amps σε σχέση με τα απλά transistor και αυτά σε σχέση με μία all tube υλοποίηση, το clipping κλπ κλπ κλπ  

 

Ελπίζω να σε μπέρδεψα..... ;D ;D ;D ;D

 

Σαν κλείσιμο λοιπόν, θα έλεγα το εξής.....ξέρω πολύ κόσμο που "λατρεύει" κυριολεκτικά το RED (ή αντίστοιχες υλοποιήσεις) και πολύ κόσμο που το μισεί (και αντίστοιχες υλοποιήσεις)....ανάμεσα τους και εγώ...από την άλλη πλευρά δεν ξέρω κανέναν που να λατρεύει στον ίδιο βαθμό κάποια "καθαρή" υλοποίηση αλλά δεν έχω ακούσει ποτέ και κανέναν να παραπονιέται ότι δεν "έκανε την δουλειά του"....

 

Ίσως λοιπόν έχουμε να κάνουμε με ένα δίλλημα του στυλ "εργαλείο vs mojo" ή κατι τέτοιο τέλος πάντων ανάμεσα σε καταξιωμένες και αποδεδειγμένης αξίας σχεδιάσεις....αλλά και πάλι αυτό περί "εργαλείου" και mojo μπορεί να καθοριστεί μόνο από τις ιδιαίτερες ανάγκες, το γούστο και την αισθητική του καθενός και όχι από το τι γράφει ο καθένας  στο διαδίκτυο (όπως εγώ δηλαδή  ;D).

 

 

 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε βοήθησες απλά,

κάτι πολύ περισσότερο

Ευχαριστώ και πάλι

(ένας φίλος θα μου φέρει ένα TL PA-1, νομίζω Νικόδημε ότι θα ταιριάζει περισσότερο στα γούστα σου, πάντως σίγουρα ταιριάζει περισσότερο, στην τσέπη μου, αλλά θα το τσεκάρω δια ζώσης...)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου