Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτής για doom metal. Ποιόν να αγοράσω;


Snake

Προτεινόμενες αναρτήσεις

    Μιλώντας για Doom metal.. Δεν θα αναλύσω το είδος. Για όσους δεν γνωρίζουν θα πω μόνο: Τα κουρδίσματα στη κιθάρα είναι πολύ χαμήλα (πχ μια πέμπτη κάτω.) και κύριο χαρακτηριστικό της doom, απο μουσικής άποψης, έιναι η παραγωγή του πιο "βαριού" δυνατού ήχου. (τέμπο: εξαιρετικα Αργό, κιθάρες: χαμηλές. Το πιάσατε; Οκ.)

    Σκέφτομαι λοιπόν να αγοράσω έναν ενισχυτή (κιθάρας) λαμπάτο, σε πολύ χαμηλή τιμή (έως 600ευρώ) που να ενδεικνύεται γιαυτό το είδος μουσικής (χαμηλές συχνότητες αλλά και καλό distortion στις συχνότητες αυτές). Δεν σκοπεύω να διαθέσω χρήματα για καμπίνα, όποτε μια επιλογή ενισχυτή combo θα είναι ό,τι πρέπει.

    Μετά απο αναζήτηση στο ιντερνετ έμαθα οτι καλές επιλογες γιαυτό που ζητώ είναι ανάμεσα σε άλλες, οι εξής: Orange tiny terror combo, Epiphone Valve Junior combo, Blackstar HT5 - Combo..

    Θα ήθελα να μου προτείνετε λοιπόν τι νομίζετε οτι είναι καλύτερο γιαυτό που ψάχνω, ωστέ να πλησιάσω με τα χρήματα που διαθέτω,  όσο το δυνατόν πιο κοντά στο πιο "βαρύ" δυνατό (ηχητικά) αποτέλεσμα.

    Παραδείγματα από "βαρύ" ήχο ενισχυτή: (για να καταλάβετε τι περίπου εχω στο μυαλό μου).

  ι)http://www.youtube.com/watch?v=dl1kpb0D60U

  ιι)http://www.youtube.com/watch?v=co_mgpqD4rQ

 

    Περιμένω λοιπόν απόψεις για τους ενισχυτές που ανέφερα καθως και αλλους για τους οποίους γνωρίζετε και θα είναι καλοί για το είδος που παίζω και για τα χρήματα που διαθέτω. Θα προτιμούσα να απαντήσουν μόνο ατομα που γνωρίζουν, για να αποφευχθει τυχόν σύγχυση, μιας και δεν είμαι έμπειρος όσον αφορά τα θέματα εξοπλισμού.

    Αν γνωρίζετε και απο που μπορώ να προμηθευτώ τον συγκεκριμένο ενισχυτή που προτείνετε ακόμη καλύτερα!. (διαφορετικά τον αγοράζω μεσω νετ.)

 

  Ανακεφαλαιώνω: Ενισχυτής κιθάρας <Λάμπα, ως 600ε, ιδανικός για χαμηλές συχνότητες/ χαμηλά κουρδίσματα /low end καταστάσεις>

 

  Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας προκαταβολικά! :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Με orange παιζουν συνηθως οι stoner/doomαδες... Οι μπαντες που παραθετεις παιζουν me sunn ενισχυτες που δεν παιζει να βρεις σιγουρα σε αυτα τα λεφτα... Παιζεις τετοια μουσικη???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον Epiphone Valve Junior combo δεν θα τον σκεφτόμουν καν (5w με 8" μεγαφωνάκι για doom?? ποιός τρελλός τον πρότεινε στο νετ???). Δεν κανει για αυτο που θες.

Για τις πολυ χαμηλες συχνοτητες που θες να βγάλεις  ουτε ο  HT5 Combo θα σε ικανοποιησει με το 10" μεγάφωνο του. Ισως καλύτερα να κοιταγες για κεφάλι με καμπίνα 2χ12 ώστε να πάρεις λίγο απο τον όγκο και το low end που χρειάζεσαι αλλιώς σε combo με τουλάχιστον 12" μεγάφωνο. Σε combo κοίτα τον Randall RG50TC ή τον PEAVEY 6505 PLUS 112 COΜΒΟ όταν ποτε κυκλοφορήσει.

Σε κεφάλι - καμπίνα ίσως να σε καλύψει ο ΗΤ-5 head ή ο orange με μια τέτοια καμπίνα http://www.thomann.de/gr/framus_fr212_cb.htm

αλλά κοίτα και κανα bugera όπως πχ. αυτός http://www.dv247.com/guitars/bugera-333-guitar-amp-head--54858 και γενικά έχε υπόψιν σου ότι ο ογκος και το βαθυ μπάσο θέλουν και την αντίστοιχα μεγάλη καμπίνα για να αναπαραχθούν σωστά.

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβώς όπως αναφέρεται και παραπάνω για τόσο μπάσσο αποτέλεσμα σε φάση earth,sunnO etc.... να φανταστώ ότι σ'αρέσουν κ οι sun of nothing  ;D ;D

θέλεις απαραίτητα μεγάλη καμπίνα ....

 

πριν 15 μέρες πάντως παίζαμε στο στούντιο στη κάντζα με οραντζ 200 και ενγκλ 4*12 καμπίνα και πετυχαίνεις τέοια αποτελέσματα....

αλλά το θέμα είναι το χρήμα....

 

το μικρό όραντζ πάντως εξακολουθό να ψηφίζω.... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μεταχειρισμένο Marshall JCM2000 DSL 50Watt κεφάλι πάνω σε καμπίνα 2x12 να πω, ή ξεφεύγω πολυ? Πιστεύω ότι θα τον καλύψει για πάσης φύσεως rock&metal παιξίματα και για πολλά περισσότερα όταν και αν έρθει όρεξη. Ισως βγαίνει λίγο παραπάνω από 600€ και τα watt είνα αρκετά, αλλά σίγουρα αξίζει. ;)

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω μια ιδέα: μου φαίνεται ότι τέτοιος ήχος θα μπορούσε άνετα να παραχθεί από ένα πετάλι bass overdrive με blend καθαρού-βρώμικου και έναν bass combo (που θα βγάλει πολύ περισσότερο μπάσσο για 10" ή 12" μεγάφωνο με λιγότερα χρήματα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα για doom: orange, sunn, matamp, electric (αυτον θεωρω και τον πιο καταλληλο στη σημερινη παραγωγη - παρε και ενα ντεμακι http://www.soundclick.com/bands/default.cfm?bandID=801013&content=songinfo&songID=7630241 - ακου το σε ενα καλο σετ ηχειων/ακουστικων και θα νιωσεις ολο το filth που προσωπικα εχω συνδεσει με το doom  :))

 

O Tiny terror δεν νομιζω να σε καλυψει - γραφει orange πανω αλλα πιστευω η χροια του δεν θα σε συναρπασει

 

Για τα χρηματα, απο προσωπικη εμπειρια ο peavey 6505/5150 μπορει να βγαλει αυτο που θες και νομιζω ο νεος κινεζος 6505 combo θα ειναι και μεσα στο budget σου (ελπιζω να ακουγεται οπως ο κλασικος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο tiny terror είναι πολύ καλός και το gain του επίσης αλλά δε νομίζω να σε ικανοποιήσει ο όγκος του θα θές και πετάλι,για μένα κοιτα τον randall rg50tc αν θες λαμπάτο με όγκο ή τον 6505 αλλά δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα και δε ξέρουμε και πως ακούγετε,όσο για την αγορά σου προτείνω με τα 1000 thomann

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Καταρχάς, ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

για ντουμ κτλ  φάση όραντζ σπό εμένα μετάξυ όλων  ;D ;D

  Απ'ό,τι είχα ακούσει οι Orange προτιμούνται απο τους λάτρεις του είδους :P.. (μετα τους Sunn ομως!! )

 

Με orange παιζουν συνηθως οι stoner/doomαδες... Οι μπαντες που παραθετεις παιζουν me sunn ενισχυτες που δεν παιζει να βρεις σιγουρα σε αυτα τα λεφτα... Παιζεις τετοια μουσικη???

 

  Ξέρω οτι παίζουν με Sunn άλλα η παραγωγή τους έχει σταματήσει εδώ και καιρό :( (Θα ήταν τέλειο αν εβρισκα έναν).. Και δύσκολα να βρω στο ebay στα χρήματα αυτά..

  Από μουσική ακούω και μαρέσει να παίζω τα πάντα από doom (Απο anathema μέχρι Boris) με προτίμηση όμως στις πιο αργές και "βαριές" υποκατηγορίες:  "βαρύ" doom/death (πχ Mourning beloveth), funeral doom (πχ Mounful Congregation), drone doom (πχ Sunn O). Μαρέσει πολύ και η Stoner (πχ Sleep). Αλλά απ'όλα όσα έχω ακούσει, το βάθος και ο επιβλητικότατος/μεγαλοπρεπής ήχος των ενισχυτών συγκροτημάτων όπως αυτά που παρέθεσα στο πρώτο post με αφήνουν άναυδο. Γι'αυτό και οποια κατηγορία της doom (αργό,γρήγορο, στόουνερ κλπ) και αν παίζω, θέλω ένα ανάλογο setup (έστω και σε μικρογραφία :() των συγκροτημάτων που postara αρχικα. Ο ήχος τους με τρελααααίνει :).

 

  Ααα, άκουστε κ ένα αποτυχημένο  drone doom cover που έκανα με τη παρέα μου.

(στα φωνητικά μετά το πρώτο λεπτό, ένας φίλος!!). Κιθάρες/μπάσο εγώ:

 

   

  Όπως καταλαβαίνετε ο marshall mg 30 watt που έχω δεν τη "παλεύει" στα χαμηλά κουρδίσματα αυτά.

 

 

Τον Epiphone Valve Junior combo δεν θα τον σκεφτόμουν καν (5w με 8" μεγαφωνάκι για doom?? ποιός τρελλός τον πρότεινε στο νετ???). Δεν κανει για αυτο που θες.

Για τις πολυ χαμηλες συχνοτητες που θες να βγάλεις  ουτε ο  HT5 Combo θα σε ικανοποιησει με το 10" μεγάφωνο του. Ισως καλύτερα να κοιταγες για κεφάλι με καμπίνα 2χ12 ώστε να πάρεις λίγο απο τον όγκο και το low end που χρειάζεσαι αλλιώς σε combo με τουλάχιστον 12" μεγάφωνο. Σε combo κοίτα τον Randall RG50TC ή τον PEAVEY 6505 PLUS 112 COΜΒΟ όταν ποτε κυκλοφορήσει.

Σε κεφάλι - καμπίνα ίσως να σε καλύψει ο ΗΤ-5 head ή ο orange με μια τέτοια καμπίνα http://www.thomann.de/gr/framus_fr212_cb.htm

αλλά κοίτα και κανα bugera όπως πχ. αυτός http://www.dv247.com/guitars/bugera-333-guitar-amp-head--54858 και γενικά έχε υπόψιν σου ότι ο ογκος και το βαθυ μπάσο θέλουν και την αντίστοιχα μεγάλη καμπίνα για να αναπαραχθούν σωστά.

 

  Ο Randall RG50TC combo που πρότεινες ακούγεται καλός.. Αλλά κανείς στα demos που είδα, δεν έπαιζαν σε χαμηλά κουρδίσματα. Αποδίδει καλά και στις χαμηλές;  :(. Συνήθως εκεί χρησιμοποιούν Orange, matamp, sunn κλπ.. χμμ.

  Έχω ακούσει ότι οι λαμπάτοι ενισχυτές αποδίδουν στη 2πλάσια~3πλάσια δύναμη/ένταση από τους απλούς τους ψηφιακούς(τους φθηνούς) αλλα δεν ξέρω κατα πόσο αληθεύει . Οπότε 5-10w δεν ειναι αρκετά για σπίτι; Δηλαδή σε μια ηχογράφηση αν ο ενισχυτής είναι λαμπάτος δεν μπορείς να αναπαράγεις κατα προσέγγιση τον ήχο που θα έπαιρνες απο έναν head +μεγάλη καμπίνα; Γιατί άκουσα οτι οι λαμπάτοι combo (ακόμα και οι μικροί) χρησιμεύουν για ηχογραφήσεις. Δηλαδή προσπαθούν να προσομοιώσουν τον ήχο συστήματος κεφαλής+καμπίνας. Αν ισχύει αυτό σε σημαντικό βαθμό και ένας μικρός μου κάνει. Δεν χρειάζεται να γκρεμίσω το σπίτι με τις χαμηλές συχνότητες.. :P

 

Παράδειγμα:

    Με ένα effect pedal και στον roland microcube!!! 5" speaker, 2watts,  (δεν είναι καν λαμπάτος) βγάζει τόσο "γεμάτο" κ βαρύ ήχο.

   

Πως εξηγείται αυτό;

 

Καταλαβαίνω ότι μια μεγάλη καμπίνα θα έχει κ τον ανάλογο ήχο.. αλλά σε μικρότερες εντάσεις μήπως ένας λαμπάτος μικρος combo θα κάνει τη δουλειά; (Δεν περιμένω να ακουστώ όπως οι Sunn o))).. Αλλά μια καλή προσέγγιση του ήχου τους ζητώ..)

 

  Στην άλλη περίπτωση ομως.. Έστω οτι όντως κρίνεται απαραίτητη η αγορά κεφαλής+καμπίνας. Κι έστω οτι διαθέτω χρήματα στη περιοχή των 1000ων ευρώ.

  Υπάρχει συνδυασμός αυτών σε λογική τιμή; ( για doom μιλώντας πάντα)

Οι orange (κεφαλή+καμπίνα) που είδα ήταν πολύ τσιμπημένοι...

 

ακριβώς όπως αναφέρεται και παραπάνω για τόσο μπάσσο αποτέλεσμα σε φάση earth,sunnO etc.... να φανταστώ ότι σ'αρέσουν κ οι sun of nothing  ;D ;D

θέλεις απαραίτητα μεγάλη καμπίνα ....

 

πριν 15 μέρες πάντως παίζαμε στο στούντιο στη κάντζα με οραντζ 200 και ενγκλ 4*12 καμπίνα και πετυχαίνεις τέοια αποτελέσματα....

αλλά το θέμα είναι το χρήμα....

 

το μικρό όραντζ πάντως εξακολουθό να ψηφίζω.... ;D

Θα θελα να παίξω κι εγώ!! :(.. έστω ενα riff!!.. χε χε :P.

Γι΄αυτό κι εγώ σκεφτηκα το μικρό :).

 

 

Ανακεφαλαίωση:

ι) Μπορεί ένας μικρός λαμπάτος combo να προσεγγίσει ήχο κεφαλής+καμπίνας; (στην ηχογράφηση κ όχι σε live!)

ιι) Προτάσεις για κεφάλη+καμπίνα.. Πάντα στο κλίμα των "βαρύτατων" συχνοτήτων.. και των παράλογα κατεβασμένων κουρδισμάτων. Στην περιοχή των 1000ων ευρώ..

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου