Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση fender p bass


aris 17561

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα θα ήθελα να αναβάθμισω το fender Mexico p bass . Εντάξει ειναι και λιγο το gas που μου επιτάσσει την εν λόγω αναβάθμιση !!σε πρώτη φάση λοιπόν θα ήθελα να μου προτείνεται ενα καλο μαγνήτη οχι πανάκριβο , μια γέφυρα αν κρίνεται οτι ειναι απαραίτητο καθώς και κλειδιά . Ο μαγνήτης ειναι στάνταρ , τα αλλα δυο δεν ειναι σίγουρος . Αν κρίνω απο την stratocaster Mexico που εχω κρίνω οτι ναι θέλει όλες αυτές τις αλλαγές για να γινει σωστή . Στα μπάσα τα Μεξικό πάλι δεν ξέρω !

 

Εχω δει ενα dimarzio ο οποίος εχει ενδιαφέρουσες κριτικές

 

http://www.thomann.de/gr/dimarzio_dp122bk.htm

 

Τον Duncan spb1

 

Καθώς και εναν bartolini μτχ απο αγγελειες .

 

Τωρα γενικα βλέπω καποια ακριβά μπάσα εχουν bartolini αλλα δεν ξέρω . Ειναι όντως hi end μαγνητες η οκ όπως ολοι οι άλλοι ;

 

Παίζω μετάλ γενικα . Θέλω καθαρή νότα , να μην μπουμαρει , να εχει όγκο και  να βρωμίζει αρκετά οταν θελω να παίξω πιο μεταλατα πράγματα !!

Σκέφτομαι και emg και γενικα τα εχω μπλέξει !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Βρε Άρη όπως το βλέπω, πας να ανοίξεις τζάμπα δουλειές. Τα κλειδιά και ο καβαλάρης δεν είναι θέμα στα μεξικάνικα- εκτός αν τα κλειδιά του χάνουν, αλλά αυτό το ξέρεις εσύ...

 

Ο μαγνήτης... SPB1; Ο ποιο vintagο -χαμηλό output μαγνήτης της σειράς. Μήπως εννοείς SPB3;

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε Άρη όπως το βλέπω, πας να ανοίξεις τζάμπα δουλειές. Τα κλειδιά και ο καβαλάρης δεν είναι θέμα στα μεξικάνικα- εκτός αν τα κλειδιά του χάνουν, αλλά αυτό το ξέρεις εσύ...

 

Ο μαγνήτης... SPB1; Ο ποιο vintagο -χαμηλό output μαγνήτης της σειράς. Μήπως εννοείς SPB3;

 

Εντάξει αστα τα κλειδιά και την γέφυρα . Για μαγνήτη λέω τον 1 που ειναι πιο οικονομικός !!! Οποτε άκυρο λογικά για τον spb1 λόγω output σωστά ; Ο 3 παει πολυ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω απο που εισαι, αλλα το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να ακουσεις μερικα μπασα με τους μαγνητες τους οποιους εχεις διαθεσιμους...

 

Για αυτο που θες (αν σαρεσει το μοντερνο μπασο) ,παιρνα μια βολτα στον λογοθετη και βαλτον να σου δωσει το cort που του εχει πανω κατι emg noiseless . Ετσι οπως τα λες , αυτοι μου φαινεται θα σου κανουν..(ειναι ομως active :/)

 

Εχω στο Ρ μου εχω εναν spb3 και ειναι ογκοδης οσο δεν παει και ειναι καθαρος με αρκετο vintage χαρακτηρα ομως δεν τονιζει καθολου τα μεσσαια... (κατ εμε) .

 

Επισης εχω ακουσει bartolini σε αλλα μπασα και μου φαινονταν πολυ αδιαφοροι μαγνητες παντα... δεν ξερω γιατι ,,,

 

Καλυτερα παντως να ακουσεις κατι και μην ακους πολλες γνωμες γιατι ο καθενας ακουει τα δικα του....

Γ@μιουνται οι ΠΑΕ - @στερα ολε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εντάξει αστα τα κλειδιά και την γέφυρα . Για μαγνήτη λέω τον 1 που ειναι πιο οικονομικός !!! Οποτε άκυρο λογικά για τον spb1 λόγω output σωστά ; Ο 3 παει πολυ !

 

Οικονομικός μπορεί να είναι όπως λες, αλλά για μέταλλα; Μάλλον όχι... Είναι η πιο vintage πρόταση της σειράς.

 

Για τα μέταλλα, IMHO, οι EMG είναι το πιο σιγουράκι, καθώς έχουν πολλά από τα χαρακτηριστικά που ζητάς- και παίζουν παντού. Και στην πόρτα (που λέει ο λόγος)  ;D θα παίξουν.

 

Βέβαια θα ακούσεις και άλλες προτάσεις από τα παιδιά.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε Άρη όπως το βλέπω, πας να ανοίξεις τζάμπα δουλειές. Τα κλειδιά και ο καβαλάρης δεν είναι θέμα στα μεξικάνικα- εκτός αν τα κλειδιά του χάνουν, αλλά αυτό το ξέρεις εσύ...

 

Ο μαγνήτης... SPB1; Ο ποιο vintagο -χαμηλό output μαγνήτης της σειράς. Μήπως εννοείς SPB3;

Για τα μέταλλα, IMHO, οι EMG είναι το πιο σιγουράκι, καθώς έχουν πολλά από τα χαρακτηριστικά που ζητάς- και παίζουν παντού. Και στην πόρτα (που λέει ο λόγος)  ;D θα παίξουν.

Νομίζω ότι καλύφθηκε το ζήτημα.

 

Και κοίτα να σου περισσέψουν τα φράγκα για να πάρεις τα πετάλια της προκοπής που θα χρειαστείς.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι καλύφθηκε το ζήτημα.

 

Και κοίτα να σου περισσέψουν τα φράγκα για να πάρεις τα πετάλια της προκοπής που θα χρειαστείς.

Α μπράβο ... Ενα πέταλι χρειαΟμαι που να εχει και direct output recording . Να εχει 2 κανάλια , ενα καθαρο και ενα που να βρωμίζει ... Υπάρχει πρόταση ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό που ζητας ενας emg active P θα είναι μανουλα....θα ανοιγει και περισσοτερο τονικα.Τον spb3 τον εχω στο steve harris 2001, αλλα πιστευω ότι ο emg θα σταθει καλυτερα μονος του για αυτό που ζητας ! μιας και μιλαμε για μπασο με μονο ένα μαγνητη στη μεση...

Τωρα γεφυρα δεν θα αλλαζα θα προτιμουσα ένα electro harmonix Bass big muff , αλλα αν με ετρωγε τοσο πολύ θα κοιταγα για μια gotoh 201

http://www.ebay.com/itm/NEW-GOTOH-OEM-STYLE-BASS-GUITAR-BRIDGE-201-CHROME-4-STRING-FENDER-STYLE-GEB201C-/121124904965?pt=Guitar_Accessories&hash=item1c339b6005

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό που ζητας ενας emg active P θα είναι μανουλα....θα ανοιγει και περισσοτερο τονικα.Τον spb3 τον εχω στο steve harris 2001, αλλα πιστευω ότι ο emg θα σταθει καλυτερα μονος του για αυτό που ζητας ! μιας και μιλαμε για μπασο με μονο ένα μαγνητη στη μεση...

Τωρα γεφυρα δεν θα αλλαζα θα προτιμουσα ένα electro harmonix Bass big muff , αλλα αν με ετρωγε τοσο πολύ θα κοιταγα για μια gotoh 201

http://www.ebay.com/itm/NEW-GOTOH-OEM-STYLE-BASS-GUITAR-BRIDGE-201-CHROME-4-STRING-FENDER-STYLE-GEB201C-/121124904965?pt=Guitar_Accessories&hash=item1c339b6005

 

 

Ωραιος , κλειδακια , ετσι για το γουστο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου