Προς το περιεχόμενο

MIDI συνδεσης - HELP πλιζ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

...............................

 

Big ευχαριστω!

 

P.S. Δυστυχως το Radias δεν εχει το through.  ???

 

Παρακαλώ :)

Εννοείς οτι δε λειτουργεί το thru?αφού στα χαρακτηριστικά του radias γράφει midi in out thru(κάπου είδα και φωτογραφία ή μήπως έχω ώρες στον υπολογιστή?!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία.

 

Λογικά το kaoss pad το έχεις στο send της κονσόλας.  :P

 

Το 909 γράφει MIDI CC? Αν ναί, τότε κάνε και μια αντιστοίχηση των σημαντικότερων παραμέτρων του Radias ( π.χ. Cutoff, Resonance) στα knobs του Axiom και είσαι good to go.  ;D

 

Και για τις πιο άρρωστες στιγμές  ;D, αφού γράψεις τις νότες που θέλεις, κάνε μια απλή In/Out σύνδεση μεταξύ του Radias και του 909 και άρχισε να κουνάς κουμπάκια  ;D  ;D  ;D Εφόσον βέβαια το 909 γράφει CC.

 

Ξέρω ότι σε όλους μας αρέσει το set and forget στήσιμο των καλωδίων, αλλά καμιά φορά χρειάζεται και λίγο βάλε βγάλε  ;D :o ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

JET πεοπλε…..ΜΠΙΓΚ ευχαριστώ για όλοι την βοήθεια σας επάνω σε αυτό το θέμα.  ;)

 

Σήμερα θα πάω για τα MIDI καλώδια και να ξεκινήσω με το puzzle game. Το βγάλε-βαλε σημείο θα καταφέρω άνετα άπλα μπορεί “λίγο” να ζοριστώ με τις εσωτερικές ρύθμισης των μηχανημάτων  ??? . Any way……ευχαριστώ και πάλι και θα σας ενημερώσω για πρόοδο μου.  :P

 

P.S. Μήπως κάποιος από εσάς είναι από την Θεσσαλονίκη για να βρεθούμε να κεράσω και κάτι.  8)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία όλα αυτά και πραγματικά ζηλευτό το setup σου φίλε μου, αλλά έχω μια επιφύλαξη ως προς τα πολλά MIDI καλώδια σε σειρά. Δρομολογώντας πολλές συσκευές MIDI σε σειρά μπορεί να προκαλέσει καθυστερήσεις στο MIDI σήμα. Ίσως θα έπρεπε να επιλέξεις τη λύση του MIDI Thru box, μια συσκευή δηλαδή η οποία θα σου επιτρέψει να τρέξεις παράλληλα σήματα από το Axiom προς κάθε πηγή ήχου. Δεν ξέρω μόνο τι θα γίνει αν θέλεις να ελέγξεις το RADIAS με το sequencer του 909.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Το out του axiom καταλήγει στο in του sequencer(909). Στη συνέχεια το out του sequencer πάει στο Radias. Μέχρι εδώ όλα είναι τυπικά. Ε, η μόνη επιπλέον σύνδεση είναι το through του radias στο kaos. Οπότε δεν τίθεται θέμα  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Το out του axiom καταλήγει στο in του sequencer(909). Στη συνέχεια το out του sequencer πάει στο Radias. Μέχρι εδώ όλα είναι τυπικά. Ε, η μόνη επιπλέον σύνδεση είναι το through του radias στο kaos. Οπότε δεν τίθεται θέμα  ;)

 

Αν το KAOSS δέχεται MIDI σήμα μόνο από το RADIAS, ναι δεν θα υπάρξει πρόβλημα.

Άρα η μέγιστη διαδρομή σήματος είναι τρεις συσκευές. Ε τότε ναι, λογικά αν ο φίλος χρησιμοποιήσει μικρά σχετικά καλώδια (μέχρι 2 μέτρα), δεν θα υπάρξει χρονική καθυστέρηση στη μετάδοση του σήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Τι ημέρα και σήμερα?! Είναι παρασκευή, είναι και 13! Jet, Jet, Super Jet, Super Wow, Jet, Jet!  8)

 

Ναι, όπως τα λέει ο manosx θα πέσει σύνδεση οπότε πιστεύω πώς δεν θα έχει πρόβλημα. Μαλών αύριο θα έχω χρόνο να ασχοληθώ με τις σύνδεσης και ανάλογες ρύθμισης των μηχανημάτων και ελπίζω να καταφέρω. Θα σας ενημερώσω πώς πάει και αν πάει.

 

Φιλέ μου Cyclops, ναι, είμαι περήφανος για το setup μου  :) . Έφαγα χονδρό fuck από άποψη δούλας φέτος το καλοκαίρι για να μαζέψω «χαρτιά» και να αποκτήσω αυτά που ήθελα. Σημασία έχει πώς τα κατάφερα και τώρα έχω μπροστά μου πολύυυυυυ  χρόνο μέχρι να τα πιάσω καλά καλά στα χέρια μου. Θέλει διάβασμα και πάνω από όλα και το πιο γλυκό – το να πειραματίζεσαι και ταξιδεύεις through the sound shapes στο άγνωστο.

 

Respect 2 all sound brothers

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου