Προς το περιεχόμενο

Stage Piano


MGE7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Πήρα πέρυσι ένα KORG-TR 61ός πλήκτρων synthesizer και έχω μάθει να το δουλεύω αρκετά καλά. Όμως, το πρόβλημα μου είναι πως έχω μάθει να παίζω σε βαρυκεντρισμένο κλαβιέ 88 πλήκτρων και μου είναι δύσκολο να παίξω σε αυτό. Ψάχνω κάτι που δεν ξέρω ακριβώς πώς λέγεται...Stage Piano; Digital Piano;.... στο οποίο να περνάω από midi τους ήχους από το άλλο πλήκτρο και να παίζω στα live μου... Δηλαδή δεν θέλω να έχει τίποτα περιτό, ήχους, λειτουργίες κλπ παρα μόνο το κλαβιέ... Όμως, για να δοκιμάσω αρκετά τέτοια και να αποφασίσω πρέπει να ξέρω κάποια μαγαζια... Μόνο το Bon Studio ξέρω και τον Διαμαντόπουλο που έχουν σοβαρά πράγματα... Ξέρετε κάποιο καλό μαγαζί; Γνωρίζετε κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο;;

 

Ευχαριστώ,

 

Ορέστης

Είμαστε όλοι άνθρωποι σε έναν κόσμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από μαγαζιά χωρίς να χαρακτηρίσω...

ΝΑΚΑΣ,

Σκεντερίδης πίσω απ' το σταθμό του ηλεκτρικού στον Πειραιά.

ΖΟΖΕΦ (δεν είμαι σίγουρος)

και καλή ιδέα θα ήταν να ψάξεις στο ίντερνετ μήπως δεις κάποιο μοντέλο ή βρεις την ονομασία αυτού που ψάχνεις ή παρατηρήσεις καποια λεπτομέρεια που θα χρειαστείς.

www.thomann.de

και το musicstore

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, αυτό που ψάχνεις λέγεται midi keyboard, απλά εσύ θέλεις ένα που να έχει 88άρι βαρυκεντρισμένο κλαβιέ και όχι το κλασσικό synth-action που έχουν τα περισσότερα midi keyboards που κυκλοφορούν.

 

Το λέω γιατί το digital/stage piano έχει και ενσωματωμένους ήχους, ενίοτε εφφέ και άλλα πράγματα που όπως είπες θα σου είναι άχρηστα.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, αυτό που ψάχνεις λέγεται midi keyboard, απλά εσύ θέλεις ένα που να έχει 88άρι βαρυκεντρισμένο κλαβιέ και όχι το κλασσικό synth-action που έχουν τα περισσότερα midi keyboards που κυκλοφορούν.

 

Το λέω γιατί το digital/stage piano έχει και ενσωματωμένους ήχους, ενίοτε εφφέ και άλλα πράγματα που όπως είπες θα σου είναι άχρηστα.

 

Έτσι ακριβώς λέγεται αυτό;; :P

Midi Keyboard βαρυκεντρισμενο;;

Ξέρεις κάποιο μαγαζί στο κέντρο της Αθήνας;;

Είμαστε όλοι άνθρωποι σε έναν κόσμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσα χρηματα εχεις σκοπο να διαθεσεις?

 

Νικος

 

Σίγουρα όχι πάνω από Χιλιάρικο...

Τώρα... Όσα χρειαστούν προκειμένου να πάρω ένα καλό εργαλείο...

Είμαστε όλοι άνθρωποι σε έναν κόσμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Midi controller / keyboard που να ειναι 88αρι και βαρυκεντρισμενο πολυυυ δυσκολα βρίσκεις.

 

Υπάρχει η λύση της m-audio που είναι φθηνη αλλά όχι και τόσο καλή.

 

στη συγκεκριμένη περίπτωση μπορείς να πάρεις το  pro keys -88 . Exει και καμιά 10αρια preset ήχους οι οποίοι είναι πολύ απογοητευτιικοί, αλλά η τιμή είναι τόσο χαμηλή που δεν θεωρώ πως πληρώνεις τους ήχους.

 

Υπάρχει και το pro keys sono 88 Που είναι απλά ένα Midi controller 88αρι ήμιβαρυκεντρισμένο αν δεν κάνω λάθος χωρίς ήχους...

 

 

στα 500 ευρώ θα σου πάνε αυτά περίπου.

 

επίσης υπάρχει το kestation 88 es, kai to super midi controller keystation pro 88.....  ΔΙαλγεις που θέλεις να δώσεις βαρύτητα..... το πιάνο της υπόθεσης ή στο midi controller και ανάλογα πας στα μοντέλα...

 

Μπορείς να τα δεις στην έκθεση της Ελίνας που τα φέρνει στην ελλάδα και να τα αγοράσεις από όπου εσύ νομίζεις ;)

 

ΓΙα τα χαρακτηριστικά πήγαινε http://www.m-audio.com/index.php?do=products.family  και επέλεξε το group keyboards/controllers...

 

Αντε καλά ψώνια

“Never give a sword to a man who can't dance.”

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να συμπληρώσω τα εξής....... τα μαγαζιά που αναφέρεις όπως και η Ελίνα που σου ανέφερα εγώ ή Νάκας , Ζοζέφ κλπ απο άλλα μέλη είναι εισαγωγείς και πωλητές λιανικής μαζί.

 

Συχνά δεν ασχολούνται και τόσο με απλούς ανθρώπους όπως εγώ και εσύ, και επιπλέον προωθούν τις εταιρίες που εισάγουν αυτοί. Πχ, roland ο Νακας δεν θα σου πουλήσει ποτέ....

 

Οπότε.... εγώ στη θέση σου θα πήγαινα σε 2 μαγαζιά που τα έχουν πληκτράδες.....

 

Midi Club, θερμοπυλών κοντά στην πειραίώς στο ύψος της ομόνοιας, και στο tony's keyoboards στην ιπποκράτους.

 

ΑΥτοί και με όλες τις εταιρίες συνεργάζοντα, και καλύτερες τιμές κάνουν και πάνω απ όλα ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.

 

Για τα M-audio κάτι ακόμη....

 

Οταν είχαν πρωτοβγεί, είχαν σημαντική διαφορά αίσθησης ανάμεσα στα λευκά και στα μαύρα πλήκτρα αλλά αυτό είναι κάτι που έχει διορθωθεί. Ωστόσο δεν παυει να είναι απλά ένα πλαστικό πληκτρο.....

 

Εάν σε ενδιαφέρει το τουσέ πραγματικά εγώ θα έλεγα kurzweil. Και η kawai φυσικά φτιάχνει κάτι ηλεκτρικά πιάνα που έχουν πολύ καλή αίσθηση, μια και όντως έχουν μηχανισμό με σφυράκια ...... αλλά μιλάμε για εντελώς άλλη κατηγορία οργάνου.

 

Για εμένα, ψάξε στο νετ...μάθε για τις εταιρίες και τα μοντέλα, πήγαινε να τα δεις στις εκθέσεις των εισαγωγέων... και τελικά ψώνησε ή από τα μαγαζιά που σου ανέφερα, ή από το νετ.

 

Να σαι καλα

 

“Never give a sword to a man who can't dance.”

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να συμπληρώσω τα εξής....... τα μαγαζιά που αναφέρεις όπως και η Ελίνα που σου ανέφερα εγώ ή Νάκας , Ζοζέφ κλπ απο άλλα μέλη είναι εισαγωγείς και πωλητές λιανικής μαζί.

 

Συχνά δεν ασχολούνται και τόσο με απλούς ανθρώπους όπως εγώ και εσύ, και επιπλέον προωθούν τις εταιρίες που εισάγουν αυτοί. Πχ, roland ο Νακας δεν θα σου πουλήσει ποτέ....

 

 

 

και γω τα μαγαζιά για αγορά τα ανέφερα αλλά μπορεί ο καθένας να πάει και να δοκιμάσει κάποια μοντέλα...

ούτως η άλλος στην αχαρακτήριστη ελληνική αγορά δεν χωράνε συναισθηματισμοί....!

ότι πιο φθηνό!!! (όταν αυτή είναι η μόνη διαφορά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου