Προς το περιεχόμενο

Tama Superstar ή Tama Superstar Hyperdrive?


Dr3aMeR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα απο τα 2 αυτά σετ. Τα superstar τα έχω παίξει και μάρεσαν πολυ 1ον για τον πολύ στακάτο ήχο της μπότας και για το σύστημα mount των toms, οπως επισης και για τον ήχο του snare συγκρητικά με τα λεφτά που κοστίζει. Απότι εχω διαβασει τα hyperdrive εχουν μικρότερες ουρές (το οποίο με ενδιαφέρει) αλλά δεν τα εχω δοκιμάσει ή ακούσει.Αλλοι μου λένε πως τυμπανα χωρις μεγάλες ουρές δεν αξίζουν. Θα ήθελα καποιες γνωμες για τα hyperdrive ή κάποια σύγκριση μεταξύ των 2 σετ.

Και κατι σχετικά με το χρώμα. Αξιζει ή αναμονή 3 -4 μηνών για να πάρεις κάποιο χρώμα περα απο black? Η μεταπώληση ενός σετ σε αλλο χρώμα πέρα απο μαύρο μειώνει την τιμή μεταπώλησης του?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε εγώ έχω ακούσει τα hyperdrive, αλλά η μόνη διαφορά που έχουν από τα "απλά" είναι τα ρηχότερα τομ (τα Superstar είναι "fast" - 9x12, 10x13'' κ.λπ., ενώ τα hd είναi δυο-τρεις ίντσες πιο ρηχά).

Κατά τη γνώμη μου, ο μόνος λόγος ύπαρξης των hyperdrive είναι να καλύψουν το σύγχρονο trend που θέλει πολύ ρηχά τομ και τεράστιες (σε βάθος) κάσες.

 

Αυτό δε σημαίνει ότι δεν είναι καλά τύμπανα. Αν τα είχες ακούσει και σ' άρεσαν, θα σου έλεγα να τα πάρεις χωρίς να το σκεφτείς καθόλου, αλλά αφού δεν τα έχεις ακούσει πάρε τα απλά Superstar.

 

Οι ουρές, με κατάλληλο κούρδισμα, δέρματα και/ή muffling μπορούν να κοπούν, αλλά δεν μπορείς να τις προσθέσεις σε τύμπανα που δεν έχουν.

 

Όσο για το χρώμα, εγώ θα περίμενα. Αφού παίρνεις ένα καινούργιο σετ, γιατί να μην είναι όπως ακριβώς το θέλεις; Κι αυτό περί μεταπωλητικής αξίας του μαύρου σε σχέση με τα άλλα (ελπίζω να μην στο είπε πωλητής...), δεν ισχύει σε καμία περίπτωση (εκτός αν τα παραγγείλεις σε φούξια κραγιονί ;)).

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Παιδιά και εμένα με ψηνει αυτό το σετ να πω την αλήθεια...και αυτό κυρίως λόγω του μεγέθους των tom, το θέμα της Ultra Deep Bass Drum (22 x 20) δε με απασχολεί καθώς αν καταλήξω σε αυτό το σετ θα κοιτάξω για 20 x 18 κάσσες. Παρόλα αυτά βρίσκω ως ατου το ότι είναι ατρύπητη η κάσσα.

 

Μου αρέσουν τα μεγάλα σε μέγεθος tom πχ 12, 13, 14 (στοχεύεις και καλύτερα  ;D) αλλά κάθομαι σχετικά χαμηλά και ακόμα και ένα 13 x 10 tom με δυσκολεύει καμιά φορά στο στήσιμο στο studio που έχει 22'' κάσσα, πόσο μάλλον ένα 14 x 11 που το βάθος του είναι 1 ιντσα πάνω.

 

Βασικά τα σετ της Tama που με ψήνουν είναι η Superstar και η Superstar Hyper Drive σε 20 x 18 (x2), 12, 13, 14 και 16...πωπω...τα σκέφτομαι τώρα στημένα σε rack και τρελλαίνομαι!!! Αυτό το configuration σε Hyper Drive θα κάνει πιο compact το set μου και πιο ευκολο στο στήσιμο. Τον ήχο όπως και να έχει τον φέρνεις στα μέτρα σου αλλά το θέμα του στησίματος το θεωρώ αρκετά πιο σημαντικό όταν έχεις να κάνεις τουλάχιστον με μια αξιοπιστη σειρά τυμπάνων όπως η Tama Superstar.

 

Κατα τάλλα δεν βλέπω να πουλάει αρκετά η Hyper Drive σε σχέση με τη Superstar αλλά ότι review έχω διαβάσει είναι θετικότατο και κανένα αρνητικό σχόλιο προς το παρόν.

Ακούγεται επίσης ότι είναι πολύ καλά στα recordings μαλλον γιατί έχουν καλύτερη αττάκα και λιγότερη ουρά, που τα καθιστά ίσως ευκολότερα σε μίξη.

 

Ένα ενδιαφέρον review είναι εδώ:

http://www.musicplayers.com/reviews/drums/2007/1207_Tama_Superstar.php

 

Αν έχουμε κανένα κάτοχο στο forum ή κάποιον που να τα έχει παίξει καθόλου να μας πεί...

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη Ελλάδα ίσως να μην πουλάει, στην αμερική και υπόλοιπη ευρώπη πουλάει κυρ'ιως το hyperdrive λόγω μόδας ,ευκολίας στην τοποθέτηση αλλα και εμφάνισης. Το σετάκι με black chrome και burst φινιρίσματα είναι μούρλια ότι και να λέμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη Ελλάδα ίσως να μην πουλάει, στην αμερική και υπόλοιπη ευρώπη πουλάει κυρ'ιως το hyperdrive λόγω μόδας ,ευκολίας στην τοποθέτηση αλλα και εμφάνισης. Το σετάκι με black chrome και burst φινιρίσματα είναι μούρλια ότι και να λέμε.

 

 

Μωρε μούρλια είναι τα burst αλλα πάνε στο custom μοντελο που πάει και +200 ευρα και βάλε...το Dark Desert Burst καταργήθηκε απότι είδα αλλα και τα Satin Cherry Burst, Custom Titanium Fade, Brushed Burgundy Metallic μια χαρούλα είναι...

Όσον αφορά την εμφάνιση να σου πω προτιμώ τα μεγάλα tom αλλα το θέμα της τοποθέτησης είναι ΘΕΜΑ..! η μόδα εμάς του Έλληναραδες στα#$%^&α μας!

Από ήχο όμως? Δεν έχω βρει κατι αξιόπιστο από δειγμα ήχου στο youtube...

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά κ εγώ ενδιαφέρομαι για τα hyperdrive, όποιος είναι κάτοχος η έστω τα έχει ακούσει ποτέ ας μας πει τις εντυπώσεις του...

 

Οσο για το χρώμα, είσαι σίγουρος ότι το Dark Desert Burst καταργήθηκε γιατί στο musicstore της Γερμανίας υπάρχει κανονικά...

 

Όλα τα λεφτά το finish αυτό:

http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Tama-Superstar-Custom-SL52HXZBN-Hyper-Drive-DDB/art-DRU0014816-000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα απο τα 2 αυτά σετ. Τα superstar τα έχω παίξει και μάρεσαν πολυ 1ον για τον πολύ στακάτο ήχο της μπότας και για το σύστημα mount των toms, οπως επισης και για τον ήχο του snare συγκρητικά με τα λεφτά που κοστίζει. Απότι εχω διαβασει τα hyperdrive εχουν μικρότερες ουρές (το οποίο με ενδιαφέρει) αλλά δεν τα εχω δοκιμάσει ή ακούσει.Αλλοι μου λένε πως τυμπανα χωρις μεγάλες ουρές δεν αξίζουν. Θα ήθελα καποιες γνωμες για τα hyperdrive ή κάποια σύγκριση μεταξύ των 2 σετ.

Και κατι σχετικά με το χ

ρώμα. Αξιζει ή αναμονή 3 -4 μηνών για να πάρεις κάποιο χρώμα περα απο black? Η μεταπώληση ενός σετ σε αλλο χρώμα πέρα απο μαύρο μειώνει την τιμή μεταπώλησης του?

Ευχαριστώ προκαταβολικά :)

 

προσωπικά δε θα έπαιρνα το hyperdrive με τίποτα...ΔΕΝ το έχω χρησιμοποιήσει απλά θεωρώ ότι τόσο ρηχά τομ δε θα είναι και πολύ ευέληκτα....επίσης και τα μεγάλα τομ δε με ψήνουν....

 

ψηφίζω κιτ με 10,12,14 τομς και 22*18 bass drum...

 

...εντάξει τώρα για χρώματα ... δε ξέρω ... αν πάρεις κάνα φούξια ή καναρινί μπορεί να δυσκολευτείς να το πουλήσεις...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου