Προς το περιεχόμενο

Shielding


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το εχει κανει κανεις;

 

Εχω διαβασει στο guitarnuts.com αλλα δεν καταλαβαινω απολυτα (ειδικα την ορολογια)

 

Ξερετε που θα βρουμε τα υλικα που χρειαζονται;

 

Επισης το copper adhesive tape.... τι ειναι;;;

 

Εχω μια κιθαρα για "καταστροφη" οποτε μπορω να κανω πειραματα :D

 

τενκ γιου

τσαμπα καιει η λαμπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έκανα (σε μια στρατ) και δεν είναι άσχημο. Μειώνει πράγματι το θόρυβο.

 

Αντί για την ταινία που προτίνει, έβαλα φύλο χαλκού 0,12 mm και το στερεώσα με βενζινόκολλα (με το σκεπτικό οτί η βενζινόκολλα μπορεί να αφαιρεθεί)

Τα υπόλοιπα είναι ψιλοπράγματα (2-3 επαφές, καλώδιο με μπλενταζ, ένα πυκνωτή)τα οποία βρίσκεις σε καταστήματα με ηλεκτρονικά (λχ στο ΦΑΝΟ στην Σολώμού ή στο Ακτίνιο στην Πατησίων)

 

Ο χρόνος θα δείξει για το χαλκό. Φοβάμαι μην ξεκολλήσει και αρχίσει να συντονίζει...

Μπορείς, συμφωνα με τι οδηγίες, να βάλεις και χοντρό αλουμινόχαρτο, που δεν βρήκα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω παιδια,

 

Αυτη την ταινια ή το φυλλο χαλκου (θα προτιμουσα λεπτοτερο απο 0,12) που τα βρισκω στην Αθηνα;;

 

Ωραιο το λινκ του SF, αλλα αμα υπαρχουν καπου Αθηνα θα το προτιμησω.

andreoulis, εχεις καμια φωτο, ετσι για να ψηθω περισσοτερο;;; :lol:

τσαμπα καιει η λαμπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι το 0,12 είναι πολύ χοντρό! με παιδεψε πολύ, αλλά δεν βρήκα λεπτότερο...

Για φωτό, θα ανεβάσω αργότερα σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω κάνει κι εγώ στη rockinger αλλά όχι πλήρως και οχι όπως λέει το guitarnuts διότι ουτε κι εγώ καταλάβαινα την ορολογία.

Εγώ πήρα ένα χάλκινο pickguard που μπαίνει κάτω από το κανονικό pickguard και επίσης shielded καλώδιο. Βέβαια αυτό που κατάφερα ήταν μια τρύπα στο νερό αφού εκ των υστέρων ο τύπος(monteallums.com) μου είπε ότι για σωστό shielding πρέπει να καλύψεις και τις κοιλότητες κάτω από τους μαγνήτες κλπ.

Όπως επίσης σημαντικό είναι και το star grounding το οποίο εξηγεί στο guitarnuts αλλά δεν μπορώ να βρω υλικά και γενικώς πως να το κάνω.

andreoulis οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη!Για πες πως το έκανες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν...

Όντως το κειμενο είναι λίγο δύσκολο να το καταλαβεις γιατί έχει ορολογία αγγλικών.

Πολύ περιληπτικά, τα βήματα που ακολούθησα ειναι:

1. Βγαζεις τις χορδες

2. βγάζεις τις βίδες του τζακ και ξεκολλάς τις δύο κολλήσεις

3. Αφαιρείς το πικγκαρντ, κόβεις το καλώδιο της γείωσης που πάει στα ελατήρια του τρεμολο και βγάζεις τελέιως το πικγκαρντ

4. Βαζεις το υλικό της θωράκισης σε όλες τις κοιλότητες (χοντρό αλουμινόχαρτο, ή στην περίπτωση μου, φύλο χαλκού 0,12

5. κολλάς το καλώδιο της γείωσης (από τα ελατήρια του τρέμολο) σε μια μικρή επαφή και μετα το βιδώνεις πάνω στην θωράκιση

6. Ξεκολλά όλες τις κολλήσεις από τα ποτενσιομετρα, βγάζεις το καλάι που περισευει και μετά ακολουθείς τις οδηγίες (ακόμα και το σχήμα να ακολουθήσεις, νομίζω ειναι αρκετό). Η ιδέα είναι όλες οι γειώσεις να πάνε σε ένα σημείο (μια επαφή), να βάλεις ένα πυκνωτή ανάμεσα σε ένα ποτ και τη γείωση, και ένα καλώδιο με μπλενταζ για το τζακ.

[/img]http://www.guitarnuts.com/wiring/shieldedinnards.gif

Εχω ανεβάσει και 4 φωτόγραφίες: http://rapidshare.de/files/8079005/Shielding.zip.html

 

Αυτά τα λίγα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν...

Όντως το κειμενο είναι λίγο δύσκολο να το καταλαβεις γιατί έχει ορολογία αγγλικών.

Πολύ περιληπτικά' date=' τα βήματα που ακολούθησα ειναι:

1. Βγαζεις τις χορδες

2. βγάζεις τις βίδες του τζακ και ξεκολλάς τις δύο κολλήσεις

3. Αφαιρείς το πικγκαρντ, κόβεις το καλώδιο της γείωσης που πάει στα ελατήρια του τρεμολο και βγάζεις τελέιως το πικγκαρντ

[/quote']

 

Εχεις κανει ωραια δουλεια. Αυτο το φυλλο χαλκου που το βρηκες;

 

Το σημειο εκεινο με την γειωση το καταλαβα, αλλα σκεφτηκα οτι πρεπει να υπαρχουν πολλα καλωδια μεταξυ του pickguard και του body, αν θελω να κανω ξεχωριστη συνδεση για γειωση σε καθε ποτ/Pu κλπ και να συνδεονται ολα μεσα στο cavity. Δεν ειναι πρακτικο ομως και μαλλον δεν θα το κανω αυτο.

τσαμπα καιει η λαμπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το pickguard φεύγουν 3 καλώδια: ένα hot και μία γείωση προς το τζάκ και μία γείωση προς τα ελατήρια του τρεμολο. Μετά την μετατροπή, έχεις μόνο δύο (βασικά ένα διπλό με μπλενταζ) προς το τζακ, αφου η γείωση των ελατηρίων πάει απευθείας στη θωράκιση.

 

Το φύλο χαλκόυ το πήρα από την ερμού, αλλά το 0,12 είναι πολυ χοντρό και προβληματικό. Θα σου πρότινα να ψάξεις για τουλαχιστον το μισό πάχος, ή για χοντρό αλουμινόχαρτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αλουνινόφυλο μπορείς να το δουλέψεις πιο εύκολα. Δεν χρειάζεται να αγκαλιάζει όλο το pickguαrd αλλά απλά να φτιάχνει ενα καπάκι γύρω απο τους μαγνήτες. Στην ουσία, αν βάλεις και μέσα στο body της κιθάρας αλουμίνιο φτιάχνεις ενα "κουτί" το οποίο θωρακίζει τους μαγνήτες.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου