Προς το περιεχόμενο

Swing quintaplets {lesson}


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενα μικρο μάθημα σε pdf σαν εισαγωγή σε ένα καινούργιο στύλ μουσικής .

Tα swing quintaplets grooves τα έχω συναντήσει αρκετές φορές σε αυτό το  Neo-soul στυλ μουσικής αλλά και στις μουσικές της Αnika Niles.

Γενικά ..πέρα απο το ότι ειναι hip..και μοδάτο - θεωρώ οτι κάθε τι νέο που σκάει μύτη πρέπει να έχουμε {τουλάχιστον} μια εγκυκλοπαιδική άποψη για το τι είναι και το πώς παίζεται. Επειδή το στύλ είναι νέο και ασκήσεις δεν υπάρχουν παρά μονο tutorials ..αναγκάστηκα να γράψω την δική μου.

Τι είναι swing quintaplets.

Swing quintaplets έχουμε όταν -τονίζουμε στο 5ηχο , την 1η και την 4η νότα.

αρα. ΤΑ ΚΑ TA KI TA

Αυτό που θα συμβεί τονίζοντας αυτές τις συλλαβές είναι ενα "είδος" shuffle με περίεργο άκουσμα .

 

Στα 3 βήματα που ξεκινάει το Pdf..ξεκινήστε παίζοντας στο Hi hat μόνο 5ηχα με accents την 1η και την 4η νότα. Αφού αισθανθείτε άνετα..

Στο 2ο step  αφαιρέστε τις  2η  - 3η -και 5η νότα για να βγεί το shuffle.

Στο 3ο step , βάλτε ένα απλό groove απο κάτω {Κασσα 1-3 , snare 2-4} για να ολοκληρωθεί όλος ο ρυθμός.

Απο εκεί και πέρα, απο τα μέτρα 13 κ μετά, δοκιμάστε όλα τα πιθανά Permutations αρχικά στην κάσσα.

Μια άλλη παραλλαγή που εγώ εφάρμοσα, ήταν να κρατήσω 4α στην κάσσα και να παίξω τα permutations σαν φωνή στο ταμπούρο.

Επίσης μπορείτε τα permutations αυτά να τα δείτε σαν την φωνή του hihat ή του Ride σας..απλά δεν θα είναι πια swing quintaplets..αλλά μια γενική μελέτη πάνω σε ενα groove 5ηχων.

Μην ξεχάσετε να τραγουδατε.

Taka-takita ή Τakadimiti ή University, ή  το  καινούργιο που άκουσα πρόσφατα .. VE-RY DI-FFI-CULT  :)

Επίσης ..θεωρώ οτι θα βρείτε χρήσιμο αυτό το Pdf όσοι θέλετε όλους τους πιθανούς συνδυασμούς{ Permatutations} πάνω στα 5ηχα.

 

Swing_quintaplets_1.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου