Προς το περιεχόμενο

Παραμορφωση ηχου αιτια? .


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκανα ενα ψαχτηρι στα γρηγορα αν μου διαφευγει κατι ας το επισυναψει καποιος που το εχει υποψιν.

 

Το προβλημα μου μαλλον ειναι απλο αλλα τωρα αρχισα να ασχολουμε με ''πιο'' σοβαρη ηχογραφηση της κιθαρας.

 

Αρχικα μου φεραν δωρο ενα mxl studio 1. Δεν εχω καρτα ηχου και απλα το συνδεω με το πισι και γραφω.

 

Οταν λοιπον το μικροφωνο βρισκεται μπροστα στον ενισχυτη σε αποσταση απο 0(!) - 50 εκατοστα παραμορφωνει σε σχετικα μετρια ενταση δωματιου. Το ερωτημα μου το θετω πιο πολυ γιατι σε φωτογραφιες σας εχω δει οτι το βαζεται κολητα στον ενισχυτη.

 

Τι πρεπει να κανω? Φταιει το προγραμμα που χρησιμοποιοω φταινε οι ρυθμισεις που κανω?

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το μικρόφωνό σου είναι πυκνωτικό, δεν πρεπει να το βαζεις τοσο κοντα σε ενισχυτη κιθαρας. Στις φωτογραφίες μάλλον βλεπεις δυναμικά μικρόφωνα και όχι πυκνωτικά.

 

Διαβασε αυτα τα θεματα :

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=172

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=169004.0

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εαν το μικρόφωνο διαθέτει pad, μείωσε την έντασή του.

Διαφορετικά δοκίμασε να το χαμηλώσεις απο το πρόγραμμα ηχογράφησης που χρησιμοποιείς.

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μικρόφωνό σου είναι πυκνωτικό, δεν πρεπει να το βαζεις τοσο κοντα σε ενισχυτη κιθαρας. Στις φωτογραφίες μάλλον βλεπεις δυναμικά μικρόφωνα και όχι πυκνωτικά.

 

οχι αυτο δεν ισχυει,η πρακτικη του "κολλαμε ενα πυκνωτικο μικροφωνο στη γρυλια " ακολουθειται πολυ συχνα.

 

απλα ο φιλος εχει πολυ δυνατα τα recording levels.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Δοκιμασα να χαμηλωσω το recording level αλλα τοτε ακουγοταν πολυ σιγα. Υπαρχει αλλη διαδικασια που θα το φερει παλι σε λογικη ενταση χωρις να παραμορφωσει? Το προγραμμα ειναι το Audacity.

 

Αν λεω κατι πατατοειδες συμπαθατε με αλλα ειμαι ασχετος !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά, αφού δεν έχεις κάρτα ήχου, πως συνδέεις το πυκνωτικό μικρόφωνο κατευθείαν στο pc? (προενίσχυση, fantom power??). Έπειτα, πέρα από την "μέτρια ένταση δωματίου", αν στο κανάλι του υπολογιστή γράφεις χωρίς να χτυπάς κόκκινα, δεν τίθεται θέμα άλλης παραμόρφωσης, εκτός και αν φτάνεις στα όρια του SPL του μικροφώνου και "μπουκώνεις" την κάψα. Έπειτα και επίσης πολύ πιθανόν, το μικρόφωνο τόσο κοντά στην κιθάρα, με τον χαρακτήρα που έχει, απλά να "διαβάζει" έτσι τον ήχο.

'Ολα είναι ατμός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου