Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Onyx Satellite (βάση)


apos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

 

Αντιμετωπίζω το εξής θέμα με τη Satellite:

Ενώ το pod (η κάρτα) δουλεύει άψογα όταν συνδέεται μόνο του στη Firewire θύρα, το Base Station (η βάση) παρουσιάζει μια πολύ μεγάλη καθυστέρηση μέχρι να "ανάψει". Ο χρόνος της καθυστέρησης κυμαίνεται από 1 έως 5(!) λεπτά. Το πρόβλημα παρουσιάζεται είτε η τροφοδοσία γίνεται από το Firewire bus είτε από το τροφοδοτικό της κάρτας και ανεξαρτήτως αν αυτή είναι συνδεδεμένη σε υπολογιστή την ώρα που την ανοίγω.

 

Το "πρόβλημα" παρουσιάστηκε μετά από 1,5 χρόνο χρήσης, δεν υπήρχε δηλαδή ανέκαθεν.

Μόλις αρχίσει να τροφοδοτείται, η κάρτα λειτουργεί απροβλημάτιστα, αλλά θα ήθελα να το λύσω το θέμα...

Έχει αντιμετωπίσει κάποιος κάτι αντίστοιχο με τη Satellite;

Καμιά ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα μου κάνει κουλά τελευταία..

Μόλις εγκατέστησα τους νέους drivers για win7x64, έπαψε να δίνει ήχο η έξοδος του δεξιού monitor, αφού έκανε ένα "φύσιμα". Με το satellite pod κανένα πρόβλημα... Έκανες αναβάθμιση drivers;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά τη δουλεύω σε mac, που "παίζει" κατευθείαν. Δεν είχα πρόβλημα ποτέ με τη λειτουργία της ΟΤΑΝ ανοίξει. Το θέμα είναι να ανοίξει!  ;D

 

Δοκίμασες να τη βάλεις ξανά σε κανένα XP μηχάνημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι γίνεται με τη Mackie... Η κάρτα είναι πάρα πάρα πολύ καλή (για τα λεφτά της και παραπάνω) αλλά από υποστήριξη... Ειδικά από τότε που έγινε discontinued...

 

Οι drivers είναι επίσημοι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έπαψε να δίνει ήχο η έξοδος του δεξιού monitor, αφού έκανε ένα "φύσιμα".

 

Δεν υφίσταται πλέον πρόβλημα... Δεν υπήρξε ποτέ... Εγώ είχα κάνει λαλακία... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δεν υφίσταται πλέον πρόβλημα... Δεν υπήρξε ποτέ... Εγώ είχα κάνει λαλακία... :P

 

Όντως κάτι δεν πάει καλά και δεν ξέρω αν είναι θέμα hardware ή software.

Αφού λοιπόν έλεγξα πολλές φορές τη συνδεσμολογία και είναι οκ, μου κάνει το εξής:

Η δεξιά έξοδος για το control room, μετά από λίγα δευτερόλεπτα λειτουργίας αρχίζει να παραμορφώνει την ήχο αρκετά, μειώνοντας παράλληλα την έντασή του, μέχρι τελικά το μόνο που μένει είναι μια μικρή παραμόρφωση. Αυτό συμβαίνει μόνο όταν η κάρτα λειτουργεί με τη βάση της. Χωρίς τη βάση δουλεύει χωρίς πρόβλημα. Καθάρισα πολλές φορές τα pin επαφής και στη βάση και στο satellite, αλλά το πρόβλημα παραμένει. Εν τέλει είδα πως έχουν κι άλλοι αρκετοί το ίδιο πρόβλημα (http://forums.mackie.com/scripts/forum/ultimatebb.cgi?ubb=get_topic&f=27&t=002196 ).

 

Έχει κάποιος από εσάς παρόμοιο ή το ίδιο πρόβλημα; Κάποια γνώμη;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου φαίνεται πρόβλημα hardware του dock station. Αν μετά απο 1,5 χρόνο "φαγώθηκε" ένα πυκνωτάκι στο κύκλωμα τροφοδοσίας μέσα στο dock station, είναι πολύ πιθανόν γι αυτό να αργεί να ανάψει. Τώρα από κάτι τέτοιο, δηλαδή από μη σωστό ρεύμα, μέσα στο dock station, μπορεί και να προέρχεται η παραμόρφωση και άλλα προβλήματα στον ήχο. Χωρίς να είμαι ηλεκτρονικός, προβλήματα που έχουν σχέση με τον "χρόνο" (από 1 εως 5 λεπτά, όπως είπες), μάλλον έχουν σχέση με τον χρόνο φόρτισης/εκφόρτισης ενός πυκνωτή. Δεν επιμένω σε αυτό, θα επιμείνω όμως ότι μάλλον δεν φταίνε οι drivers ή το OS, αλλά το hardware. Σε μία άλλη περίπτωση ενός τελικού ενισχυτή, που αργούσε 5 λεπτά να ανάψει, όταν πήγε για service, διαπιστώθηκε οτι ο τοροειδής μετασχηματιστής, είχε εμφανή υγρασία μέσα στο πηνίο. Με ένα πιστολάκι για μαλλιά, ζεστάθηκε και απομακρύνθηκε η υγρασία. Από τότε όλα μέλι-γάλα.

'Ολα είναι ατμός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κι εγώ την ίδια κάρτα και είναι πραγματικά εξαιρετική για τα λεφτά της... ΑΛΛΑ... το station είναι για πέταμα, μόνο κακά μπορεί να δημιουργήσει! Προσωπικά, το έχω "καταργήσει" και όλα οκ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου