Προς το περιεχόμενο

Laney Cub 10


NoIzY

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά! Τον έχει ακούσει κανείς τον ενισχυτάκο από κοντά να μας πει καμιά άποψη?

 

Στην Αθήνα υπάρχει πουθενά να τον ακούσουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον άκουσα στον ΝΑΚΑ της Αγ.Παρασκευής μαζί με τον 8 ο οποίος ειναι πολύ λίγος...ο 10 είναι πιο συμπαθητικός θα έλεγα(προσωπική άποψη) με πολύ καλό καθαρό και πολύ λίγο Drive(μέχρι Βlues)...δεν τον δοκίμασα με πεταλάκι μπροστά αλλά για practice στο σπίτι μου ακουστηκε καλός....

seven deadly sins..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο πολύ με ενδιαφέρει το καθαρό του αλλά και το headroom που μπορεί να δώσει..

 

Να φανταστώ ότι στον Νάκα στην Αθήνα θα υπάρχει?

(αν ξέρει κανείς και για Περιστέρι ακόμα καλύτερα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες αργότερα...

 

Καλησπέρα σε όλους

 

Ανασύρω ξανά αυτό το θέμα για να μην ανοίξω καινούργιο. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα ενισχυτή εως 200 ευρώ ο οποίος να είναι αξιοπρεπής για πρόβες σε εσωτερικό χώρο και για πιθανή χρήση σε μικρό live. Κυρίως όμως για χρήση σε εσωτερικό χώρο (π.χ. διαμέρισμα ).

 

Η πρώτη μου σκέψη πήγε -μετά μια σειρά καλών κριτικών- στον VHT special combo 6 ο οποίος στο Θωμά πάει 138 ευρώ αλλά δυστυχώς δεν βλέπω να υπάρχει και απ ότι πληροφορούμε υπάρχει γενικευμένο πρόβλημα στις παραγγελίες του εν λόγω μοντέλου... anyway...

 

Λοιπόν, ο ενισχυτής που βρίσκω ως εναλλακτική είναι ο λαμπάτος Laney cub 10,  10 watt 10'' ηχείο κλπ. Υπάρχει κάποια σχετική εμπειρία - άποψη για τον εν λόγω ενισχυτή ?

 

Μήπως σε αυτά τα λεφτά αξίζει περισσότερο κάποιος τρατζιστοράτος ? (λαμπάτο δεν βρήκα άλλον) δεδομένου ότι λίγη "σκληρή" hardrock βρωμιά είναι επιθυμητή ? .  Χρησιμοποιώ ήδη πεταλιέρα (tonelab) και όπως είπα ο ενισχυτής προορίζεται για κύρια χρήση σε κλειστό χώρο και budget όχι πάνω από 120 εως 200-210 ευρώ.

 

Καμιά πρόταση ?

 

ευχαριστώ

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Νεκρανάσταση προς οικονομίαν χώρου...

 

Έχει αλλάξει κανείς μεγάφωνο στον Laney Cub 10; Σκοπός μου είναι να "καθαρίσει" ο ήχος του (κυρίως από αυτή τη διάχυτη "μπασίλα") και ιδανικά να αυξηθεί η έντασή του. Τώρα φοράει το μαμίσιο μεγάφωνο (Celestion tube 10, κεραμικό 30W).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νεκρανάσταση προς οικονομίαν χώρου...

 

Έχει αλλάξει κανείς μεγάφωνο στον Laney Cub 10; Σκοπός μου είναι να "καθαρίσει" ο ήχος του (κυρίως από αυτή τη διάχυτη "μπασίλα") και ιδανικά να αυξηθεί η έντασή του. Τώρα φοράει το μαμίσιο μεγάφωνο (Celestion tube 10, κεραμικό 30W).

ποτε τον πηρες τον ενισχυτη? εγω τον εχω κανα διμηνο και φοραει μεγαφωνο HH. λαμπες εχεις αλλαξει? Και σε μενα εχει μια αρκετη μπασιλα αλλα οχι κατι ενοχλητικο, εχω το tone στο 8 συνηθως (ωρα 15:00) γενικα παντως εχει πολυ γλυκο ηχο αυτος ο ενισχυτης με ωραιο καθαρο και αδιαφορο gain, οποτε εγω λεω να αλλαξω καποια στιγμη τις λαμπες προενισχυσης με κατι αλλο που να μη βρωμιζει τοσο γρηγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τον πήρα μτχ από ένα παιδί που τον πήρε καινούριο το καλοκαίρι του '14.

Με έχει εντυπωσιάσει ο ενισχυτάκος! Χτες κάθησα όλη μέρα στο σπίτι κ τον έσκιζα!  ;D Πραγματικά πολύ ωραία καθαρά, και πάει ωραία με τα πετάλια μου -με το delay στα καθαρά κ το proco rat για ωραία marshall βρωμιά που μου θυμιίζει gain stage ενισχυτή (καθαρίζει ωραία κ με το volume της κιθάρας).

 

Δεν έχω αλλάξει λάμπες, φοράει ακόμα τις μαμίσιες (Ruby tubes). Αλλά σκέφτομαι ν'αλλάξω πρώτα ο μεγάφωνο γιατί υποψιάζομαι ότι θα κάνει μεγάλη διαφορά. Σκέφτομαι να βάλω κάτι πιο καθαρό, με λιγότερα μπάσα (ίσως κ περισσότερα watt).

Στο ίντερνετ έχω δει κάποιες προτάσεις αλλά πρόσβαση εδώ (χωρίς να πληρώσω κερατιάτικα μεταφορικά) έχω βρει μόνο σε Jensen, που υποτίθεται ότι είναι καθαρά, αλλά είναι χαμηλά watt και δεν είμαι σίγουρος για το ηχόχρωμα στα βρώμικα (θέλω marshall φάση).

 

Πάντως η μπασίλα με ενοχλεί αρκετά με το δικό μου μεγάφωνο τουλάχιστον. Ούτε με το tone του, ούτε με πετάλι eq σώζεται η κατάσταση. Τον δοκίμασα κ σε συνθήκες μπάντας και κάπου με "έχανα" κ πιστεύω ότι φταίει αυτή η μπασίλα.

 

Τι λάμπες λες να βάλεις; Καμμιά 12at7 ή απλά άλλη μάρκα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά! Τον έχει ακούσει κανείς τον ενισχυτάκο από κοντά να μας πει καμιά άποψη?

 

Στην Αθήνα υπάρχει πουθενά να τον ακούσουμε?

Τον εχω αγορασει δυο φορες για practice amp στο σπιτι.Δυστυχως με θυρια στο σπιτι δεν γινεται να παιξεις.

Με αυτο παιζω αυτην την σπιγμη βαζοντας μπροστα ενα bogner red..γ@αμαει!!!

Καλουτσικο καθαρο και παιζει πολυ καλα με πεταλια.Μην περιμενεις πολλα ...απλα παιζει καλα για το σπιτι.

Εχουνε ενα θεμα με το τροφοδοτικο ομως..για μενα μην τον παρεις.

Υστερα απο ωρα παιξιματος αρχιζει και κανει ενα "βζζζζζζζζζζζζζ"

Και τους δυο ενισχυτες που ειχα το κανανε.....σπαει νευρα..

Εχω ακουσει οτι κατι πρεπει να αλλαξεις γιατι απο την μανα του το κανει.

Τωρα μην με ρωτησεις τι...δεν ξερω...

Παντος παιζει πολυ καλα για το σπιτι εαν και το 10 ηχειο με ψιλοξενερωνει.

Βολευει για να παιζεις σε διαφορετικα δωματια στο σπιτι η και σε φιλους.

Εγω φαντασου το ειχα πουλησει και το ξαναπηρα..πολυ βολικο.

Εαν παιζεις γκαζια δεν το ακους καν.. ;D ;D ;D ;D ;D

 

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ soto...Μόλις απάντησες σε ερώτηση του 2009!

 

...απλα παιζει καλα για το σπιτι.

Εγώ ευελπιστώ και για live, εφ'όσον του καθαρίσω λίγο τον ήχο/ανεβάσω λίγο την ένταση. ΜΟυ φαίνεται αρκετά δυνατός.

 

Εχουνε ενα θεμα με το τροφοδοτικο ομως..για μενα μην τον παρεις.

Υστερα απο ωρα παιξιματος αρχιζει και κανει ενα "βζζζζζζζζζζζζζ"

Και μένα το κάνει. Ειδικά με πετάλια/τροφοδοσία πεταλιών στο ίδιο πολύμπριζο.

 

Εαν παιζεις γκαζια δεν το ακους καν.. ;D ;D ;D ;D ;D

Αν εννοείς ότι δεν κάνει για γκάζια, διαφωνώ. Έχει εντυπωσιακά σφιχτά μπάσα και με πετάλια μου βγάζει τέλεια marshall βρωμιά. (Εκτός κι αν εννοείς για μεταλλιές.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείς ότι δεν κάνει για γκάζια, διαφωνώ. Έχει εντυπωσιακά σφιχτά μπάσα και με πετάλια μου βγάζει τέλεια marshall βρωμιά. (Εκτός κι αν εννοείς για μεταλλιές.)

 

 

οχι οχι δεν εννοω αυτο....παιζει πολυ καλα με πεταλια.

Δεν ακους το "βζζζζζζζζζζζ" που κανει το τροφοδοτικο υστερα απο αρκετη ωρα οταν παιζεις με πεταλια.

Αυτο ηθελα να πω. ;)

συμφωνω ...με τα bogner μπροστα σπερνει.. marshaλοκατασταση ..εχω το blue και το red...για πολλα γουστα.

το εχω δοκιμασει με πολλα πεταλια,με ολα επαιζε καλα.

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου