Προς το περιεχόμενο

βάση στα -6db η στα -10???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συζήταγα με ένα  παραγωγό για μίξης και καθώς αναφερόμουνα στην τακτική που χρησιμοποιώ στης μίξης, που είναι ότι όλα τα όργανα φωνές κλπ. Έχουν σαν βάσει τα -6 db και στο τέλος κατεβάζω το master κανάλι για να μην πικάρουν, και δεν του άρεσε καθόλου η τακτική μου…μου εξήγησε ότι έχω με αυτόν τον τρόπω ήδη ένα κλιπαρισμένο mix που απλά έχω κατεβάσει σε ένταση…αλλά παραμένει ¨παραμορφωμένο¨ και το καταλαβαίνω αν ανεβάσω το volume στα ηχεία…

Και μου πρότεινε να έχω ος βάσει τα -10db και να ανεβάζω το master αντί να το κατεβάζω μέχρι το σημείο που δεν κλιπάρι ο ήχος μου φυσικά…

Μπορεί κάποιος να μου πει για τη είναι καλλίτερη αυτή η τακτική??? :-\

Τη διαφορά έχει να κατεβάσω το master και τη να το ανεβάσω…μου μένει ακόμα ανεξήγητο…δεν προλάβαμε να τελειώσουμε τη συζήτηση για να λύσω την απορία μου… ::)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

Δεν χρειάζεται να "τραβάς" πίσω όλα τα κανάλια για να αποφύγεις το peak στο masterbuss...αρκεί να χαμηλώσεις το ίδιο το masterbuss......

...

 

(Δες και πως εξελίσσεται η συζήτηση στο συγκεκριμενο θέμα από όπου παρέθεσα την παραπάνω παρατήρηση  :) )

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δες όμως εδώ τη λέει ο S.F στην 3τη παράθεση:

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=164943.10

 

Χωρίς να θέλω βέβαια να αμφισβητήσω την άποψη του nikodemos για τη και εγώ δεν ξέρω πιο από τα 2 είναι το σωστό…

Αλλά ας κάνουμε το άλλο!!! Να κάνουμε μια μίξη με βάση τα -6 και μια άλλοι με βάση τα -10 και απλός να ανεβάσουμε το

master bus για να δούμε σε πιο ακούγεται καλύτερα…

 

Εγώ το έκανα και έχω την εντύπωση ότι μου ακούγεται καλύτερα από την μίξη που έγινε στα -10 με το κατέβασμα του

master ειδικά σε μεγάλο volume στα ηχεία…

Ίσος μου φαίνεται δεν ξέρω… αλλά αυτή είναι η γνώμη μου… η μίξη στα -6 μου ακουγόταν πιο μπουκωμένη….

Δοκήμασετο πάντως!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

.....σε ένα μιξ είτε χαμηλώσουμε όλα τα tracks κατά ένα συγκεκριμένο ποσοστό είτε το masterbus κατά το αντίστοιχο συνολικό ποσοστό και από την στιγμή που δεν υπάρχει clipping σε μεμονωμένα tracks το αποτέλεσμα θα είναι απόλυτα όμοιο.....

 

Δηλαδή τα 2 μιξ που προκύπτουν με τις 2 "διαφορετικές" μεθόδους θα είναι απόλυτα όμοια, ακυρώνωντας τελείως το ένα το άλλο αν αναπαραχθούν ταυτόχρονα με την φάση του ενός αντεστραμένη (nulling test)...

 

 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

.....σε ένα μιξ είτε χαμηλώσουμε όλα τα tracks κατά ένα συγκεκριμένο ποσοστό είτε το masterbus κατά το αντίστοιχο συνολικό ποσοστό και από την στιγμή που δεν υπάρχει clipping σε μεμονωμένα tracks το αποτέλεσμα θα είναι απόλυτα όμοιο.....

 

Δηλαδή τα 2 μιξ που προκύπτουν με τις 2 "διαφορετικές" μεθόδους θα είναι απόλυτα όμοια, ακυρώνωντας τελείως το ένα το άλλο αν αναπαραχθούν ταυτόχρονα με την φάση του ενός αντεστραμένη (nulling test)...

 

 

 

Να συμπληρώσω τα εξής απαραίτητα στοιχεία για να γίνει πιο κατανοητό το θέμα......

 

Σε ένα μιξ η οποιαδήποτε εναλλαγή έντασης ενός μεμονωμένου track στις περισσότερες των περιπτώσεων αλληλεπιδρά με πολλά άλλα συστατικά του μιξ όπως aux sends, plugin feeds κλπ κλπ ....άρα όπως καταλαβαίνουμε αυτά που αναφέρω παραπάνω είναι μια θεωρητική προσέγγιση του κατά πόσο επηρεάζει η μία ή η άλλη περίπτωση την ποιότητα του summing.....

 

Η ουσία λοιπόν είναι πως η μεταβολή της έντασης είτε στο σύνολο των tracks είτε στο masterbus κατά το αντίστοιχο ποσσοστό και από την στιγμή που δεν υπάρχουν άλλοι παράγωντες που μπορεί να επηρεάζονται από αυτη την μεταβολλή στην μία ή την άλλη περίπτωση (individual track clipping,plugin feeds, aux sends) το αποτέλεσμα θα είναι ακριβώς το ίδιο....δηλαδή το συμπέρασμα είναι πως σε ότι αφορά το summing, αυτό δεν επηρεάζεται ως "ποιότητα" και είναι ακριβώς το ίδιο και στις 2 περιπτώσεις.....

 

Στην πραγματικότητα βέβαια σε ένα μιξ υπάρχει και ο παράγωντας επεξεργασία είτε μέσω insert plugins είτε μεσω παράλληλης επεξεργασίας (aux sends) ο οποίος επηρεάζεται άμεσα από την μεταβολή στην ένταση μεμονωμένων tracks (και αντίστοιχα δεν επηρεάζεται η επεξεργασία των tracks από την μεταβολή του masterbus) και έτσι θα οδηγηθούμε σε 2 τελείως διαφορετικά μιξ.....

 

Σε ότι αφορά όμως το πως επηρεάζει την ποιότητα του summing δηλαδή του "αθροίσματος" των μεμονωμένων tracks σε ένα νέο stereo track (mixdown) ....τότε πολύ απλά ΔΕΝ την επηρεάζει...τουλάχιστον στην πλειονότητα των DAW που κυκλοφορούν σήμερα...

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...
Εγω ξερω σαν βαση το -10. Το master δε το αγγιζεις ποτε!

 

Αυτο ειναι εν μερη σωστο σε DAWs. Τα καλα DAWs χρησιμοποιουν floating point numbers και δεν υπαρχει internal clipping οποτε μπορεις να 'παιξεις' και με το μαστερ (συνηθως προς τα 'κατω'), εφοσον φυσικα δεν υπαρχει clipping στα ξεχωριστα καναλια. Θα εχεις το ιδιο ακριβως αποτελεσμα.

 

Παρ'ολα αυτα δεν ειναι πολυ καλη ιδεα να εχει levels μεγαλυτερα του 0dbfs (maximum).

Και μη ξεχναμε οτι 0dbfs ειναι συνηθως γυρω στα 18dbu οποτε σε analog summing ειναι λιγο διαφορετικα τα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου