Προς το περιεχόμενο

chain of effects


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδες καλημερα.

θελω να σας ρωτησω κατι σχετικα με την αλυσιδα των εφφε.

εχω μια σειρα πεταλια τα οποια τα βαζω στη λουπα του ενισχυτη μου (send - return), με την εξης σειρα:

comp - wah - noiz suppressor - chorus - flanger - delay - booster.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης: το wah ειναι το morley bad horsie II και οταν το ενεργοποιώ παρατηρω οτι μου σηκώνει την ένταση του ήχου (το volume), παρά το γεγονός ότι εχω ρυθμίσει την ένταση που φευγει απ το πεταλι τελειως χαμηλα.

ξερει κανεις γιατι γινεται αυτο ? τα εχω βαλει "λαθος" στην σειρα ?

σημειοτέον οτι οταν ενεργοποιω το wah δεν ειναι αλλο πεταλι on  εκτος καμια φορα του delay ....

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ό,τι έχω ακούσει, συμβαίνει με τα περισσότερα wah πετάλια το συγκεκριμένο φαινόμενο (φυσικά δεν μιλάω για ιδιαίτερα σημαντική άνοδο της έντασης). επίσης δεν νομίζω οτι το wah είναι απαραίτητο να μπει στην λούπα του ενισχυτή σου, αν και δεν πιστεύω ότι η μεταφορά σε άλλο σημείο της αλυσίδας σου θα σου λύσει το πρόβλημα της έντασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα COMP-BOOSTER  & WAH δεν εχουν ΚΑΜΜΙΑ δουλεια στο effect loop του ενισχυτη σου.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον έχει να κάνει με την ίδια τη Morley, καθώς και το δικό μου Power Wah κάνει ακριβώς το ίδιο πράγμα με την ένταση τέρμα κάτω.

 

Επισής τον κομπρέσσορα δοκίμασε να τον βάλεις μετά το Wah, γιατί έτσι σου "μπουκώνει" περισσότερο την είσοδο στο wah.

 

Τέλος, εγώ θα έβαζα γενικότερα σε άλλη σειρά τα πετάλια, δηλαδή:

Send--> wah, compressor, chorus, flanger, delay, noise suppressor --> return

 

Booster στο input μαζί με την κιθάρα.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί ο κομπρέσορας στη λούπα ?? .... αμέσως μετά την κιθάρα πάει και στη συνέχεια το wah .

Το booster ανάλογα με τη δουλειά που θέλεις να κάνει ... για gain μπροστά , για ένταση πίσω ή στη λούπα .

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια,

αμα βαλεις το γουα μπροστα απο τον ενισχυτη θα σου δινει gain (δηλαδη θα ειναι σαν να δινεις ενταση με το knob της κιθαρας) ενω εκει που το εχεις αυξανει την ενταση του ηχου αντι για το gain του οποτε δοκιμασε να το βαλεις πριν τον ενισχυτη για να μην εχεις αυξηση της εντασης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα COMP-BOOSTER  & WAH δεν εχουν ΚΑΜΜΙΑ δουλεια στο effect loop του ενισχυτη σου.

 

φιλε μου superfunk οταν βγαζω το booster απ το loop κ το βάζω μπροστα τοτε λειτουργει ως gain. δε μπουσταρει christ κ απλως βρωμιζει μερικως. o kwstas80 καλα το λεει.

ωραια μαγκες θα δοκιμασω wah κ comp εκτος λουπας να δω εαν συμπεριφερεται σωστα κ θα σας δωσω feedback! θα δοκιμαζω να αλλαξω κ την σειρα τους (πρωτα wah μετα comp) να δω τι παιζει.

 

ευχαριστω παιδια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το νοιζ suppressor το εχω πρωτο (απ τα πρωτα) γιατι ουσιαστικα μου κοβει θορυβο μαγνητων. ουπς κ αυτο εξω απ την loop ε? τωρα μου ηρθε ....

στους humbuckers τα πραγματα ειναι οκ απο θορυβους, στις μονες μου κανει ... κορδελακια κ γι αυτο το εχω πρωτο για να κοβει τα "χςς" των μονών.

αρα εξω κ αυτο ......

 

κ στο πεδαλ βορδιο ή pedal board το wah με comp κ οτι τελος παντων τα ακολουθησει  θα συνδεονται εξω απ το send return ?

 

εχω τρελαθει στο καλωδιο ρε παιδες.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στη λούπα πάνε συνήθως εφέ που έχουν να κάνουν με χρόνο και pitching ... delay , chorus , phaze κλπ κλπ . ο κομπρέσορας καλύτερα πρίν απ'όλα για να έχει νόημα .... να μην παίρνει δλδ μπαφαρισμένο σήμα απ'το wah  ;)

 

Tώρα για τα καλώδια που λες ... έχεις δίκιο ... 2 λύσεις υπάρχουν :

1. το ξεχνας και τα βάζεις όλα πρίν αγνοώντας τη λούπα ...  ;D

2. κατασκευάζεις (όπως έκανα εγώ ) μια προέκταση της λούπας .... δες φωτο  ;)

 

 

dsc03469w.jpg

 

 

dsc03468m.jpg

 

 

δύο κουτάκια , ένα πολύκλωνο καλώδιο και μερικά βύσματα θες  ;)

 

 

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στη λούπα πάνε συνήθως εφέ που έχουν να κάνουν με χρόνο και pitching ... delay , chorus , phaze κλπ κλπ . ο κομπρέσορας καλύτερα πρίν απ'όλα για να έχει νόημα .... να μην παίρνει δλδ μπαφαρισμένο σήμα απ'το wah  ;)

 

Tώρα για τα καλώδια που λες ... έχεις δίκιο ... 2 λύσεις υπάρχουν :

1. το ξεχνας και τα βάζεις όλα πρίν αγνοώντας τη λούπα ...  ;D

2. κατασκευάζεις (όπως έκανα εγώ ) μια προέκταση της λούπας .... δες φωτο  ;)

 

δύο κουτάκια , ένα πολύκλωνο καλώδιο και μερικά βύσματα θες  ;)

ΥΓ ευχαριστώ για την βοηθεια

 

 

 

 

ναι κωστα θα τα δοκιμαζω εκτος λουπας να δω συμπεριφορα Α! τελικα το wah το εχω μετα τον κομπεσσορα στην αλυσιδα  :), εγω δε τα θυμομουν καλα.

τελικα τον κομπεσσορα να τον βγαλω απ το send - return της λουπας και να το βαλω στο input της κιθαρας μαζι με το wah? ή να το αφησω με τα αλλα modulation effects ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου