Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικο 18 volt


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχετε καποιο τροφοδοτικο 18volt να μου προτεινετε ?το θελω για diy drive πεταλι ,το οποιο τωρα το δουλευω με την 12 volt εξοδο του power plant

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχετε καποιο τροφοδοτικο 18volt να μου προτεινετε ?το θελω για diy drive πεταλι ,το οποιο τωρα το δουλευω με την 12 volt εξοδο του power plant

 

Υπάρχουν 18Vdc supplies αλλά συνήθως είναι γενικού σκοπού ή για laptops κλπ. Η διαφορά τους είναι στην πολικότητα του dc jack. Στα boss type πετάλια το πλην είναι στο εσωτερικό pin/ποδαράκι του βύσματος ενώ το ανάποδο συμβαίνει στα τροφοδοτικά/πακάκια γενικής χρήσης. Κάποια βέβαια έχουν και ρύθμιση πολικότητας για αυτή τη χρήση.

 

O Δήσιος έχει πολλά τροφοδοτικα σταθεροποιημενα με τάσεις >12V και πολλά καταστήματα ηλεκτρονικών εξαρτημάτων όπως ο Φανός, ο Κατουμάς, το Ράδιο Καλλιθέα, η Amarad κλπ

 

http://www.batteries.gr/categories.asp?catid=1163

 

Σίγουρα όμως αντέχει την έξτρα τάση το πετάλι που έχεις κατασκευάσει? (πυκνωτές, τσιπ κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι θα λεγες για δυο 9βολτες σε σειρά ή για ένα voltage doubler?

+18 για Voltage Doubler.

 

έχω κάνει το κλασσικό charge pump με το MAX1044 και παίζει μια χαρά χρόνια τώρα.

 

Συμφωνώ με Sotto για έλεγχο του voltage rating των στοιχείων του κυκλώματος.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν 18Vdc supplies αλλά συνήθως είναι γενικού σκοπού ή για laptops κλπ. Η διαφορά τους είναι στην πολικότητα του dc jack. Στα boss type πετάλια το πλην είναι στο εσωτερικό pin/ποδαράκι του βύσματος ενώ το ανάποδο συμβαίνει στα τροφοδοτικά/πακάκια γενικής χρήσης. Κάποια βέβαια έχουν και ρύθμιση πολικότητας για αυτή τη χρήση.

 

Νομίζω είναι η καλύτερη λύση. Το voltage doubler δεν παρέχει αρκετή ισχύ.

Δες πχ την παρακάτω λίστα.

 

http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?category=NOTEBOOK%20ACCESSORIES&category2=%D4%D1%CF%D6%CF%C4%CF%D4%C9%CA%CF

 

Θα διάλεγα αυτό.

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.936344

 

Υπάρχει βέβαια και σε άλλα e-shops, έβαλα το link αυτό γιατί δείνει μία ακριβή εικόνα γιά το τροφοδοτικό αυτό.

Με την ισχύ που παρέχει ... σέρνει καράβι.

Trust me! I know what I'm doing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω είναι η καλύτερη λύση. Το voltage doubler δεν παρέχει αρκετή ισχύ.

Δες πχ την παρακάτω λίστα.

 

http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?category=NOTEBOOK%20ACCESSORIES&category2=%D4%D1%CF%D6%CF%C4%CF%D4%C9%CA%CF

 

Θα διάλεγα αυτό.

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.936344

 

Υπάρχει βέβαια και σε άλλα e-shops, έβαλα το link αυτό γιατί δείνει μία ακριβή εικόνα γιά το τροφοδοτικό αυτό.

Με την ισχύ που παρέχει ... σέρνει καράβι.

 

Το voltage doubler δεν παρέχει ισχύ.

Τα όποια mA παρέχονται απο την 9V μπαταρία ή ένα 9V τροφοδοτικο.

 

Άλλωστε, για το ενα πετάλι που θα τροφοδοτησει είναι μια χαρά.

 

Τα τροφοδοτικά με μεταβλητή έξοδο είναι λίγο έως πολύ επίφοβα γιατί αν δεν είναι σταθεροποιημένα δεν βγάζουν ποτέ την ονομαστική τάση που έχει επιλεγεί.

 

θα εχει ηχητικα διαφορα απο τα 12 v που το δουλευω τωρα?κι αν ναι σε τι?

 

Τα overdrives όταν δουλεύουν σε μεγαλύτερες τάσεις έχουν περισσότερο headroom.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα εχει ηχητικα διαφορα απο τα 12 v που το δουλευω τωρα?κι αν ναι σε τι?

 

Ναι, θα έχει μια διαφορά. Και αν το δουλέψεις σε χαμηλότερη τάση θα έχει επίσης διαφορά. Εξαρτάται απ το τι ήχο αναζητείς.

Για μεγαλύτερο headroom και ένταση, θέλεις μεγαλύτερη τάση. Για περισσότερη παραμόρφωση και κομπρεσάρισμα, θέλεις χαμηλότερη τάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τροφοδοτικο πρεπει να ειναι 18 v & τουλαχιστον 200 mA . αν εχετε καποιο συγκεκριμενο να μου προτεινετε

 

Με συγχωρείτε που θα επιμείνω, αλλά εγώ θα χρησιμοποιούσα, γιά πολλούς λόγους, κάτι σαν αυτό που σου πρότεινα παραπάνω.Δεν είναι χωρίς σταθεροποίηση, είναι switching τροφοδοτικό. Ίσως θα ήταν καλύτερο να απευθυνθείς σε κάποιο κατάστημα (πχ Φανός) που ξέρουν το αντικείμενο.

Βεβαίως αυτό που έγραψε ο alderbody είναι σωστό. Ένα παράδειγμα, κάποτε μου έδωσαν ένα τροφοδοτικό που είχε ένα απλό κύκλωμα ανόρθωσης η δε τάση εξόδου ρυθμιζόταν από ένα μεταγωγικό διακόπτη. Κάθε φορά συνέδεε μία διαφορετική λήψη από τον μετασχηματιστή. Η τάση εξόδου μεταβαλόταν ενοχλητικά ανάλογα με το φορτίο και υπήρχε έντονη παρουσία θορύβου. 

Αυτό που θα φοβόμουν με το συγκεκριμένο τροφοδοτικό είναι το ... Αλτσχάιμερ, καθώς πρέπει να προσέχεις να έχεις την σωστή πολικότητα και σωστή επιλογή τάσης.

Trust me! I know what I'm doing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου