Προς το περιεχόμενο

Laney Cub 10


NoIzY

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επανέρχομαι στην ερώτησή μου περί αλλαγής μεγαφώνου στον Laney Cub 10...

 

Είμαι ανάμεσα σ'αυτά τα δύο

http://www.jensentone.com/mod_series/mod_10_70

http://www.jensentone.com/jet_series/electric_lightning_10

 

με σκοπό

 

1) ν' αυξηθεί η ένταση του ενισχυτή (ιδίως στα καθαρά) με σκοπό τα live.

2) να "καθαρίσει" ο ήχος απ' τη μπασίλα/μουντίλα, να γίνει πιο λεπτομερής.

 

Το πρώτο (μάλλον) καλύπτεται με την παραπάνω sensitivity (94 stock vs 98 κ 97 αντίστοιχα)

 

Για το δεύτερο ήθελα καμμιά γνώμη από χρήστες αυτών των μεγαφώνων. Το mod 10-70 στο the gear page μια σειρά χρηστών το παρουσιάζουν σαν το τέλειο μεγάφωνο γι'αυτό τον ενισχυτή (http://www.thegearpage.net/board/index.php?threads/upgrading-a-laney-cub-10-tube-amp.1113541/), αλλά η jensen το χαρακτηρίζει σαν σκοτεινό κ παχύ κ σκέφτομαι μήπως το Electric Lightning που χαρακτηρίζεται σαν bright κάνει καλύτερα τη δουλειά που θέλω. Από την άλλη το mod έχει κ 1 db παραπάνω sensitivity κ 20 περισσότερα βαττ...  :-\

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λες με τα dB δεν είναι τόσο απλό όσο φαίνεται.

Αν προσέξεις τα γραφήματα με τις ευαισθησίες του καθενός, θα δείς ότι  στα 2,5 περίπου ΚHz αυτό που "φαίνεται" να έχει μικρότερη ευαισθησία, στην πραγματικότητα δίνει 6-7dB παραπάνω. Στις προηγούμενες συχνότητες 1ΚHz-2,5ΚHz το αλλο δίνει ελαφρά περισσότερα dB.

Προφανώς θα ξέρεις ότι τα dB αυξάνονται με αριθμητική πρόοδο ανα 3 (3-6-9 κλπ) ενώ τα watt με γεωμετρική(1-2-4-8 κλπ).

Δηλαδη χρειάζεσαι  1w για 103dB, 2w για 106dB, 4w για 109dBdB, 8w για 112, 16w για 115dB και 32w για 118dB.

Με τα ίδια watt στο 2ο μεγάφωνο φτάνεις στα 124 dB(για τη συγκεκριμένη συχνότητα).

Οπότε εσύ που ξέρεις τι παίζεις και περίπου σε ποιές συχνότητες, αποφασίζεις ποιό προτιμάς.

"If we don't succeed, we run the risk of failure."

- George W. Bush

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2) να "καθαρίσει" ο ήχος απ' τη μπασίλα/μουντίλα, να γίνει πιο λεπτομερής.

 

Εχεις δοκιμασει να αλλαξεις την αποσταση του απο τον τοιχο. Π.Χ. τον εχεις βαλει στο κεντρο του δωματιου?

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@giorgosc

Πράγματι, το mod 10-70 φαίνεται να δίνει περισσότερα db στην περιοχή 670Hz - 2kHz, ενώ το EL να δίνει περισσότερα db μετά τα 2,2 kHz. Αυτό πώς μεταφράζεται ηχητικά; (Δηλ. σε ποιές περιοχές είναι τα μπάσα-μεσαία-πρίμα; )

 

Βρήκα και γράφημα για το μαμίσιο μεγάφωνο

https://www.tubesandmore.com/sites/default/files/associated_files/p-a-tube10.pdf

(το οποίο εκ πρώτης μελέτης, σε σχέση με τα δύο jensen, καταλαβαίνω να υστερεί περισσότερο στα μπάσα παρά στα πρίμα, οπότε ίσως το EL να είναι καλύτερη επιλογή (; )).

 

Αυτό με τα watt κ τα db δεν το κατάλαβα. Στο γράφημα του EL βλέπω μια κορυφή 109 db στα 2667 Hz. Πάει 2w-112db/4w-115db/8w-118db ; Ηχητικά τι διαφορά είναι τα 3 db;

 

@digisilence

Ναι, ναι, και χωρίς τοίχο πίσω του, και να με κοιτάζει κατά πρόσωπο (ή μάλλον, κατά ώτα). Έχει θέμα κι ελπίζω να διορθώνεται μεγαφωνικώς γιατί κατά τ'άλλα μ'αρέσει ο ήχος του, είναι ελαφρύς σαν πούπουλο και παίρνει υπέροχα τα πετάλια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παιζεις με διπλους, να τολμησω (παροτι ανεφερες οτι δοκιμασες eq) ειτε ενα ηπιο treble booster ειτε ενα passive high pass filter (ενας πυκνωτης ουσιαστικα, εγω το εχω βαλει στη στρατ μου μιας και ειχα και γω θεμα με τα μπασσα) ωστε να φας μπασο πριν χτυπησεις την προενισχυση του ενισχυτη. Ειδικα το τελευταιο ειναι κατι πολυ απλο που μπορεις να δοκιμασεις, αν ημουν αθηνα θα το τεσταραμε πολυ ευχαριστως, ειναι τεστ του ενος εσπρεσσο :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@giorgosc

Πράγματι, το mod 10-70 φαίνεται να δίνει περισσότερα db στην περιοχή 670Hz - 2kHz, ενώ το EL να δίνει περισσότερα db μετά τα 2,2 kHz. Αυτό πώς μεταφράζεται ηχητικά; (Δηλ. σε ποιές περιοχές είναι τα μπάσα-μεσαία-πρίμα; )

 

Αυτό με τα watt κ τα db δεν το κατάλαβα. Στο γράφημα του EL βλέπω μια κορυφή 109 db στα 2667 Hz. Πάει 2w-112db/4w-115db/8w-118db ; Ηχητικά τι διαφορά είναι τα 3 db;

 

Μια χαρα το καταλαβες, ετσι ακριβως παει.

Τι ειναι τα db?

Δες αυτό και θα καταλαβεις:

 

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%88%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7_%CE%AE%CF%87%CE%BF%CF%85

 

Τωρα για μπασα, μεσαια και πριμα, ειναι μαλλον υποκειμενικο το ζητημα. Σε γενικες γραμμες και θεωρητικα παντα, τα πριμα ξεκινουν απο τα 5-5,5  ΚHz (αφου εκει γυρω ειναι συνηθως τα crossover των ηχειων). Τα μπασα ειναι λιγες δεκαδες έως (πολυ) λιγες εκατονταδες Hz και ενδιαμεσα ειναι οι μεσαιες συχνοτητες.

 

Σε γενικες γραμμες παντως, βλεποντας τα γραφηματα (οχι μονο αυτων) των ηχειων, αυτα της Jensen φτανουν μεχρι 7-8 ΚHz αρα ειναι πιο πριμα, ενω της celestion φτανουν μεχρι τα 5 ΚHz, αρα λιγοτερες ψηλες.

"If we don't succeed, we run the risk of failure."

- George W. Bush

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου