Προς το περιεχόμενο

Πως φέρνουμε κιθάρα απο Αμερική; (continued ... )


anjelinio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ ενδιαφέρον το αρχικό άρθρο του superfunk επι του θέματος, αλλά ...

 

Δε μας είπες αν έχεις και εμπερία σε ... troubleshooting με τα ΕΛΤΑ. Αν το tracking των Αμερικάνων σου λέει ότι το δεματάκι σου έφυγε απο Αμερική, αλλά των ΕΛΤΑ σου λέει .... no information found .. τί κάνεις;;;

 

Είχε κάποιος την δυστυχή εμπειρία να χρειαστεί να ψάξει, ή να ξεκουνήσει κάποιον δημόσιο υπάλληλο, κάπου, έχοντας χρησιμοποιήσει EMS;

 

Προσωπικά πλέον, έχω 2 εμπειρίες αγοράς απο το εξωτερικό όπου ενεπλάκησαν τα ΕΛΤΑ .. και στις 2 είχα φανταστικά προβλήματα μαζί τους και η δεύτερη είναι ... ongoing δυστυχώς.

 

Κάποιος με γεροντική σοφία και εμπειρίες;;; Αυτοί οι καραγκιόζηδες δεν ξέρουν καν αν ένα πακέτο είναι στο αεροδρόμιο ή στο τελωνείο, ή τρώει σουβλάκια στην παν/μίου. Και τί κάνεις τότε;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι υπαλληλοι των Tαχυμεταφορων ΕΛΤΑ (που φερνουν τα πακετα EMS)  δεν ειναι δημοσιοι υπαλληλοι (για αυτο αλλωστε δουλεουν και πολυ σκληρα ακομα και Κυριακες) .

 

Εχω φερει δεκαδες πακετα με EMS και ΠΟΤΕ δεν εφταιγαν αυτοι,ΟΛΕΣ οι καθυστερησεις οφειλονται στους τελωνειακους υπαλληλους που ναι ΕΙΝΑΙ Δ.Υ.

 

Οσο εξυπηρετικοι και να ειναι οι ανθρωποι (που ειναι τις περισσοτερες φορες) αν δεν σκαναρει το πακετο ο τελωνης δεν μπορουν να μυρισουν να νυχια τους για να σου πουν που ειναι (αν & νομιζω οτι γνωριζουμε ολοι μας που ειναι,ειναι στο Ελ.Βενιζελος και περιμενει τη σειρα του)

 

Επισης το να φερνεις πακετα σε περιοδο εορτων ειναι γενικα ΠΟΛΥ κακη ιδεα....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διαφωνώ με τα παραπάνω, κι εγώ στους τελειωνειακούς αναφερόμουν με το "δημόσιοι υπάλληλοι".

 

Και φυσικά ξέρω ότι σε περιόδους γιορτών είναι κακή ιδέα να φέρνεις ... αλλά υπάρχουν κάποια όργανα που πουλιούνται μια φορά στα 3 χρόνια στο internet, και δεν έχεις την επιλογή.

 

Αλλά αυτή τη στιγμή, εγώ δεν ξέρω που είναι η κιθάρα μου, και η ερώτηση ήταν ... έχει περάσει κανείς αυτή τη διαδιακασία αναζήτησης πριν απο 'μένα; Πόσο καιρό πήρε η μεγαλύτερη καθυστέρηση; Ποιός τελικά σε ενημέρωσε; 

 

Ξέρεις .. βασικά πράγματα, να έχω μια ιδέα αν πρέπει να παω στο αεροδρόμιο να ψάχνω ή όχι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνηθως κανα μηνα μια και στις γιορτες ολοι οι τελωνιακοι παιρνουν....αδεια...περιμενε να γυρισουν απο τα.... σκι του λαου (γυρω στα μεσα Γεναρη γυρνανε) και θα δεις φως.... ;D  (και να πας τζαμπα κοπο θα κανεις μια και δεν θα βρεις κανεναν...) ;D

 

Δε λες που παλι καλα δεν σου εστειλαν το δεμα με πλοιο...(απλο ταχυδρομειο απο ΗΠΑ) μια φορα εκανα 16 μηνες να το παρω....απο τους λιμενεργατες του Περαια.... ;D

 

Επισης κοιτας σε ΛΑΘΟΣ μερος,θα κοιτας ΜΟΝΟ το Tracking της USPS οχι των ΕΛΤΑ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Δε μας είπες αν έχεις και εμπερία σε ... troubleshooting με τα ΕΛΤΑ. Αν το tracking των Αμερικάνων σου λέει ότι το δεματάκι σου έφυγε απο Αμερική, αλλά των ΕΛΤΑ σου λέει .... no information found .. τί κάνεις;;;

 

Σημαινει οτι ειναι στη νεκρη περιοχη μεταξυ του αεροπλανου και του τελωνειου. Κανε υπομονη, την περιοδο των Χριστουγεννων πού ολοι κανουν αγορες χρειαζεται.

 

 

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ ρε παιδιά, είναι παρήγορο τουλάχιστον ότι προς το παρόν η καθυστέρηση δεν είναι παράλογη.

 

Περιμένω μια απο τις 2 κιθάρες των ονείρων μου απο 16 χρονών, και είναι φυσικό να είμαι φρικαρισμένος κι εγώ ...  :)

 

Ευχαριστώ και πάλι, καλή χρονιά μας,

Άγγελος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω μια απο τις 2 κιθάρες των ονείρων μου απο 16 χρονών

 

Την παρήγγειλες όταν ήσουν 16 χρονών - τώρα πόσο είσαι?  ;D ;D  Καλή χρονιά σου επίσης.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Χαχαχαχα .. καλό !  :)

 

... κι αφού έχω ξεγράψει την κιθάρα, και τα όνειρά μου κατεστραμένα, στέλνω ένα email στα ΕΛΤΑ-Courrier χτές το βράδυ, και παίρνω απάντηση σήμερα ...

 

"αγαπητέ κύριε μπλα μπλα, η κιθάρα σας είναι στο δρόμο για το υποκατάστημα τάδε, μπήκε στη χώρα στις 9/1, βγήκε απο το τελωνείο στις 13/1 και θα έρθει αύριο πρωί στο σπίτι σας"

 

... άναυδος !!! Περιττό να πώ - αλλά το λέω - ότι πήρα επιτόπου τηλέφωνο το υποκατάστημα και πήγα επιτόπου και την πήρα μόνος μου μετά απο σχεδόν ένα μήνα που δεν ήξερε κανείς που είναι !!! Σήμερα ξεκινάει η νέα χρονιά για 'μενα.

 

Η κιθάρα ήταν μια Ibanez Voyager, γνωστή περισσότερο ως RBM2NT, η φανταστική πρώτη signature του Reb Beach. Φαντάζεστε τι τρόμο πέρασα  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεος! Υπεροχα οργανα φιλε! Μεγειες και εννοειται οτι θα μοιραστεις τη χαρα σου μαζι μας με φωτογραφιες :P

 

Μακαρι να μην βρεθω και γω να περιμενω ενα μηνα, μιας και περιμενω και γω πακετακι κιθαρα απο αμερικα... ;D

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου