Προς το περιεχόμενο

Τώρα που πετυχαν και οι δυο κιθαρες, ποιά να διαλέ&#958


Προτεινόμενες αναρτήσεις

σας εχει συμβει ποτε να εχετε στην κατοχη σας δυο αξιολογες κιθαρες....να αλλαξετε μαγνητες και στις 2 να εχετε ψαξει αρκετους συνδιασμους και τελικα..............να βγαινουν και οι δυο αστερια(για τα γουστα σας παντα).και στο τελος να μην ξερετε με ποια να παιξετε?ειμαι εδω και μια εβδομαδα βαζω καλωδιο στην μια λεω ..τελεια....βγαζω καλωδιο βαζω στην αλλη και λεω τελεια....και τελικα ειμαι σε αυτην την διαδικασια ολη μερα......... ;D

μηπως να χαλασω την μια να ησυχασω? ::)

 

προκειται για τις:

1) fender american deluxe με seymour duncan

a)duncan custom bridge....τελειος

b) ssl-5 middle και neck

 

 

 

2)ibanez s qs540 με dimarzio

a) tone zone bridge εκατσε τελεια μετα απο παρα πολυ ψαξιμο σε μαγνητες

b) air norton neck

 

 

μπουφ......με ποια να παιξεις τελικα? :P

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το ειχα αυτο οταν ειχα τις παρακατω κιθαρες:

 

Ibanez js 1200

Ibanez js 1000

Ibanez s 470 (model 1998)

Ibanez prestige s 5470 tks

Jackson profesional fusion (model 1989)

 

Ολες μου εκαναν κλικ μολις τις επαιζα και κολαγα.Εκει ξεκινουσε το προβλημα για εμενα ομως.

Δεν μπορουσα να κανω σωστη κατανομη παιξιματος με την καθε μια και μου την εδινε. >:(

Αν μπορουσα θα τις φοραγα ολες ταυτοχρονα ??? και θα επαιζα (τρεμε michael angelo). ;D ;D ;D

Επαιζα με τη μια μετα ηθελα την αλλη και μετα τουμπαλιν και αντε παλι σκοτουρες. :-\

Το αποτελεσμα ηταν να τις πουλησω και να κρατησω μονο την js 1000 για να αποτοξινοθω.

Ειδα τελικα οτι δεν μπορω να τις εκμεταλευτω ολες αν και θα ηθελα γιατι ειμαι και λιγο της συλογης.Αλλα ειναι και κριμα να ειναι κρεμασμενες στον τοιχο για ταπετσαρια και τελικα να παιζω μονο με μια αντε με δυο το πολυ στο τελος.

Ετσι εμεινα με μια κιθαρα, ενα ενισχυτη και μια πεταλιερα και ειμαι καλα.Δεν εχω αλλες σκοτουρες.

 

Μεχρι να παρω καμια αλλη κιθαρα παλι και να αρχισουν τα ιδια ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας εχει συμβει ποτε να εχετε στην κατοχη σας δυο αξιολογες κιθαρες....να αλλαξετε μαγνητες και στις 2 να εχετε ψαξει αρκετους συνδιασμους και τελικα..............να βγαινουν και οι δυο αστερια(για τα γουστα σας παντα).και στο τελος να μην ξερετε με ποια να παιξετε?ειμαι εδω και μια εβδομαδα βαζω καλωδιο στην μια λεω ..τελεια....βγαζω καλωδιο βαζω στην αλλη και λεω τελεια....και τελικα ειμαι σε αυτην την διαδικασια ολη μερα......... ;D

μηπως να χαλασω την μια να ησυχασω? ::)

 

προκειται για τις:

1) fender american deluxe με seymour duncan

a)duncan custom bridge....τελειος

b) ssl-5 middle και neck

 

 

 

2)ibanez s qs540 με dimarzio

a) tone zone bridge εκατσε τελεια μετα απο παρα πολυ ψαξιμο σε μαγνητες

b) air norton neck

 

 

μπουφ......με ποια να παιξεις τελικα? :P

 

 

 

καλα εχεις βρει 2 κιθαρες που σου κανουν κλικ και σκεφτεσαι να δωσεις την μια ?

Μετα απο λιγο θα πας να αγορασεις μια καινουρια που κατα πασα πιθανοτητα να μην σου ταιριαζει και να παρακαλας το μελος του forum που θας εχεις πουλησει την καλη σου να την παρεις πισω!

Να πω οτι εχεις 2 strat οκ ισως να το σκεφτεις . Αλλα αλλο η στρατ αλλο η superstrat . Αν παιζεις live δεν θα θες μια κιθαρα backup μιας και οι 2 εχουν τρεμολο?

Κρατησε τες και αρχισε να μαζευεις χρημα και για μια lp και για ενα ενισχυτη και για ....

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω να διορθωσω οτι η s 470 εμεινε τελικα για backup γιατι ποτε δεν ξερεις τι γινεται.Αν και μεχρι σημερα δεν μου εχει κατσει στραβη πουθενα και να χρειαστω δευτερο οργανο.Βεβαια δεν εχω παρει και σβαρνα ολη την Ελλαδα. ;D ;D ;D

 

ignantie οτι μπορεις απο καλα οργανα μαζευε ;) ;)

 

Εμενα δεν μου εχει φυγει το μικροβιο επειδη πουλησα τα οργανα.

Καποια εφυγαν και για οικονομικους λογους :'( λογω στριμωγματος και οχι απαραιτητα οτι μαζευτηκαν πολλα.Παντως εξακολουθω να βλεπω πραγματα που με γαργαλανε ;D και την φοβαμαι την δουλεια μηπως και ξανακυλησω.. ::) ::) ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έπαθα άλλο.....

Ξεβράκωσα την Deluxe διότι έπρεπε να βάλω τους SSL-4 στην κιθάρα του εξαδέρφου μου (με έπρηξε), φυσικά έπρεπε να βάλω κάτι πάνω μετά (είχα ένα σετάκι LACE Copper Anniversary 20 Years πάνω σε μιά MIM που έπρεπε να σπρώξω σε ένα νεαρό).

Τελικά η Deluxe παίζει τρομερά με τους LACE και δεν ξέρω αν φταίει το μαόνι με τον έβενο, αλλά και η japan του εξαδέρφου γαζώνει.....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

καλα εχεις βρει 2 κιθαρες που σου κανουν κλικ και σκεφτεσαι να δωσεις την μια ?

Μετα απο λιγο θα πας να αγορασεις μια καινουρια που κατα πασα πιθανοτητα να μην σου ταιριαζει και να παρακαλας το μελος του forum που θας εχεις πουλησει την καλη σου να την παρεις πισω!

 

 

μα δεν ειπα να  πουλησω καμια....απλα συμβαινει το πλεον κακο οτι δεν ξερω με ποια να παιξω και 2 ακουγονται πλεον...καταπληκτικα στα αυτια μου και οι δυο ειναι πολυ ανετες.........απλα ειναι ενα θεμα αυτο...και φανταζομαι πως νιωθουν αυτοι που εχουν 5 και 10 τετοιες κιθαρες.......περισσοτερη ωρα θα τρωνε στο να αποφασισουν παρα στο να παιξουν.....

 

 

p.s καλα ειδικα η ibanez μου εβγαλε την ψυχη μεχρι να βρω μαγνητη στα γουστα μου......μεχρι και αγγελια την εβαλα απο τα νευρα μου να την πουλησω :P....δυσκολο ξυλο το mahogany.....ενω στη strat  με το alder .....ολα μια χαρα...μια επιλογη εκανα και επεσα αμεσως μεσα.

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έπαθα άλλο.....

Ξεβράκωσα την Deluxe διότι έπρεπε να βάλω τους SSL-4 στην κιθάρα του εξαδέρφου

 

μπορεις να πεις καμια γνωμη για τους μαγνητες αυτους,γιατι ημουν μεταξυ αυτων και των ssl-5 τελικα εβαλα τους δευτερους καθαρα απο προσωπικη επιλογη -τυχη.....ξερω οτι στα γκαζια ειναι ταμαμ.....αλλα στα καθαρα τι παιζει?

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κουδουνάτα καθαρά δεν κάνουν....

Όμως αν χαμηλώσεις στο 7 κι έχεις το Bright ανοιχτό στον ενισχυτή είσαι οκ.

Είναι μπασσάτοι μαγνήτες γενικά αλλά είπαμε χαμηλά παίζουν οκ και μόλις τερματίσεις τα pots γίνεται κόλαση.

Είδα μια ανισοροπία στον ήχο (όλοι ήταν ίδιοι σε ωμική αντίσταση και ο μεσαίος RWRP) με αποτέλεσμα να πρέπει να πάς πολύυυ κάτω τον neck και πολύυυ πάνω τον Bridge και πάλι δεν τρελλάθηκα (γι αυτό και τους έδωσα στον εξάδερφο).

Ο μεσαίος τώρα που τον έβαλα και ενδιάμεσο σε P-RAILS HSH σε strat ήταν πιό δυνατός κι από τον P90!!!

Εγώ ΔΕΝ θα τον ξαναχρησιμοποιήσω, προτιμώ τους Bill Lawrence.

 

Από την άλλη η πλαστικούρα των LACE στην deluxe εξαφανίστηκε τελείως + το ότι είναι μονοί και αθόρυβοι μαγνήτες.... (έφαγε κι έναν Πυκνωτάκο 1000άρι) κι έστρωσε.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι έχω ένα κακό. Συνήθως μου αρέσουν οι κιθάρες ως είναι, με τους stock μαγνήτες τους. Και δεν μιλάω μόνο για ακριβομαόνια με Duncans...  :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου