Προς το περιεχόμενο

yaΦΞΑΕ (yet another Φτηνοι Ξενοι Ακριβοι Ελληνες)


evris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξερω οτι ολο τα ιδια και τα ιδια λεμε, γιαυτο το βαζω και μονος μου στην Παιδικη Χαρα...  Δεν ανακαλυψα τον τροχο, i know, αλλα καθε φορα που το βλεπω, μου φαινεται το ιδιο απιστευτο

 

Εχουμε λοιπον.

 

Αρμονιο YAMAHA PSR 413

 

Τιμη καταστηματος ΝΑΚΑΣ: 368 e

Τιμη online ΝΑΚΑΣ: 331 e.

 

Τιμη playback-europe: 319e

 

Τιμη musicstore: 299e

 

Τιμη thomann: 289e

 

Τιμη dv247: 220e.

 

Ισως και να υπηρχαν και φτηνοτερες τιμες, δεν το εψαξα και τοσο πολυ, αγορασα απλα ενα για την μικρη.

 

Δηλαδη αν ενα καταστημα απλα μπορει να αγοραζει απο το dv247 (10,20, 100 κομματια, χωρις να καταφερνει καν εκπτωσεις, με τιμη λιανικης, και να τους χαριζει και το ΦΠΑ) στα 220 και να πουλαει πχ 368, εχει μια διαφορα 67% μεταξυ τιμης αγορας και τιμης πωλησης (μεταφορικα τα αγνοω γιατι ηδη απο το δευτερο τεμαχιο ειναι κερασμενα). Και θα μπει και σε κληρωση για να κερδισει 100? 1000? ευρω  :P

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δειξε και ενα με συγκριση τιμων dv247-zozef στις PRS.

Μέχρι πριν ενα χρόνο ελάχιστοι γνώριζαν το dv247. O zozef είχε και έχει χαμηλότερες

τιμές απο τον thomann και ίσως ακόμα χαμηλότερες σε μετρητά αλλά εξίσου

ξεκαρδιστικές σε σχέση με το dv247.

750

http://www.thomann.de/gr/prs_se_custom_gbk_trem.htm

710

http://www.zozef.gr/site.php?&file=product-view.xml&cat0id=&cat1id=13&cat2id=51&id=2144

450

http://www.dv247.com/guitars/prs-se-custom-electric-guitar-gray-black-tremolo--34926

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι να πάω αυτοπροσώπως στου Ντιβή για να δοκιμάσω PRS και να αγοράσω αυτή που μου αρέσει ηχητικά και παικτικά, τότε οκ. Αν όμως την παραγγείλω σαν να επρόκειτο για μηχάνημα που θα παίζεται και θα ακούγεται καρμπόν με ένα άλλο (που ίσως να μην έχω παίξει και ποτέ!) όπως πχ. ένα αρμόνιο, τότε είμαι άξιος της μοίρας μου.

 

Παρεπιπτόντως, είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατο να γίνουν παραγγελίες ηλεκτρονικού εξοπλισμού από μαγαζιά της Βρετανίας για αποστολή στην Ευρώπη, για τον απλό λόγο ότι γνωρίζουν πολλοί ότι οι τιμές είναι πολύ χαμηλότερες, κι έτσι διαταράσσεται η ισορροπία των εμπορικών συναλλαγών σε ευρωπαϊκό επίπεδο. Δεν ξέρω για πόσο ακόμη θα κρατήσει ο Ντιβής τις έξτρα σπέσιαλ τιμές του και για αυτούς που είναι εκτός UK. Kανονικά θα είχα βάλει στοίχημα ότι θα είχε σταματήσει by now (και βεβαίως, θα το είχα χάσει).

 

Παράδειγμα: πρόσφατα κοιτούσαμε με έναν φίλο μου να αγοράσουμε ένα σούπερ ντούπερ νέο κινητό. Επηρεασμένος από την κατάσταση του Ντιβή του είπα να κοιτάξει σε βρετανικά σάιτ. Όντως ήταν αρκετά φθηνότερο, αλλά αποστολή εκτός UK δεν γινόταν. Σε όσα βρετανικά σάιτ προσπαθήσαμε, η κατάσταση ήταν η ίδια, και κατέληξε να το αγοράσει από ένα κανονικό (κι όχι online) κατάστημα.

 

 

 

ΥΓ. To θέμα μετακινείται στην "Αγορά", με το πρώτο και παραμικρό spam όμως θα πάει πίσω από κει που ήρθε.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παρεπιπτόντως, είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατο να γίνουν παραγγελίες ηλεκτρονικού εξοπλισμού από μαγαζιά της Βρετανίας για αποστολή στην Ευρώπη, για τον απλό λόγο ότι γνωρίζουν πολλοί ότι οι τιμές είναι πολύ χαμηλότερες, κι έτσι διαταράσσεται η ισορροπία των εμπορικών συναλλαγών σε ευρωπαϊκό επίπεδο.

 

 

μπορεις να σταθεις λαιγο παραπανω σε αυτο?

εννοω ποιο ειναι το προβλημα?

ετσι και αλλιως αυτος δεν ειναι ενας απο τους ρολους της ενωμενης ευρωπης?

να ψωνιζεις οτι θες, απο οπου θες?

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι ειδικός επί του θέματος αλλά προφανώς υπάρχουν οι ανάλογοι περιορισμοί στην εξαγωγή τέτοιων αγαθών επειδή υπάρχουν οι γνωστοί παράγοντες ανισορροπίας (πχ. η τιμή της λίρας, οι πιο ευνοϊκές συμφωνίες με τους χονδρέμπορους, το γεγονός ότι υπερατλαντικές εισαγωγές μπορούν να φτάσουν κατευθείαν στην Βρετανία χωρίς ενδιάμεσους σταθμούς κλπ).

 

Όσον αφορά στο οικονομικό φαινόμενο της αθρόας εισαγωγής φτηνών προϊόντων που βλάπτουν την οικονομία των κρατών που τα δέχονται, κάτι σκόρπιες σκέψεις εδώ: http://www.noiz.gr/index.php?topic=8884.msg157935#msg157935

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου