Προς το περιεχόμενο

Effect pedals guts


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψαχνοντας να βρω φωτο απο τα σωθικα των πεταλιων μου, βρηκα ενα thread σε ξενο φορουμ, που εχει πολυ πραμα.

 

Check it out!

 

http://www.thegearpage.net/board/showthread.php?t=481823

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ειναι εντυπωσιακο πως μερικοι κατασκευαστες καλυπτουν τα κυκλωμα με μερικους απιστευτους τροπους.....μαλλον για να μην κανουν reverse engineering οι χρηστες  :-\ :-\ :-\ :-\ ::) ::) ::) ::)

 

OkkoDiablo.jpg

 

Εντυπωσιακο ειναι επισης σε καποιες περιπτωσεις το περιθωριο κερδους μερικων για 3-4 αντιστασεις και 2 πυκνωτες (ειδικα εκεινες που εχουν κοπιαρει ενα TS ή ενα απλουστατο booster).

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι εντυπωσιακο πως μερικοι κατασκευαστες καλυπτουν τα κυκλωμα με μερικους απιστευτους τροπους.....μαλλον για να μην κανουν reverse engineering οι χρηστες  :-\ :-\ :-\ :-\ ::) ::) ::) ::)

 

Εντυπωσιακο ειναι επισης σε καποιες περιπτωσεις το περιθωριο κερδους μερικων για 3-4 αντιστασεις και 2 πυκνωτες (ειδικα εκεινες που εχουν κοπιαρει ενα TS ή ενα απλουστατο booster).

 

+100

Πολυ σωστος, και στις δυο περιπτωσεις :)

 

Τωρα που το σκεφτομαι, γιατι δε ξεκιναμε κατι αντιστοιχο στο Noiz, με φωτο απο τα σωθικα των πεταλιων μας, γιατι στο αλλο λειπουν πολλες με τον καιρο:P

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα που το σκεφτομαι, γιατι δε ξεκιναμε κατι αντιστοιχο στο Noiz, με φωτο απο τα σωθικα των πεταλιων μας, γιατι στο αλλο λειπουν πολλες με τον καιρο:P

 

Ξεκίνα και ακολουθούμε... ;)

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Φεντεριάρης έχει απόλυτο δίκιο βέβαια, και είναι πασίγνωστες αυτές οι περιπτώσεις, αλλά να σημειώσω τα εξής...

 

α. Η γνωστή βιοχλαπάτσα που βλέπετε και στην ανωτέρω φωτό, σύμφωνα με τον Electrictabs που είχε ποστάρει παλιότερα επ'αυτού, δεν είναι μόνο για να αποτραπεί το reverse engineering. Είναι πιθανόν να χρησιμεύει και στο noise shielding.

 

β. Πολλές φορές, στις κατηγορίες περί κλωνοποίησης ενός TS ή της δημιουργίας ενός booster που φαίνεται απλούστατο αλλά δεν είναι, μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά. Τι εννοώ? Πολλές φορές υπάρχει ένα σχέδιο που όντως αξίζει τον κόπο, που δεν είναι πχ. ένα απλό ΤS με δυο-τρεις αλλαγές, που ο δημιουργός του έχει ξοδέψει πολύ χρόνο και κόπο για να το φτιάξει με άφθονα αποτυχημένα πρωτότυπα και trial & error, και που στα αυτιά ορισμένων που ξέρουν να το εκτιμούν όντως ακούγεται πολύ αξιόλογο. Το πρώτο βήμα βεβαίως από πολλούς είναι δυστυχώς η αντιγραφή, η οποία όντως σηκώνει πολύ συζήτηση ως φαινόμενο...

 

γ. Ο Freedom στο εν λόγω θρεντ (τεράστιο αν θυμάμαι καλά - δεν κλίκαρα καν) έχει ανεβάσει μερικές φωτό που θα ενδιαφέρουν πολλούς.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δεις κατι αλλα παιδιά (που ειναι και στο noiz, btw και το παιδί που ανοιξε το θρεντ "δικος" μας ειναι ;)  ) bloody_sunday τι εχουν ανεβασει το συγκεκριμένο θρεντ (δεν έχω ιδεα απο ηλεκτρονικά και δεν νομίζω ποτέ να μην αγοραζα καποιο εφε που μου κανει σαν ηχος επειδή δεν μου αρέσουν τα εντοσθια του αλλα μου αρέσει να τα βλέπω ρε γμτ...φετιχ???)... ;)

 

Το κακό ειναι οτι ολες οι "ετοιμες" φωτογραφιες που εχω, εχουν και το "υδατοργράφημα" μου ακριβώς επειδή αρχικά ανεβαιναν σαν σετ (οχι μονο gut shots) στο μικρό χαζό μου site και δεν ηθελα να χρησιμοποιηθούν απο επιτήδιους για dummy δημοπρασίες ή αγοραπωλησίες στο νετ...αν αυτό σας ενοχλεί τότε θα πρεπει να τις ετοιμάσω ολες απο την αρχή οπότε θα παρει πολυ χρόνο...

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημουν ηδη καθοδον ;D

Λοιπον.

 

Ibanez TK999HT Tube King

Tubeking.jpg

 

Ibanez Wd7 Demon Wah

Σορρυ, αλλα "φοβαμαι να προχωρησω κι αλλο το ξεκοιλιασμα(τα εχω και μολις 1μισημερα, κριμα ειναι :P)

wd7.jpg

 

Χειροποιητο απο μενα tubescreamer(το καμαρι μου ;D)

tsfront.jpg

 

tsback.jpg

 

ΥΓ: Που θα βρω θηλυκο βυσμα για ρευμα σαν των Boss να του βαλω? Δεν αντεχω αλλες μπαταριες >:(

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως καποιες φορες ο παραλογισμος ορισμενων κατασκευαστων με το να κρατανε "μυστικα" τα components των πεταλιων τους αγγιζει τα ορια της παρανοιας:

 

Καποια ατιγμη εφτασε στα χερια μου αυτος ο buffer (εξαιρετικος)

http://www.axess-electronics.com/sc/BS2-Guitar-Audio-Buffer-Splitter-p-16133.html

 

o οποιος ομως δεν δουλευε και τον ανοιξα προκειμενου να δω τι θα μπορουσα να κανω για να τον επισκευασω. Οπως σωστα ειχα υποθεσει εξαρχης ειχε "καιει" το τσιπακι του και επρεπε να αντικατασταθει. Ελα ομως που ο κατασκευαστης ειχε σβησει τον κωδικο και ετσι δεν ηξερα με ποιο επρεπε να το αντικαταστησω. Επικοινωνησα με τον κατασκευαστη (που ζει στην Αμερικη) και τον παρακαλεσα να μου πει ποιο τσιπακι χρησιμοποιει ωστε να το αγορασω απο καποιο μαγαζι ηλεκτρονικων της γειτονιας μου, αλλα αρνηθηκε. Προσφερθηκε βεβαια (προς τιμην του) να μου στειλει ενα τσιπακι αντικαταστασης με δικα του εξοδα. Περιττο να πω οτι και αυτο ηρθε με σβησμενους τους κωδικους. ::) ::) ::) ::)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Area51 με το switchable buffer τους, μοντέλο 2007

 

fommofArea51Wah.jpg

 

 

Area51 με τα πάντα όλα, μοντέλο 2008

 

fommofArea51FL.jpg

 

 

Fulltone Clyde Deluxe

 

fommofFulltoneClydeDlx.jpg

 

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου