Προς το περιεχόμενο

Εναλλαγές κιθαριστικών εφφέ σε live


Subfire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά ανέκαθεν είχα την εξής απορία.Σε πολλές μπάντες σε λαιβ εμφανίσεις οι ίδιοι oi κιθαρίστες δεν αλλάζουν τους ήχους τους κατά την διάρκεια των τραγουδιών.Αυτο σημαίνει ότι οι τεχνικοί τα αλλάζουν(προφανώς) και αν ναι αυτό σημαίνει ότι απασχολούν ένα άτομο μόνο για αυτή τη δουλειά?Και αν αυτό ισχύει θα μου πείτε "ε,και τι είναι να έχει κάποιος γνωστός κιθαρίστας και ένα άτομο να του πατάει τα πετάλια",αλλά περιμένω κάποιον που να γνωρίζει να μου λύσει την απορία....

www.myspace.com/subfireband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται από:

 

(α) το αν η μπάντα διαθέτει τα λεφτά να πληρώνει κάποιον tech για να αλλάζει τους ήχους επί των πεταλιών και racks εκτός σκηνής, αφήνοντας τον κιθαρίστα να αλωνίζει αμέριμνος και όντας σίγουρος ότι όλες οι αλλαγές θα γίνουν όταν πρέπει χωρίς αυτός να χορεύει κλακέτες επάνω στην πεταλιέρα του,

 

(β) αν, ακόμη και στην περίπτωση που η μπάντα διαθέτει τα λεφτά, αν ο κιθαρίστας κρίνει ότι αυτό του είναι απαραίτητο ή ότι θέλει εκείνος να έχει 100% τον έλεγχο των εφφέ του.

 

 

Συνήθως στην περίπτωση (α) ανήκουν κιθαρίστες σουπερστάρ που είτε έχουν πολλά εφφέ, είτε απλά βαριούνται να τα αλλάζουν μόνοι τους, είτε και τα δυο...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γινει αυτο, το σετ και το παιξιμο του κιθαριστα θα πρεπει να ειναι ΣΟΥΠΕΡ κονσερβα παντως, γιατι αν ηθελε καποια στιγμη να κανει αυτο το... κατι εξτρα και δεν εχει τον ελεγχο του ηχου του.... τον ηπιε

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή έχεις όλους του ήχους αποθηκευμένους σε μια φέτα και τους αλλάζεις με ένα midi pedal board με το πάτημα ενός κουμπιού.

 

Ναι και αυτό θέλει λεφτά  :P

 

Το κάνει ο Petrucci ;D ;D

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ενας απο τους πλεον διασημους κιθαριστες πρωταθλητες της premier-league-εχω δυο ψυγεια rack και 15 πεταλακια, αλλαζει μονος του (μεσω εξελιγμενου midi συστηματος) τους ηχους του. Επιπλεον συμφωνα με δηλωση του τεχνικου του το rack μαζι με ολα τα πεταλακια του βρισκονται επιτηδες πανω στη σκηνη και οχι σε καποιο backstage επειδη το αφεντικο του αρεσκεται κατα τη διαρκεια του live και αναλογα με το χωρο να κανει μικρορυθμισεις στα ιδια τα πεταλια. Και ο ετερος mega-effects man  ;) ;) ;) ;) νομιζω αλλαζει μονος του ολους τους ηχους (παροτι εχει βοηθο για να του κουρδιζει τη κιθαρα) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;).

 

Νομιζω οι περισσοτεροι προτιμουν να ειναι αυτοι οι ελεγκτες των ηχων τους αναλογα με το mood της στιγμης. Απλα διαλεγουν να το κανουν με τον πιο πολυπλοκο αλλα ευκολο συναμα τροπο (βλπ midi).

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ενας απο τους πλεον διασημους κιθαριστες πρωταθλητες της premier-league-εχω δυο ψυγεια rack και 15 πεταλακια, αλλαζει μονος του

R U talking about me?  8)

 

Νομιζω οι περισσοτεροι προτιμουν να ειναι αυτοι οι ελεγκτες των ηχων τους αναλογα με το mood της στιγμης. Απλα διαλεγουν να το κανουν με τον πιο πολυπλοκο αλλα ευκολο συναμα τροπο (βλπ midi).

 

You are sooo right!  ;)

www.u2.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

R U talking about me?  8)

 

Οχι εσυ εισαι αυτος:

 

Και ο ετερος mega-effects man  ;) ;) ;) ;) νομιζω αλλαζει μονος του ολους τους ηχους (παροτι εχει βοηθο για να του κουρδιζει τη κιθαρα) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;).

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφερόμουν σε αυτούς που έχουν τα χρήματα πχ. μεταλλικα, και μου φαίνεται τόσο περίεργο να κάθεται κάποιος να αλλάζει 10 φορέςν σε κάθε τραγούδι χ 20+ τραγούδια σε ενα λαιβ τα presets..Υπάρχει κάποιος νέος super duper τρόπος να γίνονται αυτές οι αλλαγές αυτόματα με την βοήθεια της τεχνολογίας?

www.myspace.com/subfireband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 φορές σε ένα τραγούδι...λίγο υπερβολικό μου φαίνεται.

Κι εγω μέχρι στιγμής σε ό,τι έχω παρακολουθήσει δεν έχω συναντήσει κιθαρίστα που να μην το κάνει ο ίδιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 φορές σε ένα τραγούδι...λίγο υπερβολικό μου φαίνεται.

Ντακς, ίσως να υπερέβαλα λίγο... ;D ;D ;D

Ας κλείσουμε στις 5..

www.myspace.com/subfireband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου