Προς το περιεχόμενο

aναζητηση καρτας ηχου


ESP1982

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας...επιτελους ειπα και εγω να μπω στο τριπακι αναζητησης καρτας ηχου :P

 

χρειαζομαι λιγη βοηθεια μιας και στο νετ δεν μπορω να βρω κατι με τις απαιτησεις που εχω...

 

 

οι απαιτησεις μου λοιπον ειναι οι εξης:

 

1- πρεπει να εχει balanced inputs

 

2- phantom power για πυκνωτικο μικροφωνακι

 

δε νομιζω πως ειναι πολλες...χεχε...

 

η μονη καρτα που βρηκα ηταν η layla.το μονο που δεν μου εκανε σε αυτην ειναι το οτι ειχε 4385 εισοδους και αλλες τοσες εξοδους.κατι λιιιιιιιγο πιο περιορισμενο στον αριθμο αυτον υπαρχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας...επιτελους ειπα και εγω να μπω στο τριπακι αναζητησης καρτας ηχου :P

 

χρειαζομαι λιγη βοηθεια μιας και στο νετ δεν μπορω να βρω κατι με τις απαιτησεις που εχω...

 

 

οι απαιτησεις μου λοιπον ειναι οι εξης:

 

1- πρεπει να εχει balanced inputs

 

2- phantom power για πυκνωτικο μικροφωνακι

 

δε νομιζω πως ειναι πολλες...χεχε...

 

η μονη καρτα που βρηκα ηταν η layla.το μονο που δεν μου εκανε σε αυτην ειναι το οτι ειχε 4385 εισοδους και αλλες τοσες εξοδους.κατι λιιιιιιιγο πιο περιορισμενο στον αριθμο αυτον υπαρχει?

 

Η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι μπαίνεις σε ένα λάθος τριπάκι.

 

Αντί να ψάχνεις για μια κάρτα που να τα κάνει αυτά (και υπάρχουν κάποιες, ακριβές) καλύτερα θα ήταν να κοιτάξεις για μια κάρτα με καλούς converters και drivers + έναν καλό προενισχυτή για τα balanced inputs και το phantom power. Αν δεν γράφεις πολλά κανάλια μαζί, ένας μονοφωνικός/στερεοφωνικός σου κάνει μια χαρά. Αλλιώς πας για μια κονσολίτσα.

 

Νομίζω ότι και να υπήρχε η κάρτα που θέλεις θα ήταν βλακεία να την πάρεις, γιατί, στην δεύτερη option που περιγράφω πιο πάνω, μετά από 1-2 χρόνια που θα θέλεις να πάρεις καλύτερη κάρτα, θα σου μείνει και ο preamp προίκα. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατ'αρχην ευχαριστω για που απαντησες :D

 

 

 

οσον αφορα το τι θελω τις balanced inputs...τις θελω για τον εξης λογο:

 

η tonelab η οποια εχω, εχει balanced εξοδους και εσωτερικο A/D και D/A converter στα 20bit

 

 

οποτε το βρισκω αρκετα χρησιμο να ηχογραφησω direct στην καρτα.

το phantom power το χρειαζομαι για καταραμενο πυκνωτικο ειτε για χρηση ενισχυτη,ειτε για χρηση ακουστικων οργανων.........

 

πες μου αν μπορεις τη γνωμη σου για αυτο που σκεφτομαι.τον ηχο μου τον εχω βρει.(piu-piu star wars και laser με την σημαντικη βοηθεια της tonelab :lol: )δε θα βοηθησει να γραφω direct απο την tonelab :?:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK, κοίταξε τι γίνεται. Η δικιά μου η καρτούλα για παράδειγμα (M-audio 1010LT) έχει δύο balanced XLR εισόδους, με μια τέτοια μεθοδολογία όπως αυτή που περιγράφεις θα δουλέψει. Προφανώς υπάρχουν και άλλες τέτοιες, δεν έχω υπόψιν μου μάρκες, πρέπει να το ψάξεις.

 

Αυτό που ανέφερα παραπάνω για τον προενισχυτή, δεν θα δουλέψει με την Tonelab καθώς ο προενισχυτής δεν θα τα πάει καλά με την line είσοδο. Ωστόσο η 1010LT έχει και προενισχυτές μικροφώνων στις παραπάνω εισόδους, χωρίς όμως phantom power.

 

Οπότε:

 

1) Ή διαχωρίζεις τις δύο απαιτήσεις και παίρνεις μια κάρτα + προενισχυτή με PP.

 

2) Ή παίρνεις μια κάρτα σαν αυτή και βρίσκεις έναν άλλο τρόπο να δίνεις 48V στο μικρόφωνό σου.

 

Προσωπικά θα προτιμούσα (και έχω προτιμήσει δηλαδή...) την πρώτη εκδοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου