Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για Classic Vibe Upgrade


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά!

Αν και τακτικός αναγνώστης του φόρουμ, είχα πολύ καιρό να ποστάρω και τώρα βρήκα την ευκαιρία που με ζώνουν τα φίδια με την CV μου.

Όσον αφορά το upgrade που λέω, δεν ενόω να της αλλάξω τα φώτα. Βασικά το μόνο πράγμα που με προβληματίζει είναι το βάρος (3,8 -4 kg περίπου) και μια αλλαγή στο pickguard έτσι για ψυχολογικούς λόγους ας πουμε.

Και περνάω στις ρωτήσεις μου:

1)Αξίζει τον κόπο να φάει ροοτάρισμα το σώμα σε όλο μέρος του pickguard? Θα καταλάβω διαφορά ή τσάμπα θα το σακατέψω το οργανάκι μου? Μια πολύ φαρδιά ζώνη εξομαλύνει κατα πολύ την πίεση στον ώμο? Αξίζει να τα σκάσω κι εκεί?

 

2) Τί χρώμα pickgurand κατα την γνώμη σας θα πήγαινε στην white Classic Vibe? Σκέφτομαι κάτι σε άσπρο ή mint green. Μπορώ να βρώ μετασιον 6βιδο pickguard εδώ στην αθήνα, γιατί το 50εύρο για το original πονάει. Κι αν έβρισκα πιο λεπτο και ελαφρύτερο απο το μαμίσιο, μπας και γλυτώσω κι απο κει βάρος, δεν θα με χάλαγε.

 

3) 10αρες χορδές για περισσότερο twang και "γκραν γκραν" ,έχετε να προτείνεται κάτι να δοκιμάσω?

 

Μ' αρέσει το κιθαρόνι μου, δεν θέλω να το δώσω, αλλά ψάχνω τρόπους να το φέρω ακόμα πιο κοντά σε μένα. Ότι συμβουλές έχετε κατα νου παιδιά ρίχτε τες στο τραπέζι, μπας και πάρω καμια ιδεά ο άσχετος. Ευχαριστώ  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη σκεφτεσαι το βάρος που θα γλυτώσεις με το πικγκαρντ.

 

η συμβουλή μου είναι να παρεις μια καλή ζώνη, φαρδιά αλλά όχι και τέρας, που θα σου μείνει μια ζωή, θα σου κοστισει λίγο και σε χρηματα και σε φασαρίες και θα κάνει τη δουλειά σου μια χαρά.

 

τωρα για χρώμα πικγκαρντ τι να σου πω κοιτα διαφορες εικονες στο ιντερνετ με ασπρο σώμα για να παρεις μια ιδεα πως πανε τα διαφορα χρωματα πανω

 

;)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά!

Αν και τακτικός αναγνώστης του φόρουμ, είχα πολύ καιρό να ποστάρω και τώρα βρήκα την ευκαιρία που με ζώνουν τα φίδια με την CV μου.

Όσον αφορά το upgrade που λέω, δεν ενόω να της αλλάξω τα φώτα. Βασικά το μόνο πράγμα που με προβληματίζει είναι το βάρος (3,8 -4 kg περίπου) και μια αλλαγή στο pickguard έτσι για ψυχολογικούς λόγους ας πουμε.

Και περνάω στις ρωτήσεις μου:

1)Αξίζει τον κόπο να φάει ροοτάρισμα το σώμα σε όλο μέρος του pickguard? Θα καταλάβω διαφορά ή τσάμπα θα το σακατέψω το οργανάκι μου?

Τζάμπα θα το σακατέψεις

Μια πολύ φαρδιά ζώνη εξομαλύνει κατα πολύ την πίεση στον ώμο. Αξίζει να τα σκάσω κι εκεί?

Με λογικό κόστος, σαφώς

 

2) Τί χρώμα κατα την γνώμη σας θα πήγαινε στην white Classic Vibe?

Σκέφτομαι κάτι σε άσπρο ή mint green. Μπορώ να βρώ μετασιον 6βιδο pickguard εδώ στην αθήνα, γιατί το 50εύρο για το original πονάει. Κι αν έβρισκα πιο λεπτο και ελαφρύτερο απο το μαμίσιο, μπας και γλυτώσω κι απο κει βάρος, δεν θα με χάλαγε.

Μη το χέσουμε τώρα. Σιγά τη διαφορά στο βάρος 3-ply με single.

To ebay είναι γεμάτο φθηνά pickguard όλων των αποχρώσεων.

Διάλεξε αυτό που αρέσει σε σένα .

Μ' αρέσει το κιθαρόνι μου, δεν θέλω να το δώσω, αλλά ψάχνω τρόπους να το φέρω ακόμα πιο κοντά σε μένα. Ότι συμβουλές έχετε κατα νου παιδιά ρίχτε τες στο τραπέζι, μπας και πάρω καμια ιδεά ο άσχετος. Ευχαριστώ  :)

Σέταρέ το σωστά, αν θες άλλαξέ του pickguard ή/και μαγνήτες (με κάτι λογικό) και άλλαξέ του τα φώτα στο παίξιμο.

Σαν μεγαλώσεις ή/και τα κονομήσεις και ακόμα γουστάρεις τη μουσική και το όργανο δεν σε καλύπτει, παίρνεις κάτι καλύτερο.

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε audiokostas

ούτε όργανο έχω σκοπό να αλλάξω ούτε μαγνήτες, το βάρος θέλω να εξομαλύνω λίγο αν γίνεται. Την μουσική δεν πρόκειται να την βαρεθώ όπως δεν βαρέθηκα εδώ και 15 χρόνια τώρα που ξεκίνησα να παίζω κιθάρα. Να τα κονομίσω λίγο δύσκολο, οπότε μένουμε εδώ. Έτσι κι αλλιώς ο μόνος λόγος για να δώσω την CV θα ήταν απλα για να πάρω άλλη tele.  ;D

Οπότε ένα καλό ζωνάρι είναι η λύση απ' ότι κατάλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε ένα καλό ζωνάρι είναι η λύση απ' ότι κατάλαβα.

Με το να αλλάζεις κλειδιά, γέφυρες, pickguard κλπ θα γλιτώσεις μόνο γραμμάρια και κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει τον κόπο.

Η καλή ζώνη είναι μονόδρομος.

Κάτι ξέρουμε κι εμείς που κουβαλάμε πραγματικά βαριά όργανα. ;)

 

Όσο για τα pickguard όλοι εδώ θα σου προτείνουν και κάτι διαφορετικό.

Εγώ σαν τολμηρός (άλλοι με λένε κακόγουστο 8)) θα έβαζα κάτι διαφορετικό όπως

http://www.ebay.com/sch/i.html?_nkw=tele+Paisley+Pickguard&_sacat=0&_odkw=Butterscotch+Paisley+Pickguard&_osacat=0&_from=R40

 

ή σε purple ή aged white (pearloid και τα δύο)

 

ή μία για το Πάσχα

http://www.ebay.com/itm/Pickguard-Fender-Tele-Telecaster-Guitar-Jesus-NEW-/320824828048?pt=Guitar_Accessories&hash=item4ab2a66090

 

Άφησε την φαντασία σου ελεύθερη και χωρίς ενοχές.

Κάνε τη κιθάρα σου statement.  ;)

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγώ έχω πάρει καροτσάκι. ;)

Τον πας καροτσάκι, το καταλαβαίνω.

Έχεις πάρει κοριτσάκι, το επικροτώ (σε νόμιμα πλαίσια πάντα)

Να έχεις πάρει καροτσάκι για την κιθάρα, εναογδονταφεύγα παλικάρι, τι εννοείς;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D όχι ρε φίλε, δεν έχουν το θεό τους οι τύποι! (ή μαλλον τον έχουν πολυ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχουν το θεό τους οι τύποι!

Συμφωνώ απολύτως ! Που ναι ρε τσίπηδες η λαμπάδα-δώρο ;

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απολύτως ! Που ναι ρε τσίπηδες η λαμπάδα-δώρο ;

Και μετά να κολλήσω μια λαμπάδα στο head και να πάω με την τελε στην Ανάσταση!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου