Προς το περιεχόμενο

fender-seymour duncan invader


aris 17561

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σας ,

 

ειμαι νεοσ στο forum δεν ξερω αν πρεπει καπου να συστηθω παντωσ αν ναι συστηνομαι.

με λενε αρη μενω στο π.φαληρο και εχω μια fender stratocaster με ενα seymour duncan invader στην θεση bridge και τουσ 2 κλασσικουσ fender μονουσ στην θεση neck κσι  middle.αν θελετε να ακουσετε τι ηχο βγαζει αυτη η μετατροπη πατηστε

.

το στυλ μουσικησ που παιζω ειναι κυριωσ thrash metal και γι αυτο το λογο εβαλα αυτον το μαγνητη , λογω του οτι πλεον ομωσ ειμαι κατοχοσ μιασ bcrich warlock deluxe πλεον καλυπτω τισ αναγκεσ μου οσον αφορα το thrash με αυτη οποτε η fender μου δεν πολυ χρησιμοποιηται. τελευταια μου εχει ερθει η ορεξη να παιξω πιο progressive θεμματα (dream thetre) και λιγο πιο heavy τυπου maiden. θα μπορουσατε να μου πειτε τισ αποψεισ σασ σχετικα με το τι μαγνητεσ να βαλω ? να τον κρατησω τον invader η να τον βγαλω και να βαλω 2 διπλουσ dimarzio , η γενικα εχετε καποια αλλη αποψη ? ολεσ οι αποψεισ ειναι θεμιτεσ και ευπροσδεκτεσ. σασ ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελευταια μου εχει ερθει η ορεξη να παιξω πιο progressive θεμματα (dream thetre) και λιγο πιο heavy τυπου maiden

 

Oι Dream theater έχουν πολύ πιο heavy ήχο από αυτόν των Maiden, ο οποίος είναι πιο γλυκός και στακάτος.  ;D

 

Για thrash και σύγχρονο progressive metal ήχο δεν ξέρω να προτείνω κάτι για stratocaster,ελπίζω κάποιος που ασχολείται πιο πολύ με αυτό το είδος να σε συμβουλέψει.

 

'Oσον αφορά όμως τους maiden- όπως θα έχεις προσέξει σε διάφορα βίντεο από λάιβ- χρησιμοποιούν (κυρίως ο Murray και ο Smith) κατα κόρον στρατοκάστερ με διπλούς dimargio μαγνήτες (σύμφωνα με την Wikipedia πάντα) , το δε signature μοντέλο του Murray εχει διπλούς dimargio και στο neck και στο bridge.

 

Οπότε θα σου πρότεινα να μπείς wikipedia και να δεις ακριβώς τί μαγνήτες έχουν στις στρατοκάστερ τους...ελπίζω να βοήθησα  :-\

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά καλημέρα Άρη!!!

 

Συγχαρητήρια για την επιλογή του Invader (είμαι και ο ίδιος κάτοχος) και της BcRich Warlock Deluxe, διάλεξες έναν πολύ καλό high output μαγνήτη και μια κουκλάρα κιθάρα για να ικανοποιήσεις ρυθμικά παιξήματα σε Thrash & Death. Επαναλάμβάνω αυτό που είπε ο Lord_Goumis,.. για Dream Theatre & Iron Maiden ήχο θα βρεθείς σε αδιέξοδο. Για τον λόγο ότι η γκάμα από αυτά που παίζεις δεν είναι περιορισμένη (ευτυχώς..) δεν θα σου φτάσει ένας μαγνήτης versatile(πράγμα δύσκολο να βρείς).

Προτάσεις μου λοιπόν:

 

Α)Χρησιμοποιήσε την Bc Rich για το πιο "νέο" παίξημο στυλ Dream Theatre, ακόμη και για Thrash, Death λόγο των EMG σε χαμηλότερο κούρδισμα π.χ. Ρε. Για την καλύτερη χρήση της προτείνω κανένα Pod της Line 6 για πληθώρα από ήχους, που σε συνδιασμό με τους μαγνήτες θα έχεις πολύ καλά αποτελέσματα. Οπότε κρατάς την Fender για Maiden και πιο κλασικούς ήχους με την δυσάρεστη αλλάγή του Invader σε Dimargio "?!?" (προσοχή δεν φέρνει την πρωτιά σε ρυθμικές εκτελέσεις) ή Seymour Duncan TB4 JB π.χ.

 

Β)Αυτό που κάνω εγώ... Υπομονή και μαζεύεις χρήματα για τουλάχιστον άλλο ένα "Heavy Typ μωρό" (εστί κιθάρα όχι stratoειδές) που θα χωρίσεις κιθάρα (με ανάλογο κούρδισμα και μαγνήτη) με κατηγορία Metal που θα παίξεις. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου