Προς το περιεχόμενο

Jimmy Page shreds (his guitar)... Όχι για φανατικούς...


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξερει κανεις αν δηλωσε ποτε κατι για ολα αυτα?

 

δεν χρειαζεται να δηλωσει τπτ.....

μαλον δεν εχεις πιασει την φιλοσοφια των μουσικων εκεινης της εποχης.

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 71
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ξερει κανεις αν δηλωσε ποτε κατι για ολα αυτα?

 

Φυσικα και δηλωσε

 

"While all you shredders waste your time practicing scales & arpeggios I party hard w/ the best looking models in the world,tour the world,have fun & most importantly LAUGH ALL THE WAY to the BANK (& a VERY large bank it is in order for ALL MY MONEY to fit in.....)" ;D ;D   

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαινω απολυτα ! Απλα εγω σαν κλασικος φλωρος με την κιθαρα στο υψος του στερνου θα επαιζα μελοδικα chord solos!χεχε

 

Οχι θαν κανεις δε σε ειπε φλωρο, απλα μπροστα σ αυτα τα θηρια, μακαρι να ειμασταν εστω φλωροι ;).(χωρις παρεξηγηση)

By the way ετσι παιζει το τραγουδιστης μας(στο στερνο η στρατ, αλλα....παιζει!!!!)

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και δηλωσε

 

"While all you shredders waste your time practicing scales & arpeggios I party hard w/ the best looking models in the world,tour the world,have fun & most importantly LAUGH ALL THE WAY to the BANK (& a VERY large bank it is in order for ALL MY MONEY to fit in.....)" ;D ;D   

 

χαχαχα κανονικοτατα! ειχα ακουσει αυτες τις μερες μια ιστορια που ταιριαζει απολυτα με αυτο (θα ξαναρωτησω λεπτομερειες και αν αξιζει θα σας πω.. εν ολιγοις παντως, ο τυπος προσφατα απλα βαρεθηκε να βγει να παιξει λαιβ, ενω οι αλλοι ειχαν ταξιδεψει και πληρωσει ενα σωρο να τον δουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχω φαει τη ζωη μου στους ζεπ, ειναι μπαντα που θελει ΠΟΟΟΟΛΥ ψαξιμο να καταλαβεις τι κανει.

Δε τους ενδιαδερουν οι κονσερβες και τολμουν προβες ακομα και στα live, οπως W L Love που ειδαμε δεν ηταν στο προγραμμα. ¨η χαθηκε απ τη μαστουρα ο πειτζ και σωσαν οι αλλοι (ΜΕΓΑΛΕ JPJones) ή απ τη μαστουρα γουσταραν.

Το παιξιμο του παιτζ παιδες θελει πολυ δουλεια και ακομα και τωρα που εχω ακουσει το rock n roll 445465654.000000000000 φορες, ακουω καινουργια lick.

1 τραγουδι ζεπ = 1 ανωτατη στο μπλουζ.

 

Μπράβο ρε φίλεε!!! Πολλά εύγε. Πιστεύω ότι για να εκφέρει κανείς άποψη για τους Zep πρέπει να τους έχει ψάξει αρκετά και να παίξει κομμάτια με την μπαντα τους όπως εγώ π.χ. Και χρειάζεται να καταλάβει κανείς και τη φιλοσοφία τους όπως λέει όμορφα ένας άλλος φίλος παρακάτω. Δεν είναι ότι 1+1=2...ίσως λίγο παραπάνω. Και οι Zeppelin έκαναν πραγματικά ό,τι ήθελαν στα live τους.

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι Zeppelin έκαναν πραγματικά ό,τι ήθελαν στα live τους.

 

+1000

 

αυτά που ακούω στο "The Song Remains the Same" απλά με αφήνουν άφωνο κάθε φορά που ακούω το δίσκο

 

άνοιξαν ένα νέο κεφάλαιο στο χώρο του rock/blues και το έκλεισαν οι ίδιοι, για μένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ιστορία απολαύστε το παρακάτω video απο την συναυλία στο Earls Court νομίζω το 1975, είναι το δεύτερο μέρος μερος απο το σόλο του in my time of dying οπου ο Jimmy παίζει slide παίζοντας με το slide bar αλλα και με τα δαχτυλα πίσω απο αυτό, μια τεχνική που απαιτεί πάρα πολύ εξάσκηση και εξοικείωση με το συγκεκριμένο είδος (ο μεγάλος Duanne Allman ήταν πραγματικός master αυτού του είδους παξίματος με το slide).Και η κιθάρα?Ουτε fender ουτε Gibson.Μια πάμφθηνη Danelectro DC 59 με non-solid σώμα απο........κόντρα πλακέ(!) χωρίς adjustable bridge saddles.

Enjoy

http://www.youtube.com/watch?v=rb6pJlrS9DA

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Φωτιε εχε υπ οψιν πως ο πειτζ ειναι ο παικτης που σου φαινεται απλος ενω ΔΕΝ ειναι ουτε το δειχνει και ουτε το παρατηρεις. Αυτο γιατι ....τελος παντων δες συνθεσεις σε open tunning πχ rain song.

Οπως λεει και η Ε Remler(RIP) μαθητρια του J Pass(RIP) εαν θελετε Jazz, ψαξτε-φατε τα ακοπανιαμεντα του Page(μαθητης του μακλαφιν).

Δε μπορω να το εξηγησω με λογια του τι επιπεδου κιθαριστας-μουσικος ειναι.

Οποιος καταλαβε, καταλαβε, και με πιανει ντελιριο που δε βρισκω τα καταλληλα λογια να περιγραψω αυτο που καταλαβαινω απο αυτον. Ειμαι πολυ τυχερος.

Το στυλακι με το slide ειναι Louissiana κατασταση και δες Sonny Landreth για να καταλαβεις τι εννοω. Εινα κατι που παλευω 6 μηνες τωρα και μολις εβγαλα ενα lick(μ αρεσει το dobro οσο τιποτα στα κιθαρες), και για αυτο αυτα περι Zep που απο 12 χρονων μου δινουν παντα απλοχερα ολα τα μουσικα σταδια που αλλαξα. Blues, rock, heavy rock, ψυχεδελιες, rag time(style αρχεγονου blues), ethnic, voodo, hoodou, τσιφτετελια, κρητικα, ελαφρολαικα, ΟΛΑ!!!!

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου