Προς το περιεχόμενο

Δεν βρίσκει τα VST


simboy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά

Εκανα τη βλακεία και άλλαξα θέση τα VST Instruments επειδή γέμισε ο σκληρός και τα έβαλα στον new partition και ενώ έφτιαξα ένα folder ειδικά για PLUGINS VST κτλπ , δεν τα βρίσκει με το browse το πρόγραμμα που έχω όταν το βάζω να βρει τα VST instruments

Αναγκάστηκα και τα ξαναέβαλα στο C :(((((((((((

Τι μπορώ να κάνω ρε παιδιά ? και όταν φυσικά πάει να τα φορτώσει μου βγάζει ένα σωρό errors registry και άλλα διάφορα περίεργα όπως bad image για ένα σωρό άσχετα προγράμματα όπως το Nero το power dvd και άλλα

Τι μπορώ να κάνω ? ( εκτός από φορμάτ ) :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

και όταν φυσικά πάει να τα φορτώσει μου βγάζει ένα σωρό errors registry και άλλα διάφορα περίεργα όπως bad image για ένα σωρό άσχετα προγράμματα όπως το Nero το power dvd και άλλα

Τι μπορώ να κάνω ? ( εκτός από φορμάτ ) :p

 

FORMAT :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

η μόνη λύση καθ'ότι με γεμάτο σκληρό ό,τι και να κάνεις κάποια στιγμή θα σου έρθει μπούμερανγκ....το έπαθα και εγώ.

Λυση=φορμάτ και αγορά νέου σκληρού μόνο για μουσικά προγράμματα :wink: :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και όταν φυσικά πάει να τα φορτώσει μου βγάζει ένα σωρό errors registry και άλλα διάφορα περίεργα όπως bad image για ένα σωρό άσχετα προγράμματα όπως το Nero το power dvd και άλλα

Τι μπορώ να κάνω ? ( εκτός από φορμάτ ) :p

 

FORMAT :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

η μόνη λύση καθ'ότι με γεμάτο σκληρό ό' date='τι και να κάνεις κάποια στιγμή θα σου έρθει μπούμερανγκ....το έπαθα και εγώ.

Λυση=φορμάτ και αγορά νέου σκληρού μόνο για μουσικά προγράμματα :wink: :wink:[/quote']

 

ΑΧ μα όχι σε παρακαλώ όχι Φορμάτ !!!!!

Εχω ένα σκληρό που χωρισμένο σε δύο μέρη

Το πρόβλημά μου είναι απλά ότι αν βάλω στο δεύτερο μέρος του σκληρού τα VST δεν λειτουργούν σωστά και πρέπει με το ζόρι να τα έχω στον C

Μπορώ τώρα να χωρίσω αλλιώς τα partition και να ορίσω πιο πολλά Giga για τον C και να αφαιρέσω από το δεύτερο partition χωρίς ζημιά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν παρεμβαίνεις στη φύση του σκληρού πάντα θα έχεις παρενέργειες.....

πάρε νέο σκληρό.Thank God there are 2 E-ide's in the box!!!!(SCSI and SATAalso!!) 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν παρεμβαίνεις στη φύση του σκληρού πάντα θα έχεις παρενέργειες.....

πάρε νέο σκληρό.Thank God there are 2 E-ide's in the box!!!!(SCSI and SATAalso!!) 8)

 

Το partition magic ? τι μπορεί να κάνει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Το partition magic ? τι μπορεί να κάνει ?

Μπορείς να αλλάξεις τη χωριτηκότητα στα 2 partitions με λίγη προσπάθεια.

Αν έχεις το πρόγραμμα αξίζει τον κόπο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το partition magic ? τι μπορεί να κάνει ?

Μπορείς να αλλάξεις τη χωριτηκότητα στα 2 partitions με λίγη προσπάθεια.

Αν έχεις το πρόγραμμα αξίζει τον κόπο.

Αν από εδώ και πέρα μπορώ τα καινούργια VST να τα περνάω στο δεύτερο partition χωρίς όμως πρόβλημα αναγνώρισης δεν με πειράζει , αλλά τελικά κατάλαβα το εξής

Οπου σώσεις για πρώτη φορά τα VST μετά δεν μπορείς να τα κάνεις uninstall και να τα βάλεις αλλού γιατί κρατά η registry "αναμνήσεις" :p και σου τα μπερδεύει μετά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε simboy, δεν μας έχεις πει ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείς, μία πληροφορία πολύ σημαντική. Διότι αν χρησιμοποιείς το cubase π.χ., τότε μπορείς να πεις στο cubase να ψάχνει για vst plugins σε ένα ή περισσότερα folders κατά βούληση. Πέραν αυτού, εσύ ξέρεις τι εννοείς όταν λες να μεταφέρω τα plugins σε άλλο δίσκο; Η εγκατάσταση ενός plugin είναι μερικές φορές περίπλοκο ζήτημα, διότι γίνεται εγκατάσταση του "προγράμματος" (κάτω από το c:\Program Files\My Plugin π.χ.) και παράλληλα γίνεται εγκατάσταση ενός αρχείου με extension *.dll κάτω από το φάκελο c:\Program Files\Steinberg\VSTPlugins (συνήθως) ή όποιον άλλο επιλέξουμε. Αυτό το dll αρχείο η εμπειρία μου έχει δείξει ότι μπορεί να μεταφερθεί οπουδήποτε δίχως προβλήματα, ενώ το αρχικό ντοσιέ (εκεί όπου εγκαθίσταται το πρόγραμμα) ασφαλώς δεν μπορεί να μεταφερθεί.

 

Για να το κάνουμε ακόμη πιο περίπλοκο (αλλά συνάμα πιο λογικό) δεν μπορώ να φανταστώ γιατί θα ήθελε κάποιος να κάνει αυτή τη μεταφορά. Αν ο δίσκος σου έχει μπουκώσει τόσο πολύ ώστε να μην χωράει τα λίγα megabytes ενός απλού τέτοιου plugin, πολύ σύντομα δεν θα χωράει να τρέξει ούτε τα ίδια τα windows, οπότε θα πρέπει να κάνεις resize του partition (μέσω Partition Magic) επειγόντως. Ο μόνος λόγος για τον οποίο θα ήθελε κανείς να εγκαταστήσει κάποιο τέτοιο plugin σε άλλο δίσκο (αν και εδώ υπάρχουν και αντίθετες απόψεις) είναι αν αυτό το plugin είναι sampler, τύπου Kontakt, ή Gigastudio και μάλιστα μόνο αν τα έχει να κάνουν streaming από τον σκληρό δίσκο.

 

Λαμβάνοντας υπ' όψιν όλα τα παραπάνω, σε προειδοποιώ (και εγώ) να μην κάνεις τέτοια πειράματα με την Registry αν δεν ξέρεις ακριβώς τι πρέπει να κάνεις. Διακρίνοντας ότι υπάρχει κάποια έλλειψη πείρας εκ'μέρους σου, προσωπικά θα ήμουν πολύ επιφυλακτικός και όσον αφορά το Partition Magic. Η καλύτερη λύση στην περίπτωσή σου είναι το format. Μην στενοχωριέσαι όμως, εμένα μου έχει τύχει να κάνω επτά τέτοια την ημέρα :).

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εγκατάσταση ενός plugin είναι μερικές φορές περίπλοκο ζήτημα' date=' διότι γίνεται εγκατάσταση του "προγράμματος" (κάτω από το c:\Program Files\My Plugin π.χ.) και παράλληλα γίνεται εγκατάσταση ενός αρχείου με extension *.dll κάτω από το φάκελο c:\Program Files\Steinberg\VSTPlugins (συνήθως) ή όποιον άλλο επιλέξουμε. Αυτό το dll αρχείο η εμπειρία μου έχει δείξει ότι μπορεί να μεταφερθεί οπουδήποτε δίχως προβλήματα, ενώ το αρχικό ντοσιέ (εκεί όπου εγκαθίσταται το πρόγραμμα) ασφαλώς δεν μπορεί να μεταφερθεί.

:).[/quote']

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

Ναι είμαι λίγο άσχετος :) αλλά και πάλι καλά αυτά που έχω καταφέρει να μάθω.

Ακριβώς αυτό συμβαίνει

Εχει ως εξής το πρόβλημα

Δουλεύω το acid 5

Είχα φορτώσει τα VST instrument στο a partition , είχα κάνει browse κανονικά στα vst preferences και όλα δουλεύαν μια χαρά

Επειδή όμως έβλεπα να γεμίζει το a partition του σκληρού αποφάσισα να κάνω uninstall τα vst και να τα ξανακάνω install στο b partition φτιάχνοντας ένα συγκεκριμένο folder που το ονόμασα "VST-PLUGINS"

To αποτέλεσμα ήταν ...... τραγικό

Οταν έκανα browse από το acid για να βρω τα VST μου έβγαζε ένα σωρό bad image error όπως nero , power dvd κτλπ , μετά πέταγε κάτι νούμερα registry could'not found ,το χειρότερο ήταν ότι φόρτωνε μόνο κάποια από αυτά και όχι όλα.πχ από το edirol φόρτωνε μόνο το quarted και όχι το orchestra , επίσης δεν έβγαζε ήχο ενώ άλλο έβγαζε.

Ετσι λοιπόν αποφάσισα να τα ξανακάνω uninstall και να τα ξαναφέρω στο a partition που τα είχα πριν κιας μην έχει πολύ χώρο ο σκληρός

Ετσι ξαναδουλεύουν ( μου πετάει βέβαια κάτι bad image από προγράμματα που περιέχουν dll αλλά αυτό μάλλον είναι λογικό )

Και η απορία μου έχει να κάνει με το εξής

Τι στο καλό να κάνω στο επόμενο vst που θα θέλω να περάσω ?

Να το κάνω install στο b partition ή δεν θα μπορώ ?

Θέλω να αποφύγω το φορμάτ γιατί έφαγα πολύ παίδεμα να το ξαναστήσω

Αντε να ξανακάνω τα updates όλα , άντε να ξαναλειτουργήσουν όλα πάλι σωστά.

Αυτάααααααα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως λέει κι ο Wow!, τα VST plug-ins δε 8α'πρεπε να σου πιάνουν πολύ χώρο. Μήπως χρησιμοποιείς plug-ins που έρχονται με δικό τους sample library και τα έχεις περάσει όλα στο VST folder σου; Σ'αυτή την περίπτωση, αυτό που θα έπρεπε να κάνεις είναι να περάσεις τους ήχους τους σε άλλο partition, όχι τα plug-ins. Προσοχή, όμως, γιατί αυτό πολλές φορές δε γίνεται με ένα απλό cut-paste, το κάθε VSTi έχει το δικό του τρόπο να αναγνωρίζει που είναι το library του. Π.χ. τα VSTi της Spectrasonics έχουν ένα ειδικό utility που πρέπει να κατεβάσεις από το site της εταιρείας, ενώ άλλα όπως το BFD, αρκούνται στο να τους πεις που είναι οι ήχοι όταν φορτώσεις το plug-in.

 

Όσον αφορά τα plug-ins που χρησιμοποιούν disk streaming, τα samples πρέπει να είναι περασμένα σε άλλο δίσκο, όχι το plug-in. :wink:

 

Γενικά, ιδανικό είναι να έχεις ένα ξεχωριστό σκληρό δίσκο για το λειτουργικό και τα προγράμματα, ένα για τα samples και ένα για τα audio αρχεία που ηχογραφείς.

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου