Προς το περιεχόμενο

fender clasic player baja και neck gap


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω διαβασει αρκετα στο φορουμ γι αυτη την κιθαρα....απλα ηθελα να κανω μια ερωτηση μονο.

υπαρχει καποιος κατοχος baja για να μου λυσει μια απορια που μου γεννηθηκε κοιτοντας φωτογραφια της εν λογω κιθαρας στο site του thomann...?

κανονταντας ζουμ στο neck pocket διακρινω ενα κενο πανω απο 1 χιλ στη μια πλευρα....και απ την αλλη παλι κενο....μικροτερο!

αν ισχυει αυτο σημενει πολυ προχειρη δουλεια απο πλευρας fender...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ισχυει αυτο σημενει πολυ προχειρη δουλεια απο πλευρας fender...

 

σε καποιες ισχυει και σε καποιες οχι ,ειναι..παραδοσιακη "αστοχια" της Φεντερ απο τα...παλια (ετσι για να μη χαλαμε την παραδοση ;D ;D ....το 90% των vintage Fender ετσι ειναι μια και δεν υπηρχε cad/cam....)

 

αν και δεν επηρεαζει τον ηχο εχει ενα ΚΑΛΟ : σου επιτρεπει να ευθυγραμμησεις το μπρατσο σωστα σε περιπτωση που δεν ειναι καλα ευθυγραμμισμενο,τις περισσοτερες φορες δε μολις το κανεις αυτο το κενο ελαχιστοποιειται ....(επισης αν ζεις σε υγρα κλιματα η κιθαρα σου δεν κινδυνευει να παθει neck pocket crack ...κατι που μερικες φορες συμβαινει σε πολυ tight neck pockets)

 

παντως τα τελευταια χρονια στα περισσοτερα αμερικανικα μοντελλα (οπως και σε ολες τις ...SQUIER :o) το φαινομενο εχει εξαφανιστει ,τωρα γιατι στο μεξικανικο εργοστασιο και στο....custom shop (!) δεν τους  βγαινει παντα το neck pocket σωστα δεν ξερω..... ;D ;D (εναν.... εργατη να επιβλεπει τα tolerances του  router που οδηγει το cad/cam system χρειαζεται ολο κι ολο)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως είναι μάλλον θέμα τύχης, αλλά από ότι φαίνεται, η πιθανότητα να πετύχεις σε πολύ κακό neck pocket δεν είναι πλέον και τόσο μεγάλη. Είναι όμως υπαρκτή.

 

Αυτό είναι πχ το neck pocket μιας άλλης BAJA. Έχει έναν..."αέρα" αν διακρίνω σωστά αλλά δεν είναι κάτι το τραγικό:

 

0141502389_3.jpg

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντως αισθητικα μου τη σπαει και εμενα αλλα μια και ειναι vintage correct κανω πως δεν το βλεπω στην 69αρα και την 70αρα μου (στην οποια το κενο ειναι τοσο μεγαλο που παρκαρεις αυτοκινητο ;D ;D)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και δεν επηρεαζει τον ηχο εχει ενα ΚΑΛΟ : σου επιτρεπει να ευθυγραμμησεις το μπρατσο σωστα σε περιπτωση που δεν ειναι καλα ευθυγραμμισμενο,τις περισσοτερες φορες δε μολις το κανεις αυτο το κενο ελαχιστοποιειται ....(επισης αν ζεις σε υγρα κλιματα η κιθαρα σου δεν κινδυνευει να παθει neck pocket crack ...κατι που μερικες φορες συμβαινει σε πολυ tight neck pockets)

 

Αν και πιστεύω ότι ένα σφικτό neck pocket, πέρα του ότι περιορίζει το shifting, επηρεάζει τον ήχο (ακουστικά τουλάχιστον), όντως το πρόβλημα με τα tight neck pockets είναι υπαρκτό. Τα cracks βέβαια κατά κανόνα περιορίζονται στο φινίρισμα (σε όσες έχω δει) αλλά είναι αρκετά για να πάθει συγκοπή ο ιδιοκτήτης...

 

Επιπλέον το πρόβλημα μεγενθύνεται αν κάποιος σφίξει υπερβολικά τις βίδες στο neck plate.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντως εμενα σε ολες τις Warmoth μου εχει ..κρακαρει το φινιρισμα στο neck pocket (ειναι το τιμημα του super tight neck pocket ;D) απο την αλλη οταν με πιανουν οι...φοβοι μου για το neck gap  σκεφτομαι οτι ολοι οι μεγαλοι που επαιζαν με Φεντερ (απο τον Χεντριξ & τον Μπλακμορ μεχρι τον Γκιλμορ & τον Μπιουκαναν με κατι κιθαρες με ...τρια μετρα neck gap επαιζαν και ..καλουτσικα ακουγονταν ;D)

 

παντως και εμενα αισθητικα με ενοχλει για αυτο και παντα το "κλεινω" οσο μπορω (ειτε μετατοπιζοντας το μπρατσο ειτε βαζοντας στο neck gap χαρτονι στο χρωμα του σωματος,αν το κανεις σωστα ουτε που φαινεται)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

παντως τα τελευταια χρονια στα περισσοτερα αμερικανικα μοντελλα (οπως και σε ολες τις ...SQUIER :o) το φαινομενο εχει εξαφανιστει ,τωρα γιατι στο μεξικανικο εργοστασιο και στο....custom shop (!) δεν τους  βγαινει παντα το neck pocket σωστα δεν ξερω..... ;D ;D (εναν.... εργατη να επιβλεπει τα tolerances του  router που οδηγει το cad/cam system χρειαζεται ολο κι ολο)

 

Λες να φταιει η τεκιλα?  ;D

Δεν επηρεαζει το sustain ενα τετοιο neck gap?

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν επηρεαζει το sustain ενα τετοιο neck gap?

 

αν ηταν να επηρεαζει το sustain θα το ειχαν κλεισει το μαγαζι οι Purple & o Malmsteen ;D  (εξαλλου το sustain ειναι υπερεκτιμημενη ιδιοτητα στις κιθαρες μια και ειναι ΑΡΝΗΤΙΚΟ "προσον" για πολλα ειδη μουσικης,αν θες πολυ  sustain ριχτο στο....ΒΙΟΛΙ  ;D ;D)

 

εξω απο την πλακα το sustain καλυτερα να το βγαζεις απο τον ενισχυτη & τα πεταλια σου ,δεν κουραζεσαι κι ολας.... :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικρο το κακο παντως θα συμφωνησω,μην πω καλοδεχουμενο κιολας...φανταστειτε ενα super tight pocket με λαθος ευθυγραμμιση στο μπρατσο...τουλοχιστον τα "μποσικα" αυτα επιτρεπουν να γινονται οι απαραιτητες διορθωσεις!Σκεφτειτε οτι σε ολες τις Fender που εχουν περασει απ τα χερια μου ως τωρα(μα ολες ομως,ακομα και σε μια '57 NOS strato...) το μπρατσο επρεπε να βιδωθει με καποια κλιση προς τα δεξια(να κατσει δηλαδη στραβα μεσα στο pocket!) προκειμενου να ερθει στη σωστη ευθεια με τις χορδες...φανταστειτε λοιπον οι κιθαρες αυτες να ειχαν απο πανω και σφιχτο pocket...τρελα πανηγυρια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιμαι στο ψαξιμο για μια τελε γυρω στο 600αρι (δεν το βλεπω συντομα)...στα κλιπακια παντως μια χαρα ακουγετε η baja...

αν εβγαινε και σε butterscotch δεν θα το σκεφτομουν πολυ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου