Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με RME 9632 digital xlr


panz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε! Πήρα πρόσφατα την 9632 με τα 2 ΒΟ cables.

Στο BO9632XLRMKH  (4 analog XLR) σύνδεσα κιθάρα, μπάσσο, ακουστικά κ monitor και όλα οκ.

Με optical SPDIF την TV, επίσης ΟΚ.

Στο BO968 (2 DIGITAL XLR) θέλω να συνδέσω μελλοντικά ένα FX insert.

Το πρόβλημα είναι ότι έβαλα ενα δυναμικό shure58 στην male digital xlr απευθείας.

1) Θα χρειαστώ mic preamp λογικά; Δεν πρέπει να έχει ενσωματωμένο η 9632 όπως η fireface π.χ.

2)Το πρόβλημα επίσης είναι ότι σε αυτη την digital xlr βλέπω ένα σήμα ΣΤΑΘΕΡΑ κολλημένο στα -20dB περίπου.

Αν συνδέσω το mic στο δίπλα ΒΟ που είναι analog δείχνει κανονικά κίνηση (από m.a. μέχρι -30dB) αλλά δεν ακούγεται τπτ...

http://www.rme-audio.de/en_products_cables.php

Εχω μπερδευτεί λίγο =p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θείο, άκου πως έχουν τα πράγματα. Ότι είναι βύσμα XLR δεν σημαίνει ότι βάζουμε επάνω ότι άλλο έχει βύσμα XLR. Τα digital XLR, που διαθέτει η RME, είναι για να επικοινωνεί με ψηφιακό σήμα τύπου AES/EBU. Αυτό σημαίνει ότι εκεί συνδέουμε ΜΟΝΟ συσκευές που το XLR γράφει επάνω AES/EBU. Για να σου γίνει χρήσιμη αυτή η σύνδεση θα πρέπει α) Η υποψήφια προς σύνδεση συσκευή να έχει εξόδους/εισόδους AES/EBU ή coaxial SPDIF (RCA) β) Να χρησιμοποιήσεις έναν analog to digital και digital to analog converter, ώστε πρώτα να μετατρέψεις τα σήματα σε ψηφιακά. Οπότε μην μπερδέυεσαι με το XLR. Δηλαδή από ένα σωλήνα νερού, δεν περνάει πάντα νερό, μπορούμε να στείλουμε και πετρέλαιο...

'Ολα είναι ατμός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι ότι έβαλα ενα δυναμικό shure58 στην male digital xlr απευθείας.

1) Θα χρειαστώ mic preamp λογικά; Δεν πρέπει να έχει ενσωματωμένο η 9632 όπως η fireface π.χ.

Οι Είσοδοι της RME είναι Line-Level (δεν διαθέτει ενσωματωμένο προ) ... Aν χρησιμοποιήσεις πυκνωτικό μικρόφωνο τότε χρειάζεσαι ΣΙΓΟΥΡΑ προενισχυτή (όπως έχω κι εγώ) ... Για τα δυναμικά μικρόφωνα εξαρτάται ... Αν το σήμα τους είναι αρκετά ισχυρό τότε ίσως δουλέψουν και χωρίς προενισχυτή ... αλλά πάντα σε ANALOG σύνδεση.

Εγώ πάντως αν ήμουνα στη θέση σου, θα έπαιρνα σίγουρα προενισχυτή, και μάλιστα έναν καλό ... Δεν μπορεί να αγοράζεις Mercedes και να πηγαίνεις μόνιμα με πρώτη ταχύτητα στην Εθνική !!!

 

2)Το πρόβλημα επίσης είναι ότι σε αυτη την digital xlr βλέπω ένα σήμα ΣΤΑΘΕΡΑ κολλημένο στα -20dB περίπου.

 

Χμμμ ... αν θυμάμαι το digital level το πείραζες με κόπο μόνο από το control panel (ή δεν το είχα καταφέρει ...) 

 

Αν συνδέσω το mic στο δίπλα ΒΟ που είναι analog δείχνει κανονικά κίνηση (από m.a. μέχρι -30dB) αλλά δεν ακούγεται τπτ...

http://www.rme-audio.de/en_products_cables.php

Εχω μπερδευτεί λίγο =p

Εδώ μάλλον πρέπει να παίξεις λίγο με το HDSP Mixer ... έχει έναν περίεργο πίνακα Matrix ο οποίος θέλει λιγο δουλειά για να στηθεί σωστά ...

 

Κατά τ΄άλλα έχει δίκιο ο audiobox ...

/nEwBiE  8)

Πέτροc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το πολυεφφέ έχει Digital in/out (αν όχι AES/EBU έστω και coaxial SPDIF δηλαδή βύσμα RCA) όπως για παράδειγμα αυτό :

http://www.tcelectronic.com/m350details.asp

μπορεί να μπεί. Αλλά πρόσεχε : To RCA Βύσμα πρέπει να γράφει επάνω coaxial ή spdif ή digital γιατί αν δεν γράφει τίποτα τότε θα είναι αναλογικό και δεν μπαίνει. Και για να το καταλάβεις καλύτερα, ενώ στον αναλογικό ήχο θέλουμε 2 βύσματα (left / right = stereo) στο ψηφιακό θέλουμε 1, γιατί και τα δύο κανάλια περνάνε με την μία από εκεί ψηφιακά.

'Ολα είναι ατμός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Φίλε Panz ΑΣΧΕΤΟ αλλά σε παρακαλώ γίνεται να μου στείλεις το άβατάρ σου? θεικό  :o!! plz!! (για χρήση εκτός ΝΟΙΖ φυσικά  ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου