Προς το περιεχόμενο

Roland TD12 χωρίς το sound module γίνεται;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ 8ΕΛΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΤΟ ΤD 12 AΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΤΟ SOUND MODULE ,ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕΕΝΑ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΚΑΙ ΤΟ SOFTWARE ΤΟY DΤ 12 ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΒΡΩ ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ,ΤΟ RESPONSE SENSITIVITY K ΟΙ ΗΧΟΙ 8Α ΑΝΤΑΠΟKΡΙΝΟΝΤΑΙ?ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕΣΩ PC?ME AΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΑΝ ΤΟ SOUND MODULE TOY ΤD-12 H NA ΠΑΡΩ  TO SOUND MODULE TOU TD12 ΚΑΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΩ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ MODULE ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΙΞΕΙΣ ΜΕ SOFTWARE ΜΕΣΩ PC.

THN ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΜΟDULE ΤΗΝ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΟ SOFTWARE.

Π.Χ ΑDDICTIVE DRUMS Η SUPERIOR DRUMMER ΕΙΝΑΙ 2 ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΧΟΥΝ ΕΤΟΙΜΟΥΣ ΗΧΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΝΑ ΠΑΙΞΟΥΝ ΤΟ ΡΟΛΟ ΤΟΥ MODULE.

ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ "ΦΟΡΤΩΜΕΝΟΥΣ" ΤΟΥΣ ΗΧΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟDULE ΠΟΥ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΠΛΑ ΣΤΕΛΝΕΙ ΤΑ ΣΗΜΑΤΑ ΤΩΝ PADS ΠΟΥ ΧΤΥΠΑΣ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ.

ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ

Α)ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Β)MODULE ΣΥΜΒΑΤΟ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Γ)ΤΑ PADS

Δ)ΚΑΛΗ ΚΑΡΤΑ ΗΧΟΥ ΜΕ ΣΥΝΔΕΣΗ MIDI ΚΑΙ ΧΑΜΗΛΟ LATENCY

(ΓΙΑ ΝΑ ΛΑΜΒΑΝΕΙ/ΣΤΕΛΝΕΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΤΟ ΣΗΜΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΟΤΑΝ ΧΤΥΠΑΣ ΤΑ PADS)

E)ΚΑΛΟ ΣΧΕΤΙΚΑ PC.

ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΒΟΛΕΥΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΕ LIVE ΝΑ ΧΕΙΣ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ.

ΠΑΝΤΩΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΑΝ ΠΑΡΕΙΣ ΕΝΑ ΠΑΛΙΟ-ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ ΣΕΤ ΜΕ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΘΑ ΠΕΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΜΙΣΗ ΤΙΜΗ ΑΠΟ ΕΝΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ.

ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΠΟ ΕΝΑ MODULE.

Υ.Γ ΝΑΙ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ

ΑΥΤΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Α)ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Β)MODULE ΣΥΜΒΑΤΟ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Γ)ΤΑ PADS

Δ)ΚΑΛΗ ΚΑΡΤΑ ΗΧΟΥ ΜΕ ΣΥΝΔΕΣΗ MIDI ΚΑΙ ΧΑΜΗΛΟ LATENCY

(ΓΙΑ ΝΑ ΛΑΜΒΑΝΕΙ/ΣΤΕΛΝΕΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΤΟ ΣΗΜΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΟΤΑΝ ΧΤΥΠΑΣ ΤΑ PADS)

E)ΚΑΛΟ ΣΧΕΤΙΚΑ PC.

ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΒΟΛΕΥΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΕ LIVE ΝΑ ΧΕΙΣ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ.

ΠΑΝΤΩΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΑΝ ΠΑΡΕΙΣ ΕΝΑ ΠΑΛΙΟ-ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ ΣΕΤ ΜΕ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΘΑ ΠΕΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΜΙΣΗ ΤΙΜΗ ΑΠΟ ΕΝΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ.

ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΠΟ ΕΝΑ MODULE.

Υ.Γ ΝΑΙ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ

ΑΥΤΑ...

Μήπως θες να μας πεις και τι εννοείς με το Β; Ενα παράδειγμα module πχ που εχεις χρησιμοποιήσει εσύ για ενημέρωση μας. Επίσης το να λες ότι το αποτέλεσμα είναι καλύτερο από της μαμας του, είναι πολύ υποκειμενικό. Ακόμα και για τους ήχους (γιατί μονο τα samples προσφέρουν τα προγράμματα που αναφέρεις) υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις εδώ μέσα, πόσο μάλλον για την ευαισθησία και συνδυασμό του module.

Συμφωνώ ότι γίνεται αυτό που ζητάει ο φίλος μας αλλά αυτό που προσφέρει η μηχανή του TD-12 είναι ένα πακέτο πετυχημένων ήχων, sequencer, εφέ, backing tracks, ευχρηστία και πάνω απ' όλα το γεγονόες ότι απευθύνεται σε ντράμερ και όχι ηχολήπτη / συνθέτη όπως τα πακέτα που αναφέρεις και τα οποία κοστίζουν επίσης αρκετά.

 

ΥΓ Τι σας έπιασε με τα κεφαλαία ρε αδέρφια; Γραψτε πεζά ακόμα και χωρίς τόνους τουλάχιστον. Τα ματάκια μας...

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα

 

Αναφορικά με τα modules που θα τριγγαρουν τα pads να τονισω ότι εχει διαφορά τι module θα χρησιμοποιησεις.Με ενα roland td-12 ή td-20 για παράδειγμα έχεις τις επιπλεον δυνατοτητες (πχ positional sensing) που προσφερουν αυτοι οι εγκεφαλοι απο ενα td-3 για παραδειγμα (περα απο τις περισσοτερες εισοδους).Εγω χρησιμοποιω addictive drums, superior drummer και ocean way drums με ενα td-12 κει ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

 

Πιο σημαντικο ειναι το pc (ram και καλη καρτα ηχου) παρα ο εγκεφαλος οπου και με ενα alesis i/o κανεις τη δουλεια σου.Live ?? μονο ακουστικο σετ.

 

Τοσο το td-12 οσο και το td-20 αλλα και το td-9 ειναι εξαιρετικα module με πολλες δυνατοτητες και ρυθμισεις αλλα οι ηχοι που βγαζουν απεχουν πολυ κατα την αποψη μου απο drum libraries.Eιναι το μελλον των edrums

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα

 

Αναφορικά με τα modules που θα τριγγαρουν τα pads να τονισω ότι εχει διαφορά τι module θα χρησιμοποιησεις.Με ενα roland td-12 ή td-20 για παράδειγμα έχεις τις επιπλεον δυνατοτητες (πχ positional sensing) που προσφερουν αυτοι οι εγκεφαλοι απο ενα td-3 για παραδειγμα (περα απο τις περισσοτερες εισοδους).Εγω χρησιμοποιω addictive drums, superior drummer και ocean way drums με ενα td-12 κει ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

 

Πιο σημαντικο ειναι το pc (ram και καλη καρτα ηχου) παρα ο εγκεφαλος οπου και με ενα alesis i/o κανεις τη δουλεια σου.Live ?? μονο ακουστικο σετ.

 

Τοσο το td-12 οσο και το td-20 αλλα και το td-9 ειναι εξαιρετικα module με πολλες δυνατοτητες και ρυθμισεις αλλα οι ηχοι που βγαζουν απεχουν πολυ κατα την αποψη μου απο drum libraries.Eιναι το μελλον των edrums

Με προλαβες..... ;D

Εχω χρησιμοποιησει roland td6,td8,td10,td12.Δεν φτανουν με τιποτα σε ηχους των προγραμματων.

Το positional sening γινεται και με το td6.

Οσο για το live και γω συμφωνω,αλλα αν καποιος θελει κατι τετοιο δεν το καταδικαζω.

Ολα αυτα ομως θελουν λιγο παραπανω χρονο για να γινουν,αλλα αξιζει κατ'εμε.

Αυτη την στιγμη εχω 2 εγκεφαλους τd8 και td10,midi συνδεση μεταξυ τους,και παιζουν αψογα.Superior drummer 2.0 προγραμμα.

Oσο για την ερωτηση αν το software αναγνωριζει διαφορους εγκεφαλους αυτοματα,

οι περισσοτεροι υπαρχουν στα προγραμματα και ετσι για να μην αλλαζεις συνεχεια καλωδια επιλεγεις το module απο την σειρα εγκεφαλων που σου προτεινει το προγραμμα.Δεν θυμαμαι ποιους εγκεφαλους εχει το καθε ενα προγραμμα προεγκατεστημενους και αυτο ενοοω με τον ορο "συμβατους"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ρε παίδες τωρα καταλαβα τι εννοείτε... ΑΛΛΟ Drum Module από το προτεινόμενο της συγκεκριμμένης σειράς εννοείτε!!! Καλά κρασιά!

Φυσικά και κανουν και φυσικά με το midi out οποιουδήποτε από αυτά, κανεις trigger σε άλλα sample libraries. Αρκει να ασχοληθείς λιγάκι.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατ αρχας ευχαριστω για το ενδιαφερον σας,αυτο που καταλαβα ειναι οτι το drum module το χρειαζομαι μονο ως  in για να συνδεω τα pad του dτ 12 k μετα να στελνει to module ωs midi out το σημα στο pc οπoυ γινεται η δουλεια με τα ιδια αποτελεσματα ομοια με το module toy td12-ευαισ8ησια,ηχους,αμεση ανταποκριση χτυπηματος-ηχου,εχοντας δυνατο υπολογιστη και τα καταληλα προγραμματα.φιλε hampis την τελευταια προταση σου που συγκρινειs τα module toy dt12 20 με τα drum libraries δεν ειναι ξεκαθαρο ποιο εχει καλυτερους ηχους κ ειναι το μελλοντων edrums?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατ αρχας ευχαριστω για το ενδιαφερον σας,αυτο που καταλαβα ειναι οτι το drum module το χρειαζομαι μονο ως  in για να συνδεω τα pad του dτ 12 k μετα να στελνει to module ωs midi out το σημα στο pc οπoυ γινεται η δουλεια με τα ιδια αποτελεσματα ομοια με το module toy td12-ευαισ8ησια,ηχους,αμεση ανταποκριση χτυπηματος-ηχου,εχοντας δυνατο υπολογιστη και τα καταληλα προγραμματα.φιλε hampis την τελευταια προταση σου που συγκρινειs τα module toy dt12 20 με τα drum libraries δεν ειναι ξεκαθαρο ποιο εχει καλυτερους ηχους κ ειναι το μελλοντων edrums?

τα προγραμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν είμαι ντράμερ αλλά μπορώ να ξεχωρίσω ποιοτικούς ήχους τυμπάνων. Έχω φίλους ντράμερ που έχουν διάφορα σετ της Roland, και το TD12 και το TD20. Από το όσο μπορώ να συγκρίνω, η ποιότητα των συγκεκριμένων μηχανημάτων δε μπορεί να συγκριθεί με την ποιότητα ήχου του Superior Drummer 2.0,το οποίο χρησιμοποιώ καθημερινά στο DAW μου. Σαφέστατα σε ένα live δεν είναι και η καλύτερη επιλογή να χρησιμοποιήσεις ένα PC/Mac μαζί με ένα software σαν το SD2.0. επίσης δεν ξέρω από άποψη εκφραστικότητας και δυναμικής τι διαφορές υπάρχουν μεταξύ hardware και software modules. Παρόλα αυτά, σε studio εφαρμογές (π.χ. ηχογράφηση) δε βρίσκω λόγο να μην χρησιμοποιηθούν όλα τα σύγχρονα μέσα που μπορεί να διαθέτει κάποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα pad ομως πρεπει να ειναι καλα ομως οπως αυτα του dt12 ή δτ 20 σωστα?ή δεν ειναι κι αυτο απαραιτητο και εχεις τα ιδια αποτελεσματα με φθηνοτερα κ τρικ μεσω pc?ρωταω πολλα γιατι ξερω λιγα και δεν θελω να με πιασουν κοτσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου