Προς το περιεχόμενο

USB κάρτα ήχου με πολλές εισόδους


Kseniastos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

...με 4 προενισχυτές μικροφώνου

 

Η αρχική μου πρόταση στον Kseniastos για αυτήν δηλαδή είναι ΟΚ? (μια και είχε βάλει όριο τα 200 ευρώ):

http://www.thomann.de/gr/yamaha_mw10c.htm

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή οι 4 Μic είσοδοι δεν δουλεύουν ταυτόχρονα;

 

edit: Έχεις δίκιο Loki, δικό μου λάθος. Θα προσέχω καλύτερα τι ζητάει κάποιος πριν προτείνω κάτι...  :-\

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Loki για να μην λεω πολλα,σε 10 λεπτα θα εχεις ενα βιντεο που θα αποδεικνυει πως ολα αυτα που λεω ειναι σωστα σε αντιθεση με τις εν μερη,ανακριβειες σου.

 

σοβαρέψου λίγο , μάθε πρώτα τα βασικά περι ηχοληψίας (υπάρχουν πολλοί οδηγοί και εδώ και στο νετ) και μην παίρνεις τον κόσμο στο λαιμό σου.

Και θα σε παρακαλουσα θερμα να μου μιλας με λιγο περισσοτερο σεβασμο,διοτι ουτε το ονομα μου δεν ξερεις,ποσο μαλλον αν γνωριζω περι ηχολιψιας.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προβλημα με την yamaha itan oti den eixei midi in. τορα οσον αφορα στην lexicon, εγω που θελω μονο ενα mic input xlr phantom power και ταυτοχρονη εγγραφη αλλων 4 καναλιων line in με καλυπτει?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ αρχην χιλια συγγνωμη για την καθυστερηση,ειχα πολυ καιρο να ανεβασω κατι στο γιουτουμπ και αντιμετωπισα διαφορα με τα format,χωρια του οτι επρεπε να ερθω και στην δουλεια,ας μην επεκταθω ομως.

 

Loki στο παρακατω βιντεο σου παραθετω ακριβως το παραδειγμα που μου ζητησες οσο πιο ζωντανο γινεται!

http://www.youtube.com/watch?v=LCaE4g2S0MM

 

Θα πρεπει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ να ζητησεις ενα συγγνωμη για τον τροπο με τον οποιο με εκθεσες και μου μιλησες.

Και μετα θα μπορουμε να εχουμε εναν πολιτισμενο διαλογο. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προβλημα με την yamaha itan oti den eixei midi in. τορα οσον αφορα στην lexicon, εγω που θελω μονο ενα mic input xlr phantom power και ταυτοχρονη εγγραφη αλλων 4 καναλιων line in με καλυπτει?

 

Ναι,οτι ειπαμε για την περιπτωση σου ισχυει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχα πρωτη φορα βλεπω να βαζουν καποιον στην θεση του τοσο εμπειρα....χαχαχα

κανονικα και με τον νομο με αποδηξεις και στοιχεια.

 

οσον φορα στην δικη μου περιπτωση παιδια με βοηθησατε πολυ και σασ ευχαριστω.

 

μαλλον θα παω προς την lexicon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην δεν ζητάω συγνώμη από κανέναν καθώς δεν μίλησα άσχημα. Σου έιπα να σοβαρευτείς και για το άνανδρος και για την παραπληροφόρηση που κάνεις.

Ναι μένω στην άποψη μου ότι οι line είσοδοι είναι φτιαγμένοι για να γράφουν line level σήματα. γιατί?

Γιατί οταν για να πάρεις ένα ικανοποιητικό level απο το μικρόφωνο σου πρέπει να φέρεις

το gain της line προενίσχυσης σχεδόν στο τέρμα γεμίζεις το σήμα σου με θόρυβο (ειδικά σε προενισχύσεις αυτής της κατηγορίας τιμης) ο οποίος εννοείται οτι θα αυξηθεί μαζί με το σήμα όταν χρειαστεί να το κάνεις normalize.

Aπο το youtube δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι "πεντακάθαρο" το σήμα σου και πίστεψε με αν είναι είσαι τυχερός γιατι δεν θα έπρεπε να ήταν.

Όριστε και το δικό μου παράδειγμα που μολις ηχογράφησα στο cubase με ένα SM58 στις mic και line προενισχύσεις της Emu 1820m με την ίδια ακριβώς διαδικασία.

Όπως βλέπεις το δευτερο clip είναι άχρηστο λόγω υψηλού θορύβου.

Αν πάλι νομίζεις ότι είναι μια χαρά και το θεωρείς ικανοποιητικό αποτέλεσμα για ηχογράφηση τότε οκ, πρότεινε ότι θελεις. Εγώ δεν εχω κατι άλλο να πω.

sample1.wav

sample2.wav

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου