Προς το περιεχόμενο

EHX Vintage deluxe memory man ή deluxe memory man ή memory boy


tsoykoy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρωτη φορα ακουω delay με... volume...μαλλον Level θα εννοει δεν μπορει.....

 

το παλιό όμως εχει και level και blent... δλδ ειναι και τα δύο το ίδιο πράμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

οχι στο παλιο το Level λειτουργει σαν pre amp volume,παντως αν αυτο που θελεις ειναι το...κανονικο Level που εχουν ολα τα delay,το εχει.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Ξαναεπαναφερω το θεμα για να ρωτησω κατι! Στην πρωτη φωτο του αρχικου ποστ το αριστερα ειναι το vintage και το δεξια το απλο deluxe memory man?? Επειδη αν εξαιρεσεις το 'κουτι' φαινονται ολοιδια και στα inputs και στα knobs. Η μονη εμφανης διαφορα(πλην της θεσεως των inputs και των pots) ειναι οτι το ενα εχει knob για την αλλαγη βιμπραντο κορους και το αλλο εχει ενα switch. Εχουν καμια ηχητικη διαφορα ή ειναι το ιδιο κυκλωμα?? Ρωταω επειδη βγηκα σημερα βολτα στο κεντρο και ακουσα αυτο που βρισκεται δεξια στην φωτο και μου αρεσε παρα πολυ, αλλα στο site που θελω να παραγγειλω βλεπω μονο το αλλο(αριστερα).

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

semi-offtopic:

Ρε παιδιά σαν πολύ ακριβά δε γίνανε τα memory-man??

299 o Thomann, 275 musicstore?

Είπαμε, ένα πετάλι είναι, ούτε καν bοutique...

Και είδα τις προάλλες ένα από τα παλιά στο ebay $290 και λέω "κοίτα έναν που ψάχνει για μ@λ@κες"... που να'ξερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

semi-offtopic:

Ρε παιδιά σαν πολύ ακριβά δε γίνανε τα memory-man??

299 o Thomann, 275 musicstore?

Είπαμε, ένα πετάλι είναι, ούτε καν bοutique...

 

ακριβώς  8)

 

είμαι πανευτυχής κάτοχος του παρακάτω

http://www.thomann.de/gr/behringer_vm1_vintage_time_machine.htm

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβώς  8)

 

είμαι πανευτυχής κάτοχος του παρακάτω

http://www.thomann.de/gr/behringer_vm1_vintage_time_machine.htm

 

Πιστεύω ότι αντιλαμβάνεσαι και μόνος σου ότι μιλάμε για ανόμοια πράγματα...Κάτι σαν Bad Monkey vs αυθεντικό Maxon TS9 κατάσταση..Δεν είναι τα πάντα θέμα αναλογίας τιμής/απόδοσης.

 

Στην πρωτη φωτο του αρχικου ποστ το αριστερα ειναι το vintage και το δεξια το απλο deluxe memory man?? Επειδη αν εξαιρεσεις το 'κουτι' φαινονται ολοιδια και στα inputs και στα knobs.

 

To μεγάλο αριστερά είναι είτε vintage από τα 80s,είτε ένα απο τα reissues που βγήκανε από τα mid-90s μέχρι το 2005 νομίζω.Γενικά για τα reissues δεν ακούστηκαν ποτέ παράπονα,αν και μερικοί επιμένουν ότι τα αυθεντικά είχαν το κάτι παραπάνω.

 

Εδώ θα βρείς ένα ωραίο άρθρο για την εξέλιξη των αυθεντικών memory man:

http://electroharmonix.ronsound.com/index.php?option=com_content&task=view&id=30&Itemid=45

 

Η μονη εμφανης διαφορα(πλην της θεσεως των inputs και των pots) ειναι οτι το ενα εχει knob για την αλλαγη βιμπραντο κορους και το αλλο εχει ενα switch. Εχουν καμια ηχητικη διαφορα ή ειναι το ιδιο κυκλωμα??

 

Ο ίδιος ο AnalogMan σε ξένο forum είχε δηλώσει ότι το κύκλωμα είναι το ίδιο,τα components όμως είναι διαφορετικά.Είχε αναφέρει μάλιστα χαρακτηρηστικά ότι δεν υπήρχε τρόπος να χωρέσει το μεγάλο memory man σε τόσο μικρό σασί,αφού ακόμα και στο..πληθωρικό ;D αυθεντικό σασί ήταν ήδη αρκετά στριμωγμένο.Σημαντικό είναι ότι και το καινούργιο χρησιμοποιεί ακόμα τα ίδια σπάνια NOS Panasonic delay chips.

 

Συμπέρασμα?Διαφορές ναι,σίγουρα υπάρχουν.Από εκεί και πέρα είναι θέμα υποκειμενικό και γούστου.Άλλωστε για κάποιο λόγο κανένα memory man δεν έτυχε να ακούσω που να είναι ακριβώς ίδιο με κάποιο άλλο,ακόμα και της ίδιας σειράς.

Πάντως με όλο το hype και τη γκρίνια γύρω από το καινούργιο dlx memory man,ότι ακούγεται κατώτερο και δεν φέρει επάξια το όνομα,οι τιμές των παλιών και των reissues έχουν φτάσει πολύ ψηλά και αν σταματήσει η EHX κάποια στιγμή να βάζει τα NOS chips, θα εκτοξευθούν σε παράλογα ύψη.

 

Δεν είχα δει το θέμα όταν πρωτοξεκίνησε και δεν ξέρω τι αγόρασε τελικά ο φίλτατος tsoykoy,αλλά αν θέλετε μπορούμε να μαζευτούμε για ένα ενδιαφέρον τεστάκι,να τα βάλουμε δίπλα-δίπλα και να ανεβάσουμε κλπικάκια μετά στο φόρουμ.

Μπορώ να συνεισφέρω με ένα DMM του '81.Αν βρούμε ένα καινούργιο DMM, ένα από τα reissues και ένα memory toy το οργανώνουμε. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι αντιλαμβάνεσαι και μόνος σου ότι μιλάμε για ανόμοια πράγματα...Κάτι σαν Bad Monkey vs αυθεντικό Maxon TS9 κατάσταση..Δεν είναι τα πάντα θέμα αναλογίας τιμής/απόδοσης.

 

 

από αυτά που γράφεις υποψιάζομαι ότι μάλλον δε το έχεις δοκιμάσει  :)

 

Βασικά αντιλαμβάνομαι ότι το αναλογικό delay είναι εξ' ορισμού lo-fi :), οπότε οι συζητήσεις περί ποιότητας καλό είναι να γίνονται με προσοχή. Τώρα οποιουνού του περισσεύουν 300 μόνο για ένα "βρώμικο" delay, με γεια του με χαρά του 8)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από αυτά που γράφεις υποψιάζομαι ότι μάλλον δε το έχεις δοκιμάσει  :)

 

Βασικά αντιλαμβάνομαι ότι το αναλογικό delay είναι εξ' ορισμού lo-fi :), οπότε οι συζητήσεις περί ποιότητας καλό είναι να γίνονται με προσοχή. Τώρα οποιουνού του περισσεύουν 300 μόνο για ένα "βρώμικο" delay, με γεια του με χαρά του 8)

 

Δε θα διαφωνήσω στην lo-fi προσέγγισή σου..Αλλά τουλάχιστον εγώ προσωπικά δεν επέλεξα το memory man μόνο ως ένα lo-fi αναλογικό delay.Αυτό που με κέρδισε είναι αυτός ο πολύ ιδιαίτερος και χαρακτηριστικός χρωματισμός του.

 

Αν έχεις όρεξη και τελικά οργανώσουμε το τεστάκι θα ήταν τρομερά ενδιαφέρον να φέρεις και το VM-1!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο προσωπικη εμπειρια που ειχα με το memory boy τον ηχο του τον γουσταρα απιστευτα

αλλα....

bossταριζε το σημα μολις το ανοιγα  ??? κατι που μου ξενερωσε τελειως και πηγε απο εκει που ηρθε..

Φλερταρω πολυ ομως με το toy και διαβασα αρκετα ικανοποιητικα reviews  ;)

παντως μπορεις να το βρεις απ τον παναγοπουλο εγω απο εκει το πειρα

 

αυτα απο μενα 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω το deluxe memory man reissue  με true bypass

τι να πω το πεταλι αξιζει ακομα και να το χεις μονο για το pre amp του!

Φοβερος ζωντανος ηχος , με εκανε σχεδον να μετανιωσω οταν πηρα το analogman extra large που χει παραπανω delay time αλλα το dmm απλα ειχε αλλον αερα ,το ενιωθες το πεταλι !

επαθα πλακα προσφατως διοτι βαζοντας το στη λουπα του Δρος Ζ κοντεψαν να μου φυγουν οι καλτσες απ τον ηχο! σα να χορευαν γυρω μου οι νοτες που επαιζα! Οποιοι το χουν ξερουν οτι δεν υπερβαλω... αναρρωτιεμαι τωρα τι ειδους beast να ειναι ενα λαμπατο echoplex....

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου