Προς το περιεχόμενο

Roland TD12 χωρίς το sound module γίνεται;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε μου καλημερα και απο εμενα.

ακου και απο εμενα την αποψη μου μιας και εχω ηλεκτρονικα.

Καταρχην να σου πω αναλυτικα τα specifications του set μου:

 

Roland TD-6 Custom SetUp:

 

Drum Module: TD-6

Drum Rack: MDS-12

Bass Drum Pad: KD-8

Snare Drum Pad: PDX-8

Tom Pads: PD-8 (x4)

Cymbal Pads: CY-8 (x3)

Hi-Hat Pad: VH-11

Ride Pad: CY-15

 

Όπως βλεπεις δεν πήρα ενα ετοιμο σετ αλλα επελεξα εγω τα κομματια που πηρα.

τι σημαινει τωρα αυτο? πηρα λοιπον το ''απλο'' σετ roland TD-6(πλεον το TD-6 ειναι dicontinued) και εκανα καποιες τροποποιησεις δηλ. εβαλα το rack του TD-12, 2 extra e-cymbals, VH-11 HiHat και CY-15 Ride (triple zone - bell, body, edge trigger) ενα extra tom pad.

Αλλά: Το TD-6 ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΑΤΟ με το CY-15 λειτουργει σαν τα απλα πιατα της roland. Τα 2 Crash τα εχω με ανταπτορακι σε ενα input όπως και τα 2 tom απο τα 4 παλι σε 1 input.

ΛΥΣΗ (δεν την εχω εφαρμοσει ακομα): Αντικατασταση του TD-6 με 2 Alesis TriggeriO

Trigger-to-MIDI/USB Interface. Αυτο εχει 10 trigger inputs οποτε με 2 θα εχω 20 με αποτελεσμα να εκμεταλευτω πληρως όλα τα pads και σαν dual zone και triple zone, αλλα θα πρεπει να ειναι συνδεδεμενα με το pc παιζω. Δεν εχουν ήχους μεσα για να τα ανοιγεις και να παιζεις κατευθειαν απο τα module. Απλώς παιρνουν το σημα το στελνουν στο pc και παιρνεις απο εκει παιρνεις τους ηχους απο το superior, bfd ή οτι αλλο θες.

Μην δωσεις φραγκα για TD-12 ή TD-20 Module. Δε λεω ότι δεν ειναι καλα αλλα αν είναι να παιζεις με το PC δεν αξιζει. Τα Alesis-Roland Midi Interfaces κανουν την ίδια δουλεια σαν Midi.

Για μενα κανε οτι εκανα και εγω...Custom SetUp τωρα οσο για τα pads παλι αποωη μου ειναι να παρεις τα απλα εκτος απο HiHat και Ride. Δεν εχω παιξει με τα ακριβα pads οποτε δεν ξερω με τις ευαισθησιες τι παιζει...αν παιζεις διπεταλο παντως καλυτερα παρε bass drum με mesh head γιατι το λαστιχενιο κανει θορυβο!

Αν εχω κανει καπου λαθος διορθωστε με...

Τσεκαρε και αυτον φίλε μου http://www.youtube.com/user/MikeyVPT

ειναι πολυ καλος και εχει πολλα καλα tip και πληροφορίες!

Τελικο συμπερασμα μετα απο 2 χρονια χρησης ηλεκτρονικων...ΜΟΥΦΑ! όσα και να δωσεις το ξύλο το δερμα η αττακα του ταμπουρου και το χτύπημα της μποτας των τομ του βαθιου, το ''τρύπημα'' των αυτιων απο τα πιατινια δεν αλλάζονται!

Ο μονος λογος που αξιζουν ειναι για home recording που αν εχεις όρεξη κανεις πολυ καλη δουλεια!

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα pad ομως πρεπει να ειναι καλα ομως οπως αυτα του dt12 ή δτ 20 σωστα?ή δεν ειναι κι αυτο απαραιτητο και εχεις τα ιδια αποτελεσματα με φθηνοτερα κ τρικ μεσω pc?ρωταω πολλα γιατι ξερω λιγα και δεν θελω να με πιασουν κοτσο

 

Και ενα e-cowbell να εχεις τον ιδιο ηχο θα εχεις απο τα προγράμματα ;D

Εντάξει εννοειται οτι ειναι προτιμοτερο να εχεις  mesh heads pads η ακομα καλυτερα custom built edrums σαν αυτα που εχω και εγω σε διαστάσεις Α drums

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε γειά σου,

 

Από προσωπική πείρα έχω να σου πω τα εξής:

* Τα roland γενικά είναι πολύ καλά τόσο για practice, όσο και για live. Είναι ίσως η πιο αξιόπιστη λύση.

* Οι ήχοι από software sound modules όμως είναι κλάσεις ανώτεροι, πιο ρεαλιστικοί, απλά γιατί είναι φυσικοί ήχοι με πολλά επίπεδα, άρα πιο πλούσιοι και επίσης δεν ακούς συνέχεια το ίδιο sample, άρα δεν έχεις το ενοχλητικό machine gun που έχουν τα roland. Εγώ έχω αγοράσει το Addictive Drums 1.5.1 και είναι καταπληκτικό και αρκετά ελαφρύ. Πολύ καλά είναι και τα Toontrack (EZ και Superior).

* Αν θέλεις μόνο pads μπορείς να πάρεις σε πολύ καλύτερη τιμή τα Jobeky ή Diamond από Αγγλία (Internet) (δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά το σκέφτομαι)

* Πιατίνια πάρε Roland, τα CY-12RC είναι σε καλή τιμή

* Έχεις τσεκάρει την ανερχόμενη δύναμη, το 2box Drumit 5?

 

Προς το παρόν αυτά για σκέψη...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

* Έχεις τσεκάρει την ανερχόμενη δύναμη, το 2box Drumit 5?

 

 

 

+1000 για 2box τα εχω και με εχουν βγαλει ασπροπρόσωπο απο θεμα ηχων δυναμικών ,θορυβου και διαστασεων pads,καμια σχεση με τη roland td-12 που ειχα σε ολα τα παραπανω...

το μονο που υπερτερει η roland ειναι στο rack και στο service!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γειά σου drummer81,

 

ξέρω ότι ανοίγουμε νέο θέμα, ίσως θα έπρεπε, αλλά ποιές είναι οι εντυπώσεις σου μέχρι τώρα από το drumit 5; Έχω διαβάσει πως το hihat έχει προβλήματα. Έχεις κάνει τα τελευταία updates στο module; Please με ενδιαφέρει το θέμα. Δώσε μας τα φώτα σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γειά σου drummer81,

 

ξέρω ότι ανοίγουμε νέο θέμα, ίσως θα έπρεπε, αλλά ποιές είναι οι εντυπώσεις σου μέχρι τώρα από το drumit 5; Έχω διαβάσει πως το hihat έχει προβλήματα. Έχεις κάνει τα τελευταία updates στο module; Please με ενδιαφέρει το θέμα. Δώσε μας τα φώτα σου...

 

το θέμα με το hi-hat Λυνεται μολις κανεις το update 1.02 αλλα οπως προανεφερα ειμαι πολυ ευχαρηστημενος με το σετ παρολο που τελευταια ο εγκεφαλος μου εκανε καποια κολπα αλλα υπηρχε προβλημα ηταν ελλατωματικο μονο το συγκεκριμενο δηλαδη το δικο μου module,κατα τα αλλα πληθος ηχων ρεαλιστικοτερους απο το td-12,ευρος δυναμικων και τερμα ο θορυβος με τα αθορυβα pads που προσφερει το 2box... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως θες να μας πεις και τι εννοείς με το Β; Ενα παράδειγμα module πχ που εχεις χρησιμοποιήσει εσύ για ενημέρωση μας. Επίσης το να λες ότι το αποτέλεσμα είναι καλύτερο από της μαμας του, είναι πολύ υποκειμενικό. Ακόμα και για τους ήχους (γιατί μονο τα samples προσφέρουν τα προγράμματα που αναφέρεις) υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις εδώ μέσα, πόσο μάλλον για την ευαισθησία και συνδυασμό του module.

Συμφωνώ ότι γίνεται αυτό που ζητάει ο φίλος μας αλλά αυτό που προσφέρει η μηχανή του TD-12 είναι ένα πακέτο πετυχημένων ήχων, sequencer, εφέ, backing tracks, ευχρηστία και πάνω απ' όλα το γεγονόες ότι απευθύνεται σε ντράμερ και όχι ηχολήπτη / συνθέτη όπως τα πακέτα που αναφέρεις και τα οποία κοστίζουν επίσης αρκετά.

 

ΥΓ Τι σας έπιασε με τα κεφαλαία ρε αδέρφια; Γραψτε πεζά ακόμα και χωρίς τόνους τουλάχιστον. Τα ματάκια μας...

Τωρα εδω κολλαει η αντιρρηση του yameth ο οποιος προσπαθει πολλες φορες να προφυλαξει καποιους νεους στο forum απο πολλες ανακριβειες.

Πρωτα απ'ολα επειδη διαβασα για το alesis i/o,ok,ας μου πει καποιος αν βαλω το νεο hi-hat απο roland vh11-12 αν θα το δει και θα στειλει το σημα στο προγραμμα.

Kαι κατι για τις ανερχομενες δυναμεις,οκ εγω παιζω 8 χρονια με roland και δεν εχει παθει τιποτα μετα απο πολυ κοπανημα θα ειναι το ιδιο και με τα αλλα?

Παιδια μην λεμε πραγματα που δεν ισχυουν/δεν τα εχουμε δοκιμασει  η δεν τα λεμε ολα σε ατομα που θα βασιστουν πανω μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν να πω και εγω λιγα πράγματα ακομη...

 

Αναφορικα με το alesis i/o που ανεφερα και σχολίασε ο φιλος μου ο Octapus  ισως να εχει και δικιο σχετικα με το vh-12.Δε γνωρίζω εαν θα το δει κανονικα ο εγκεφαλος αυτος γιατι δεν τον εχω δοκιμασει.Εχω δει πολυ κοσμο παντως να χρησιμοποιει τον alesis και σε vh-11 τουλαχιστον δεν ειχαν προβλημα.Παντως και εγω ειμαι φαν των Roland που εχω εδω και 2 χρονια και εχω δοκιμασει td-6v,td-3,td-12,td-20.Θεωρω ότι ειναι οτι καλυτερο απο μηχανες οποτε τα συνιστω ανεπιφυλακτα, οπως και συνιστω ανεπιφυλακτα τα yamaha πιατα (σειρα pcy) που τα θεωρω ισαξια των cy-14 αλλα το ενα τριτο σε τιμη.

 

Για τυμπανα ηλεκτρονικα δε θα αλλαζα με τιποτα τα diamondelectronicdrums που εχω.Τυγχάνει να είναι και προσωπικός μου φιλος ο κατασκευαστης οποτε εαν καποιος ενδιαφερεται μπορω να τον βοηθησω.Εαν μπειτε στο site του θα με δειτε κιολας  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε Hampis η αλήθεια είναι πως εδώ και καιρό γλυκοκοιτάζω τα jobeky και τα diamond electronic drums, οπότε η γνώμη σου για τα τελευταία θα ήταν πολύ χρήσιμη. Ξέρω ότι είναι πολύ πιο φθηνά από τα roland και οι κριτικές τους είναι πολύ καλές. Πόσο καιρό έκαναν να φτάσουν από τη στιγμή που τα παρήγγειλες; Επίσης πόσο εύκολο είναι να αλλάξεις τα mesh heads αν πάθουν κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε Hampis η αλήθεια είναι πως εδώ και καιρό γλυκοκοιτάζω τα jobeky και τα diamond electronic drums, οπότε η γνώμη σου για τα τελευταία θα ήταν πολύ χρήσιμη. Ξέρω ότι είναι πολύ πιο φθηνά από τα roland και οι κριτικές τους είναι πολύ καλές. Πόσο καιρό έκαναν να φτάσουν από τη στιγμή που τα παρήγγειλες; Επίσης πόσο εύκολο είναι να αλλάξεις τα mesh heads αν πάθουν κάτι;

 

Για λόγους που δε μπορω να αναφέρω εδω μέσα θα σου έλεγα μακρια απο jobeky.

Τα diamondelectronicdrums είναι custom ηλεκτρονικά τυμπανα που φτιάχνει o φιλος μου ο Dave , ανθρωπος χαμηλου προφιλ αλλα εξυπηρετικοτατος και καλη καρδια.Φτιάχνει τυμπανα σε διαστάσεις , χρωμα (wrap) , στεφανια, lugs, βιδες κλπ όπως τα θες,Τα ξύλα είναι birch και σε τελικη αναλυση εχεις ενα σετ που μοιαζει με ακουστικο αλλα ειναι ηλεκτρονικο.Αυτη τη στιγμη φτιαχνει για μενα μια κασα 20χ16.Το καλο θεμα στα τομ και στην κασα ειναι οτι μπορεις να βγαλεις τα mesh heads (βγαινουν πανευκολα οπως τα δερματα) με ενα κατασαβιδακι να βγαλεις τα ηλεκτρονικα και να τους βαλεις κανονικα δερματα.Αυτο δεν το εχω δοκιμασει σε συνθηκες στουντιο αλλα μονο στο σπιτι.

 

Για οτιδηποτε θες η εσυ η οποιος αλλος, και για να μη φανει και σαν διαφημιση εδω,θα χαρω να σας εξυπηρετηω μεσω pm

 

ps.Α  ναι μου εχει φτιαξει και ενα e-cowbell ! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου