Προς το περιεχόμενο

MIDI συνδεσης - HELP πλιζ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χελοου….

 

Σε πολλή μικρό χρονικό διάστημα μπήκαν στο home studio μου κάποια μηχανήματα και κατάλαβα πώς για να λειτουργούν σωστά όλα πρέπει να τα συνδέσω μεταξύ τους. Να που εγώ είμαι τελείως άσχετος με της MIDI σύνδεσης και λιπών, που αλλού εκτός του Noiz people να απευθυνθώ για χελπ.

Setup: MC909, Korg Radias (rack), Kaoss pad 3 kai Axiom 25 controller.

Θέλω να τα συνδέσω μεταξύ τους πιο πολλή λόγο συγχρονισμού (BPM) και θα ήθελα controller να χρησιμοποιήσω σαν πινάκι και με το Radias και με το MC909. Όλα μηχανήματα είναι μόνο με MIDI  IN/OUT  χωρίς TROUGH. Για master θα έβαζα το MC909. Εκτός πώς θα “παίξω” με τα καλώδια πρέπει να κάνω και ανάλογες ρύθμισης και από θα μηχανήματα. Έτσι δεν είναι?

 

Ουφφφφφφφφ……….

 

Έχω χαθεί τελείως ώμος και ελπίζω να έχει κάποιος midi hacker όρεξη να με βοηθήσει. :'(

 

Respect 2 all sound brothers και ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κατάλαβα πώς για να λειτουργούν σωστά όλα πρέπει να τα συνδέσω μεταξύ τους.

Mην με παρεξηγήσεις...αλλά αυτό είναι μεγαλειώδες :D :D....τα σέβη μου

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα φίλε marathon χωρίς καμιά παρεξήγηση…….

 

Είμαι στο trip να κάνω όλα μέσω hardware γιατί οι υπολογιστές είναι ναι μεν αξεπέραστοι σχέση με το hardware  αλλά με τα VST κλπ.  θέλω να βάλω ένα μεγάλο τέρμα. Στο κάτω-κάτω είναι πιο jet να τα πιάνεις παρά να θα φαντάζεσαι (κχμ, κχμμμμμμ)  8) . Απλά δεν είχα παλιά επαφή με αυτό τρόπο σύνδεσης και γι’αυτο αναζητώ κάποια βοήθεια εδώ. Ψάχνομαι επάνω σε αυτό το θέμα αλλά δεν κάνω και μεγάλα βήματα μπροστά λόγο ελειψη χρόνου.  Κατάλαβα παντός πώς θα πρέπει να ψάχνω για κανένα MIDI through box (αν το λέω σωστά) η όχι? Και πάλι μετά τι? Τυρί και τα συμπεριλαβομενα?  :P

 

Respect

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε justinbreak σου έχω την λύση μιας και είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα! Μπορώ να σου προτείνω 2 τρόπους σύνδεσης εκ των οποίων εγώ χρησιμοποιώ τον 2ο.

 

1)Ξεκινώντας από το κοντρόλερ και πηγαίνοντας στο μαστερ μπορείς να συνδέσεις το midi  out της προηγούμενης με το midi in της επόμενης. Δηλαδή Axiom 25 controller --> Kaoss pad 3 --> Korg Radias (rack) -->  MC909.

 

2) και μάλλον καλύτερο!

http://www.gpanagopoulos.com/eshop/gr/m-audio-midisport-4x4.html

Το πήρα και ησύχασα. Τα έβαλα στην κυριολεξία όλα πάνω και ελέγχω ότι θέλω με ότι θέλω! (Φυσικά χρειάζεται πισι για να καθορίζεις τα εκάστοτε in και Out.)

Αν το πάρεις πρέπει να προσέξεις το εξής: οι drivers Που υπάρχουν μέσα στο cd ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΎΝ! Αν όμως μπεις στο site της M-Audio έχει μια καταπληκτική αναβάθμιση που λύνει όλα τα προβλήματα!!

 

Στο προτείνω ανεπιφύλακτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fotmos σε ευχαριστώ πολύ για άμεση και σαφής απάντηση. Ναι, μου μπήκε στο μάτι το κουτάκι της m-audio αλλά το πρόβλημα εκεί είναι που αποκλειστικά τροφοδοτείτε μέσω USB και ρύθμισης πάνε μέσω PC. Εγώ το θέλω ανεξάρτητο από το PC διότι άρχισα να πηγαίνω και στο στούντιο και δεν έχω στην διάθεση laptop και θα ήταν to much και αυτό στο setup. Οπότε θα δοκιμάσω την πρώτη λύση για την αρχή και με τα manual από τα μηχανήματα ελπίζω να βρω άκρη με της ρύθμισης τους.  ???

 

Φίλε manosx, αν διάβασες αυτά κατάλαβες πώς θέλω να πηγαίνω βάση μηχανήματος και όχι του υπολογιστή. Κάποια πρόταση? Μήπως με ένα παρόμοιο με m-audio MIDI box αλλά αυτο-τροφοδοτούμενο?

 

My big respect

 

(μη σχολιάσετε τυχών τα ορθογραφικά μου λάθη. Σαν ξενόφωνος και μέχρι εδώ είμαι πολύ ευχαριστημένος. (ευχαριστώ το Word και ορθογραφικό έλεγχο tool  8) )

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το mc909 μπορεί να χρησιμοποιήσει το midi out σαν thru ,αλλά midi clock για sync στέλνει μόνο όταν είναι σε master mode και οχι σε slave...(που τώρα είδα οτι το θες για master άρα ...:

 

στέλνεις απο το out του Axiom στο in του mc909,

mc909(με ενεργοποιημένο το thru απο τα menu) out στο in του Radias

απο το thru του Radias (ναι έχει thru) στο in του kp3

 

έτσι μπορείς να παίζεις αλλάζοντας τα midi chanels είτε το 909 είτε το radias ή και τα δύο... 8)

καλά sync!

επίσης ένα καλό trick για να δεις αν το clock σου παραμένει σταθερό είναι να χρησιμοποιήσεις κάποιο delay στο kp3 για να δεις αν οι επαναλήψεις έχουν την ίδια τονικότητα(pitch)...

 

Να δω τώρα πως θα κάνεις την audio συνδεσμολογία ;D

σε ζηλεύω φίλε...909 και radias?έχεις ένα χρόνο (τουλάχιστον)μπροστά σου μέχρι να τα "δαμάσεις"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, έχω το Mackie 802-VLZ3 και με το ήχο είμαι για τώρα OK. Από main out 1 του mίκτη παω στα μονιτορς και από main out 2 στην κάρτα ήχου. Και ναι, υπολογιστή θα είναι μόνο για τελικό recording & mastering.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στέλνεις απο το out του Axiom στο in του mc909,

mc909(με ενεργοποιημένο το thru απο τα menu) out στο in του Radias

απο το thru του Radias (ναι έχει thru) στο in του kp3

 

 

Big ευχαριστω!

 

P.S. Δυστυχως το Radias δεν εχει το through.  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου